A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Соцмережі та месенджери є основними джерелами інформації про війну для дітей. Що потрібно знати батькам?

Опубліковано 13 жовтня 2022 року о 18:00


Команда #stop_sexтинг підготувала рекомендації для батьків щодо використання соцмереж та месенджерів як основних джерел інформації про війну для дітей.

Соцмережі та месенджери дозволяють дітям творчо самовиражатися, спілкуватися з друзями та рідними, однак потрібно пам’ятати та нагадувати дітям про те, що «швидку» інформацію не завжди можна вважати правдивою. Також контент про війну, з яким діти стикаються в додатках, може включати відверті зображення та відео, емоційно травмуючі історії людей, які постраждали від війни.

І хоча популяризація соцмереж та месенджерів як каналів зі спрощеною версією інформації та часто навіть «дитячою мовою», спонукала багатьох дітей вповні користуватися онлайн-ресурсами, варто пам’ятати про відсутність будь-якої цензури на більшості цих платформ, що може призвести до трагічних психологічних наслідків для дітей.

Вікові обмеження застосунків

Перший важливий пункт, на який батькам варто звернути увагу – це вікові обмеження додатків. 

ТікТок дозволяє використовувати додаток дітям із 13 років.

В інстаграмі також доступна реєстрація дітей від 13 років. У біографії акаунта, який представляє дитину молодше 13 років, має бути чітко зазначено, що акаунтом керує хтось із батьків або менеджер.

Це означає, що сторінки ваших дітей можуть бути видалені без попередження. Тому ліпше відстежувати вікові особливості та поділитися цією інформацією з дітьми, щоб вона не стала неочікуваністю.

Телеграм найбезпечніше використовувати для осіб віком 16 років та старших. Проте у магазині «Apple App Store» він позначений «для тих, кому 17 років і старше» Магазин «Google Play» просто оцінює телеграм як «той, що вимагає батьківського контролю». У користувачів не запитують їхнього віку під час реєстрації.

Що ще потрібно знати батькам?

  • Навички критичного мислення – це найнеобхідніший інструмент, яким мають бути озброєні ваші діти. Дві корисних вправи для напрацювання цієї навички: говоріть із дітьми та спонукайте їх висловлювати власну думку. Головне завдання батьків – створити такий простір, де дитина могла б вільно висловлюватись. Важливо не осуджувати та не критикувати дитину за її думку чи погляд. А також заохочувати дітей не дивитись однобічно на певну тему, ситуацію чи подію, а шукати інші точки зору.
  • Поговоріть з дітьми про перевірені та неперевірені джерела інформації. Допоможіть дитині налаштувати новини в різних додатках, видаливши всі підозрілі облікові записи, на які вона підписана, і додавши лише перевірені облікові записи.
  • Частіше розмовляйте зі своїми дітьми про теперішні події, щоб налагодити відкрите спілкування та довіру. Переконайтеся, що вони знають, що завжди можуть прийти до вас із розмовою, навіть якщо тема не зовсім зручна для обговорень.
  • Навчіть дітей повідомляти про дезінформацію та невідповідний контент в соцмережах.
  • Обговорюйте правила онлайн-безпеки, які є універсальними на всі часи. Для цього можете використовувати уроки освітнього проєкту #stop_sexтинг або окремі вправи згідно з віком дитини. А також брошуру щодо онлайн-злочинів під час війни.
  • Проведіть новий урок #stop_sexтинг «(Не)безпека в час війни» для дітей з 1 до 11 класів, що буде представлений 21 жовтня на сайті. Уроки, створені за підтримки DT Institute, можна провести як удома, так і в школах. За проведення уроків для вчителів буде передбачено отримання сертифіката про підвищення кваліфікації.
  • Станьте прикладом відповідального користування інтернетом: оберіть спільні години відпочинку від девайсів та онлайн-середовища вдома, зробіть традицію приймання їжі без телефонів.

Нагадуємо, команда «Підтримай дитину» ініціювала створення віртуальної дошки подяки від дітей захисникам України.