A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Український державний центр позашкільної освіти у 2021 році



Український державний центр позашкільної освіти у 2021 році спрямовував свою роботу на координацію навчально-методичної діяльності закладів позашкільної освіти художньо-естетичного та науково-технічного напрямів позашкільної освіти, а також органів учнівського самоврядування; впровадження сучасних педагогічних технологій у практику позашкільної освіти, у т.ч. проєктних технологій; формування у дітей та молоді необхідних життєвих компетентностей; удосконалення роботи з національно-патріотичного виховання та громадянської освіти тощо.

В УДЦПО працювали 56 гуртків, творчих об’єднань, груп (усього 775 вихованців), у т.ч. 31 гурток художньо-естетичного напряму (500 вихованців) та 25 – науково-технічного напряму (225 вихованців).

З огляду на епідеміологічну ситуацію в країні використовувались очна, дистанційна (заочна) та комбінована форми проведення всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів. Також УДЦПО активно використовує цифрові канали (зокрема, YouTube) для демонстрації результатів навчання та інших подій у сфері своєї діяльності, що дозволяє суттєво збільшити аудиторію та долучити до освітнього процесу значну кількість дітей.

Усього протягом року УДЦПО організував і провів 53 організаційно-масових заходи, з них: 30 заходів науково-технічного напряму (4,3 тис. учасників) та 23 заходи художньо-естетичного напряму (47,6 тис. учасників). Найпопулярніші серед дітей заходи художньо-естетичного напряму – це Всеукраїнський відкритий фестиваль дитячої та юнацької творчості присвячений Всесвітньому Дню Землі (1,7 тис. учасників), Міжнародний фестиваль-конкурс дитячої та юнацької хореографії «Падіюн-Євро-Данс» (1,1 тис. учасників), Всеукраїнський фестиваль дитячої художньої творчості «Єдина родина» (1,1 тис. учасників), Всеукраїнський дитячий конгрес «Зіркові канікули у «Світі талантів» (370 учасників), Всеукраїнський відкритий літературно-музичний фестиваль вшанування воїнів «Розстріляна молодість» (3,3 тис. учасників), Всеукраїнський арт-челендж «Слово, чому ти не твердая криця!» (7 тис. учасників), Всеукраїнський творчий фестиваль до Дня Європи «Єврофест – 2021» (5 тис. учасників), Всеукраїнський дитячо-юнацький фестиваль-конкурс мистецтв «Пісня над Бугом» (6,4 тис. учасників), Всеукраїнська виставка-конкурс декоративно-ужиткового і образотворчого мистецтва «Знай і люби свій край» (1,6 тис. учасників), Всеукраїнський відкритий фестиваль закладів позашкільної освіти України «Територія творчості» присвячений 30-річчю незалежності України (1 тис. учасників), Міжнародні змагання з сучасної хореографії «United Dance Beat» (Shuffle та Break-dance) (дистанційний/онлайн формат, 435 учасників з 35 краї світун), Всеукраїнський конкурс творчості дітей та учнівської молоді «За нашу свободу» (1 тис. учасників)Дитячо-юнацький фестиваль мистецтв «Сурми звитяги» (16 тис. учасників), Всеукраїнський фестиваль мистецтв «Військові обереги від Святого Миколая» (6 тис. учасників), Всеукраїнська виставка-конкурс з історико-технічного стендового моделювання (274 учасників).

А також змагання науково-технічного напрямуВсеукраїнський конкурс з інформаційних технологій для дітей та молоді «ІTalent» (2 тис. учасників)Всеукраїнська виставка-конкурс науково-технічної творчості учнівської молоді «Наш пошук і творчість — тобі, Україно!» (411 учасників), всеукраїнські відкриті змагання учнівської молоді з картингу та Кубок УДЦПО серед учнівської молоді з картингуВсеукраїнські відкриті змагання учнівської молоді з радіозв’язку на коротких хвилях (576 учасників), Всеукраїнські відкриті змагання учнівської молоді з ракетомодельного спорту та юних ракетомоделістів (вперше в історії учнівського ракетомоделізму України змагання проводились у заочному форматі, що дало змогу залучити більшу кількість учасників – до 129 вихованців з 51 команди).

Протягом спортивного сезону 2021 року заклади позашкільної освіти за безпосередньої підтримки УДЦПО виховали 7 чемпіонів світу з технічних видів спорту. Крім того, виконали спортивні класифікаційні нормативи майстра спорту України – 13 вихованців, кандидата у майстри спорту України – 48 вихованців. Виконали нормативи І спортивного розряду 78 юних спортсменів,  ІІ розряду – 19, ІІІ розряду – 24.

У 2021 році активізувалась координаційна робота з органами учнівського самоврядування. Протягом року проведено 2 всеукраїнських збори лідерів учнівського самоврядування закладів загальної середньої та позашкільної освіти (1 тис. учасників), 30 навчальних онлайн-семінарів, тренінгів, майстер-класів, челенджів, творчих відеозвернень, презентацій особистісного розвитку «Підкорення нових горизонтів», «Проєктний менеджмент екологічних проєктів Фандрайзинг: як залучити додаткові ресурси до свого проєкту?», семінар-практикум для координаторів обласних рад учнівського самоврядування «Громадські ініціативи. Можливості молоді» із залученням партнерів із числа державних органів, органів місцевої влади, громадських організацій, волонтерів (усього –близько 6 тис. учасників).

Органи учнівського самоврядування всіх рівнів стали ініціаторами та учасниками Всеукраїнської естафети учнівської молоді «Прапор доброчинності», Всеукраїнського екологічного проєкту «Шкільний марафон роздільного збору відходів», Всеукраїнського соціального челенджу «Не забирай у себе завтра…», Всеукраїнського проєкту «Цифрове прибирання», Всеукраїнського конкурсу патріотичних відеороликів «Обличчя моєї України» та ін. (загальна кількість учасників – близько 1 млн).

На базі УДЦПО тривала реалізація проєкту з організації здобуття позашкільної освіти в гуртках науково-технічного напряму (набуття STEM-освіти). Реалізується проєкт «Майстерня #brobots» з організації освітнього процесу в спеціально організованому приміщенні на сучасному обладнанні (проєкт допомагає реалізувати прагнення дітей до здобуття компетентностей з науково-дослідницької та інженерної діяльності, винахідництва, підприємництва, ранньої професійної самовизначеності та самореалізації, життєві компетентності та усвідомленого вибору майбутньої професії).

Протягом 2021 року УДЦПО співпрацював з громадськими організаціями: Національною дитячою радою, Всеукраїнською молодіжною радою, з School Recycling World та Let's do it Ukraine, Федерацією судномоделізму і судномодельного спорту України, Федерацією ракетомодельного спорту України, Федерацією авіамодельного спорту України, Федерацією картингу України, Товариством сприяння обороні України, Лігою радіоаматорів України, Спортивною радіопеленгацією України.

У 2021 році УДЦПО налагодив партнерські стосунки з Апаратом Верховної Ради України (Освітній центр ВРУ), Громадською організацією «Національна дитяча рада» (проєкт Y1317), Міжнародним Комітетом Червоного Хреста (просвіта по роботі з розмінування на лінії розмежування), Громадською організацією «Pari Match Foundation» (Амбасадори здоров’я, «Здорова Україна»), Льотною академією Національного авіаційного університету. Зокрема, під час зустрічі УДЦПО з Освітнім центром Верховної Ради України обговорювались питання співпраці щодо співробітництва у сфері громадянської освіти дітей і молоді, парламентської просвіти та здійснення заходів із органами учнівського самоврядування. Також було презентовано концепт багатоетапної гри «Модель Верховної Ради України» із залученням членів органів учнівського самоврядування.

Продовжилася співпраця з Генеральним штабом Збройних Сил України, Сухопутними військами Збройних Сил України, ТОВ «АртФестЦентр», ГО «Сурми звитяги», ГО «Коло.Медіа», Товариством сприяння обороні України, з федераціями авіа-, судно-, ракетомодельного спорту України, спортивними клубами, секціями з технічних видів спорту, ГО «Ліга радіоаматорів України», МГО «Київський Інтелект Клуб», Всесвітньою організацією судномодельного спорту NAVIGA, Комітетом з фізичного виховання та спорту Міністерства  освіти і науки України, ГО «Глобальна федерація таеквон-до м.Києва», ГО «Всесвіт у гармонії», Інститутом модернізації змісту освіти, Академією сучасної освіти, Академією педагогічних наук, Центральним інститутом післядипломної педагогічної освіти, Українською федерацією автомодельного спорту зі статусом «Національна».

УДЦПО спільно з Університетом менеджменту освіти Національної академії педагогічних наук України за участі KINDERVEREINIGUNG LEIPZIG e.V. (м. Лейпциг, ФРН) у 2021 році провели курси підвищення кваліфікації для 30 педагогічних, науково-педагогічних працівників і керівників закладів освіти за напрямом «Менеджмент соціально-педагогічної діяльності у закладі дошкільної, позашкільної та загальної середньої освіти».

На міжнародній арені для вивчення досвіду роботи в сфері парламентської просвіти УДЦПО організував і провів зустрічі з представниками Данської молодіжної ради за посередництва Українсько-Данського молодіжного дому. За підсумками зустрічей було проведено круглий стіл за участю громадських організацій України та неурядових організацій Королівства Данії. Данську сторону зацікавила модель проведення парламентської просвіти, організована УДЦПО і Освітнім центром Верховної Ради України. Прийнято рішення про продовження співпраці сторін на партнерських умовах.


Основні завдання УДЦПО у 2022 році:

  • організація, підтримка та проведення всеукраїнських організаційно-масових заходів з науково-технічного напряму позашкільної освіти;
  • підготовка вихованців закладів позашкільної освіти у чемпіонатах Європи та світу з технічних видів спорту;
  • упровадження новітніх цифрових технологій в освітній процес закладів позашкільної освіти (дистанційного навчання, STEM-освіта);
  • проведення семінарів, вебінарів, методичних об’єднань педагогічних працівників науково-технічного напряму з питань упровадження інноваційних форм роботи;
  • розроблення Програм (Регламентів) проведення Всеукраїнських відкритих заходів із спортивно-технічних видів спорту та інших напрямів технічної творчості серед дітей та учнівської молоді;
  • розроблення навчальних програм з позашкільної освіти науково-технічного напряму;
  • організація, підтримка та проведення всеукраїнських організаційно-масових заходів з художньо-естетичного напряму позашкільної освіти;
  • здійснення інформаційно-методичного забезпечення діяльності закладів позашкільної освіти художньо-естетичного напряму;
  • проведення семінарів, вебінарів, методичних об’єднань педагогічних працівників художньо-естетичного напряму з питань розвитку самоосвіти;
  • оновлення наявних і розроблення нових навчальних програм з позашкільної освіти художньо-естетичного напряму;
  • підготовка методичних розробок щодо поширення передового досвіду з питань організації роботи органів учнівського самоврядування в закладах позашкільної освіти;
  • реалізація Всеукраїнського проєкту «Успішне лідерство» з метою  виявлення кращих практик виховання лідерів учнівського самоврядування;
  • розроблення та впровадження рейтингової системи з виявлення та відзначення кращих осередків учнівського самоврядування, кращих учнівських лідерів, кращих координаторів рад учнівського самоврядування (за підсумками навчального року);
  • реалізація проєкту «Вибори делегатів Всеукраїнського учнівського парламенту» з метою набуття учасниками освітнього процесу громадянських, соціальних та інших компетентностей із застосуванням елементів гри «Модель Верховної Ради України» та «М18»;
  • проведення циклу тренінгів «Я – Лідер!» для представників обласних рад учнівського самоврядування із залученням Освітнього центру Верховної Ради України, громадських організацій «Національна молодіжна рада», School Recycling World та Let's do it Ukraine, громадськими діячами;
  •  залучення нових стейкхолдерів до освітнього процесу в УДЦПО, розвиток співпраці УДЦПО із закладами вищої освіти, науковими установами, громадськими організаціями.