A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді у 2021 році



Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді протягом 2021 року спрямовував роботу на формування у вихованців патріотичної свідомості, любові до України, поваги до народних звичаїв, традицій, національних цінностей українського народу, а також інших націй і народів; упровадження змісту громадянської освіти в освітній процес; створення умов для творчого, інтелектуального, духовного і фізичного розвитку вихованців, учнів, слухачів; формування у вихованців екологічної культури особистості, свідомого й відповідального ставлення до власного здоров’я, здоров’я та безпеки оточуючих; здійснення інформаційно-методичної та організаційно-масової роботи серед педагогічних і учнівських колективів тощо.

У 2021 році в НЕНЦ працювало 41 творче учнівське об’єднання аграрного, біологічного та екологічного профілів (більше 450 вихованців).

Значна увага приділяється патріотичному вихованню дітей засобами еколого-натуралістичної роботи. Вихованці НЕНЦ постійно відвідують Київський Головний військовий клінічний госпіталь, спілкуються з військовослужбовцями, приносять подарунки, виготовлені у лабораторіях НЕНЦ,  овочі й фрукти, власноруч вирощені на навчально-дослідних ділянках, в юннатівських ягідниках і садах.

Протягом року реалізувались проєкти у сфері патріотичного виховання здобувачів освіти:

  • Всеукраїнська дитячо-юнацька еколого-патріотична гра «Паросток»;
  • Всеукраїнський фестиваль патріотичних дій;
  • Всеукраїнський юннатівський природоохоронний рух «Зелена естафета»;
  • Всеукраїнський заочний конкурс робіт юних фотоаматорів «Моя країна – Україна!»;
  • Всеукраїнський екологічний конкурс ,,Мала річка моєї батьківщини»;
  • Всеукраїнський фестиваль «Україна - сад».

Розширенню можливостей для професійного самовизначення сприяють заняття у Природничій школі учнівської молоді, Юннатівській академії органічного землеробства і пермакультури та в науковому товаристві учнів «Ерудит». Здобутки колективів учнівських аграрних об'єднань, учнівських лісництв,  профільних гуртків демонструвались на Всеукраїнській виставці досягнень юних натуралістів.

З метою формування компетентності здобувачів освіти в природничих науках і технологіях, здатності генерувати нові ідеї, розв’язувати творчі задачі, розробляти технології відповідно до цілей сталого розвитку з можливим подальшим впровадженням в аграрне виробництво, проведено фінальний етап Всеукраїнського зльоту учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об’єднань закладів загальної середньої та позашкільної освіти.

З метою активізації участі учнівської молоді в природоохоронній та дослідно-експериментальній роботі в галузі лісового господарства, збереження біологічного різноманіття лісових екосистем  НЕНЦ спільно з Кіровоградським обласним центром еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді провели фінальний етап Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв закладів загальної середньої і позашкільної.

У 2021 році запроваджено спільні освітні ініціативи, спрямовані на розвиток талановитої молоді, зокрема підготовку майбутніх фахівців у галузі хімії. Спільно з хіміко-технологічним факультетом Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені І. Сікорського», хімічним факультетом Київського національного університету імені Тараса Шевченка, агробіологічним факультетом Національного університету біорізноманіття і природокористування України за підтримки Союзу хіміків України проведено  Всеукраїнський турнір юних хіміків імені академіка В. В. Скопенка — індивідуальне змагання учнів 9-11-х класів закладів загальної середньої та позашкільної освіти. Все більше учасників долучаються до участі у Всеукраїнському турнірі юних біологів «NEOBIO». 

Підбито підсумки науково-освітнього проєкту «Вчителі та учні беруть участь в екологічному моніторингу Антарктиди» в рамках Міжнародного наукового проєкту «Дослідження стану виводкових колоній пінгвінів P. papua та P. Adeliae в підрайоні ККАМЛР 48.1 з використанням мережі фотокамер CEMP (CCAMLR Ecosystem Monitoring Program)». До нього долучилися понад 471  школярів з усієї України. Роботу юних дослідників буде внесено до єдиної бази даних Національного антарктичного наукового центру та статистично оброблено вченими, а результати – передано до Наукового комітету Комісії з морських живих ресурсів Антарктики (ККАМЛР).

Залученню старшокласників до винахідницької та дослідно-експериментальної роботи сприяють також конкурси: Всеукраїнський конкурс винахідницьких і раціоналізаторських проєктів еколого-натуралістичного напряму, Всеукраїнський конкурс «Юний селекціонер і генетик», Всеукраїнський біологічний форум учнівської та студентської молоді «Дотик природи», Всеукраїнські GLOBE Ігри, які цього року проводились у дистанційній формі із залученням інтернет-технологій.

З метою поглиблення знань з метеорології та кліматології; оволодіння навичками проведення наукових та польових досліджень з мікроклімату; формування навичок складання прогнозу погоди; набуття практичного досвіду науково-дослідницької діяльності; розвиток інтелектуальних і творчих здібностей у процесі метеорологічних спостережень спільно з Українським гідрометеорологічним центром у режимі онлайн вперше проведено Всеукраїнський зліт юних гідрометеорологів.

До найбільш вагомих досягнень НЕНЦ у 2021 році належать перемоги на міжнародних конкурсах: Міжнародний конкурс Regeneron International Science and Engineering Fair (Regeneron ISEF), Міжнародний конкурс шкільних проєктів з екологічних питань «GENIUS Olympiad», Міжнародний конкурс комп’ютерних проєктів «Infomatrix», ХХV Білоруська конференція учнів. Переможцями стали 29 здобувачів освіти. На рахунку української команди:   1 Гран-прі, 5 золотих медалей, 9 срібних медалей, 8 бронзових медалей, 6 спеціальних відзнак (IV місце).

У 2021 році проведений Всеукраїнський форум юних екологів та аграріїв «Збережемо Україну разом!». Захід проведено спільно з Українським дитячим центром «Молода гвардія» та Одеським обласним гуманітарним центром позашкільної освіти та виховання за підтримки Міністерства соціальної політики України, Департаменту освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації.

З метою формування громадянської позиції в галузі збереження довкілля  проведено збір лідерів Всеукраїнської дитячої спілки «Дитячий екологічний парламент». Серед учасників – представники регіональних осередків ДЕП, дитячих громадських екологічних організацій, юннатівських секцій товариства охорони природи, екологічних загонів, які діють при обласних, районних, міських еколого-натуралістичних центрах, станціях юних натуралістів та закладах загальної середньої освіти. Під час збору проведено екологічну толоку з практичної реалізації проєкту Президента України «Зелена країна». Юні екологи працювали над створенням  «дорожньої карти» висаджування дерев та кущів на території своїх громад. У межах екологічного проєкту на території дендропарку «Юннатський» був закладений сад магнолій.

Протягом року значна увага приділялась питанням забезпечення доступності та якості позашкільної освіти в умовах карантинних обмежень. З цією метою проведено:

  • Всеукраїнський телеміст «Формування освітнього простору еколого-натуралістичного напряму як системної трансформації закладів позашкільної освіти Дніпропетровської області в умовах діяльності об’єднаних територіальних громад»;
  • Всеукраїнську онлайн-нараду «Сучасний профільний заклад позашкільної освіти: реалії та перспективи»;
  • тематичні онлайн-наради з директорами закладів позашкільної освіти.

Актуальні питання інтеграції позашкільної і загальної середньої освіти обговорювались на Всеукраїнській серпневій науково-практичній конференції «Сучасні тенденції підвищення якості освіти», присвяченій 30-й річниці Незалежності України. Захід проведено спільно з Національною академією педагогічних наук України, Національною академією наук вищої освіти України, Інститутом проблем виховання НАПН України, Громадською організацією «Спілка освітян України», Всеукраїнською асоціацією педагогів-позашкільників «Фактор»...

За сприяння Інституту проблем виховання Національної академії педагогічних наук України у форматі онлайн проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Інноваційний розвиток позашкільної освіти в умовах реалізації концепції «Нова українська школа» та Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Виховання учнівської молоді як суб’єктів громадянської дії в умовах позашкільної освіти».

Великою популярністю серед юних екологів користуються  Всеукраїнський форум «Відтворимо ліси разом» та Всеукраїнський онлайн форум «Єднаймося на захист природи».

Упродовж року педагогічний колектив НЕНЦ працював над науково-методичною проблемною темою: «Науково-методичне забезпечення інноваційного розвитку позашкільної освіти в умовах реалізації концепції «Нова українська школа» ( 2021-2023 рр.).

З метою підвищення рівня кваліфікації освітян проводились Всеукраїнські курси підвищення кваліфікації для різних категорій педагогічних працівників, працювала «Школа виховника».

Формуванню ключових компетентностей вихованців закладів позашкільної освіти були присвячені семінар-практикум «Перспективи впровадження органічних технологій вирощування рослин на навчально-дослідних земельних ділянках закладів загальної середньої та позашкільної освіти» та Всеукраїнський семінар-практикум для завідувачів відділами квітництва.

Спільно з Інститутом гідробіології НАН України продовжено черговий цикл екологічних тренінгів з моніторингу дослідження стану природних вод. У 2021році в дистанційному форматі проведено тренінг  «Моніторингові дослідження стану природних вод».

З метою широкого суспільного обговорення інноваційних тенденцій у методиці викладання біології в закладах загальної середньої освіти проведено «Великий педагогічний колоквіум».

Також педагогічним колективом НЕНЦ підготовлено збірник навчальних програм з позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму та навчальні програми для Природничої школи учнівської (навчальні програми для гуртків «Юні овочівники», «Юні бджолярі», «Юні конярі», «Дитина і охорона довкілля», «Основи екологічного моніторингу», «Юні дослідники біорізноманіття», «Юні ентомологи», «Основи натуралістичної відеозйомки», «Основи дослідницької діяльності»).

Запорукою реалізації освітніх ініціатив НЕНЦ є популяризація діяльності на сторінках журналу «Паросток», на шпальтах газети «Юннат», у щорічному збірнику «Новації позашкільної освіти». Спільно з громадською організацією «Спілка освітян України» започатковано видання журналу «Освітній фактор». 


Головні завдання НЕНЦ на 2022 рік:

  • упровадження екологічних проєктів «Подаруй життя Планеті!» та «Зелене будівництво України» в межах проєкту Президента України «Зелана країна»;
  • розвиток системи патріотичного та громадянського виховання дітей і молоді засобами позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму (Всеукраїнський фестиваль патріотичних дій, Всеукраїнська еколого-патріотична гра «Паросток»);
  • проведення засідань Міжнародного науково-дослідницького бюро НЕНЦ щодо підготовки учнівської та студентської молоді до участі у міжнародних заходах;
  • створення навчальної програми для гуртка «Основи аквакультури»;
  • розроблення сучасних навчальних програм для Природничої школи учнівської молоді (біологічне, аграрне, декоративно-прикладне відділення);
  • облаштування в НЕНЦ лабораторії «Шкільний сад», фотовідеостудії для вихованців та профільних кабінетів;
  • удосконалення системи підготовки та перепідготовки кадрів для позашкільної освіти;
  • створення нового сайту НЕНЦ, орієнтованого на сучасний освітній простір.