A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Національний еколого-натуралістичний центр учнівський молоді (НЕНЦ)

логотип НЕНЦ

Адреса: вулиця Вишгородська, 19, Київ, 04074

Сайт НЕНЦ: www.nenc.gov.ua

Арт простір НЕНЦленд: art.nenc.gov.ua

НЕНЦ в соціальних мережах:

Facebook

Telegram

Twitter

YouTube


Адміністрація НЕНЦ


Вербицький Володимир Валентинович – директор Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України, доктор педагогічних наук, професор, академік Національної академії наук вищої освіти України, голова ГО «Спілка освітян України».


Кацурак Вікторія Петрівна – заступник директора з навчальної роботи

Клименко Вікторія Іванівна – заступник директора з методичної роботи


Про центр

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України надає якісну позашкільну еколого-натуралістичну освіту учнівській молоді, яка вміло поєднує загальні та регіональні проблеми, що є на сьогодні найбільш значущими.

Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України (далі – НЕНЦ) – провідна установа в галузі розвитку позашкільної біологічної, екологічної, аграрної освіти в Україні. Директор закладу: професор, доктор педагогічних наук Вербицький Володимир Валентинович.

НЕНЦ координує роботу 97 профільних позашкільних навчальних закладів (станцій юних натуралістів, еколого-натуралістичних центрів), 5 філій, 3 дитячих ботанічних сади, а також роботу профільних відділень палаців та будинків творчості дітей та юнацтва, дитячі ботанічні сади, понад 5,3 тис. творчих учнівських об’єднань за 69 профілями, які працюють на базі обласних, районних та міських еколого-натуралістичних центрів (станцій юних натуралістів), охоплення дітей та учнівської молоді складає майже 94 тис. осіб. Заклад співпрацює з профільними науковими установами, за допомогою міжнародних конкурсів та програм інтегрується в світовий освітній простір.

Для учнівської та студентської молоді НЕНЦ щорічно проводиться понад 70 організаційно-масових заходів (очного-заочного типу). Охоплення дітей та учнівської молоді складає понад 140,5 тис.осіб на рік.

Відповідно до Статуту, затвердженого Міністерством освіти і науки України, Центр працює за 12 напрямами:

 1. еколого-природоохоронний;
 2. дослідницько-експериментальний;
 3. бібліотечно-бібліографічний;
 4. реабілітаційно-оздоровчий;
 5. туристсько-краєзнавчий;
 6. декоративно-прикладний;
 7. допрофесійної підготовки;
 8. методичний; видавничої діяльності;
 9. підвищення кваліфікації та перепідготовки педагогічних працівників позашкільних та інших навчальних закладів, установ, організацій;
 10. підготовка фахівців відповідних освітніх кваліфікацій;
 11. здійснення комплексу науково-дослідних робіт у галузі еколого-натуралістичної та природоохоронної діяльності;
 12. здійснення міжнародних зв’язків.

Для реалізації освітніх завдань НЕНЦ має необхідну матеріальну базу: сільськогосподарський, зоолого-тваринницький та квітково-декоративний комплекси, дендрологічний парк місцевого значення «Юннатський», Народний музей хліба, Всеукраїнський профільний табір оздоровлення та відпочинку «Юннат», їдальня. Помологічна колекція Центру нараховує понад 500 сортів плодових та кісточкових культур, ампелографічна – 200 сортів винограду, колекція квітково-декоративних рослин відкритого ґрунту – 620, закритого – 180 видів. У тваринницькому комплексі вирощуються 45 порід кролів та 100 порід сільськогосподарської птиці. У навчальній тематичній експозиції аквакомплексу - понад 100 видів акваріумних риб, 60 видів водних рослин.

Родзинкою НЕНЦ є дендрологічний парк «Юннатський» (загальна площа - 13,7 га). Територія парку є частиною парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва «Березовий гай». У березні 2006 року територія НЕНЦ отримала статус дендрологічного парку місцевого значення «Юннатський».

Щороку в НЕНЦ систематично проводиться понад 70 організаційно-масових заходів (очного-заочного типу) за участі переможців всеукраїнських конкурсів, акцій, операцій.

Для вирішення завдань допрофільної підготовки, соціальної інтеграції та професійного самовизначення учнів на базі НЕНЦ працює Природнича школа учнівської молоді. Навчання у Школі здійснюється у наукових відділеннях за напрямами: природничий (із секціями біології, хімії, біоінформатики тощо); аграрний (із секціями агрономії, садівництва, лісознавства, бджільництва, ветеринарії тощо); декоративно-прикладний (із секціями народних ремесел, флористики та фітодизайну тощо); людинознавчий (із секціями психології, соціології, медицини тощо); наукових стажувань тощо.

НЕНЦ є засновником та організатором різноманітних всеукраїнських конкурсів, акцій, експедицій, зокрема: Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму, Всеукраїнського конкурсу «Юний селекціонер і генетик», Всеукраїнського турніру юних хіміків імені В.В. Скопенка, Всеукраїнського турніру юних біологів «NEOBIO», Всеукраїнського конкурсу досягнень юних зоологів і тваринників, Всеукраїнського чемпіонату з інформаційних технологій «Екософт», Всеукраїнського форуму учнівської та студентської молоді «Дотик природи», Всеукраїнських експедиційно-польових зборів команд юних екологів і натуралістів за основними профілями еколого-натуралістичного напряму позашкільної освіти (екологія, ботаніка, зоологія), Всеукраїнського зльоту учнівських виробничих бригад, трудових аграрних об’єднань закладів загальної середньої та позашкільної освіти, Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв закладів загальної середньої та позашкільної освіти, Всеукраїнського конкурсу «Земля – наш спільний дім», Всеукраїнського конкурсу дослідницько-експериментальних робіт із природознавства «Юний дослідник», Всеукраїнського юнацького фестивалю «В об’єктиві натураліста»; Всеукраїнського фестивалю «Україна-сад», Всеукраїнського фестивалю «Українська паляниця», Всеукраїнського конкуру з квітникарства та ландшафтного дизайну «Квітуча Україна», Всеукраїнського конкурсу з флористики та фітодизайну «Квіткові килими», Всеукраїнської інтернет-олімпіади «Крок до знань», Міжнародного пленеру з лозоплетіння тощо.

З метою інтеграції національної освіти в європейський та світовий освітні простори Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді щороку розвивається міжнародна співпраця. На національному рівні це здійснюється через участь юннатів України у фіналах восьми міжнародних конкурсів та одній міжнародній програмі (Міжнародна науково-освітня програми GLOBE): Міжнародного конкурсу екологічних проектів з енергоефективності «Енергія і середовище», Всесвітнього конкурсу науково-технічної творчості молоді «Еко-Техно Україна», національний етап Міжнародного науково-технічного конкурсу Regeneron ISEF 2022, Міжнародного конкурсу INFORMATRIX тощо.

Різнопланова видавнича робота НЕНЦ: видання науково-художнього журналу для дітей та юнацтва «Паросток» (видається з 1994 року. Дане видання, не має аналогів в Україні, допомагає збагнути таємниці природи, гармонію стосунків людини і довкіллі), програм роботи творчих учнівських об’єднань екологічних, біологічних та аграрних об’єднань, тематики і методики дослідницької роботи, матеріалів науково-практичних конференцій, методичних збірників, науковий вісник НЕНЦ, газета «Юннат».

Тобто, НЕНЦ – це сучасний заклад освіти, який надає знання в галузі біології, екології та агрономії сотням учнів та студентів, поглиблює уявлення про навколишній світ, формує екологічну культуру особистості. НЕНЦ - це багатофункціональна установа, де кожна дитина і доросла людина може потрапити в атмосферу світу природи.


Діяльність НЕНЦ в напрямі національно-патріотичного виховання

НЕНЦ ініціював проведення Всеукраїнських конкурсів національно-патріотичного, еколого-патріотичного спрямування: 

 • Всеукраїнська еколого-патріотична гра «Паросток», яка формує у юнацтва готовність до активної громадянської позиції та екологічної діяльності, шанобливого ставлення до традицій українського народу
 • конкурс есе патріотично-громадянської тематики «ЄДНАННЯМ
 • СИЛЬНІ!»
 • бліц-конкурс ескізів муралів «ВСЕ БУДЕ УКРАЇНА!»
 • бліц-конкурс українського патріотичного смайлу до Дня українського козацтва та Дня захисника України
 • net-art (віртуальний) музей злочинів держави росія в ході розгорнутої воєнної агресії проти суверенної держави Україна
 • інтернет-часопис «ГЕРОЇ ПОРУЧ» - опис подвигів захисників і
 • захисниць України (воїнів, волонтерів, партизанів тощо)
 • всеукраїнський Інтернет-часопис «ДІТИ-ГЕРОЇ» - опису героїчних вчинків дітей, які заслуговують на повагу та популяризацію
 • загальноукраїнський онлайн-марафон «Солов’їна».  Всеукраїнський онлайн-марафон «Солов’їна» - це марафон для легкого переходу на українську
 • екологічний інформаційний вісник «ЕКОНАБАТ» на платформі
 • НЕНЦ МОН України, мета якого - виявлення, фіксація доказів для подальшого притягнення до відповідальності російського агресора за спричинені в Україні злочинні дії, що можуть призвести до екологічної катастрофи (екоциду)
 • освітній івент до Дня захисника Вітчизни на тему: «Національно-
 • патріотичне виховання в системі діяльності закладів позашкільної освіти: досвід, реалії, перспективи»
 • всеукраїнський бліц-конкурс «УКРАЇНСЬКИЙ ОРНАМЕНТ ПЕРЕМОГИ»
 • всеукраїнський фестиваль «Скарбниця народної духовності»
 • представлення регіональних обрядів;
 • виставка-презентація обрядових хлібних виробів;
 • презентація діяльності музеїв хліба;
 • конкурс постерів тощо
 • всеукраїнський конкурс з квітникарства та ландшафтного дизайну «Квітуча Україна». Презентація  проєктів учнівських команд з різних регіонів України 
 • всеукраїнський юнацький фотоконкурс «Моя країна - Україна»
 • «Всеукраїнська ліга тренерів з патріотичного виховання»
 • всеукраїнський Фестиваль патріотичних дій (до річниці Незалежності України)
 • всеукраїнський конкурс «Переможна марка юних натуралістів»
 • щорічні тренінги для педагогічних працівників із національно-патріотичного виховання «З Україною в серці!», «Я – громадянин України»
 • щорічний форум Всеукраїнської Ліги тренерів із патріотичного виховання в рамках фестивалю патріотичних дій «Патріот-Fest» спільно з Комунальним закладом позашкільної освіти «Обласний еколого-натуралістичний центр» Житомирської обласної ради
 • конкурси, флешмоби, методичні рекомендації, конференції на відзначення:
 • Дня Незалежності України;
 • Дня Соборності України;
 • Дня Державного Прапора України;
 • Дня Героїв Небесної Сотні;
 • Дня пам’яті та примирення;
 • Дня захисника та захисниці України;
 • Акція «Подарунок воїну», тощо

 Під патронатом НЕНЦ відповідні заходи проводяться у всіх областях нашої країни, тому це потужний пласт в національно-патріотичному, еколого-патріотичному вихованні учнівської молоді.


Сайти/Канали

НАШІ САЙТИ:

YouTube канал:

Офіційний Telegram-канал

Twitter 

Facebook