A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

МОН бореться з монополією на виготовлення документів про освіту

Опубліковано 17 березня 2016 року о 12:33

Діяльність Міністерства освіти і науки з 2014 року спрямована на припинення приватної монополії. «Монополіст отримував надприбутки за рахунок держави і сімей, діти яких навчаються в навчальних закладах різних рівнів». На цьому наголосив Міністр освіти і науки Сергій Квіт під час засідання Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти 16 березня 2016 року.

Сергій Квіт зазначив, що у 2015 році Міністерству вдалося децентралізувати виготовлення дипломів про вищу і професійно-технічну освіту. Сьогодні кожний університет друкує дипломи за власним дизайном і сам обирає друкарню. При цьому Державне підприємство «Інфоресурс» надає навчальному закладу номер і серію документу, які вважаються захистом виданого диплому. Таке рішення дозволило суттєво знизити ціну на виготовлення документів. В одному навчальному закладі економія склала майже 467 тисяч гривень. До прикладу, у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка виробництво документів про вищу освіту було здешевлено у 2,65 рази. «Завдяки цьому кроку монополіст «Державний центр прикладних і інформаційних технологій» втратив 43 млн гривень», - підкреслив Міністр.

За словами Міністра, цього року буде децентралізовано виробництво студентських квитків, адже станом на 1 вересня 2015 року вартість студентського квитка становила 72 гривні. Для порівняння: виготовлення найдорожчої банківської картки коштує не більше 34 гривень. Також розглядається питання виготовлення на місцях свідоцтв про базову освіту і атестатів  про загальну середню освіту.

Сергій Квіт пояснив, чому Міністерство вимушене було підвищити ціну за використання Єдиної бази з питань освіти в розрахунку на одного студента. Питання про захист документів про освіту призвело до того, що у 2000 році з’явилося дві приватні структури: ЗАТ Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій (НДІ ПІТ) і Державний центр прикладних і інформаційних технологій (ДЦ ПІТ). НДІ ПІТ було створено як певна «прокладка», аби легітимізувати право приватної структури на використання всіх інформаційних баз.

Державне підприємство «Інфоресурс» було створено у 2011 році, воно поглинуло НДІ ПІТ та стало опікуватися Єдиною державною базою з питань освіти (ЄДБО). Міністр підкреслив важливість функціонування бази та зазначив, що через ЄДБО держава взяла на себе зобов’язання обліку перед суспільством та відслідковує шлях здобуття освіти - від учнів до студентів і випускників. Завдяки цій базі ніяка випадкова людина, що не закінчила школу, не може вступити у вищий навчальний заклад або отримати диплом про вищу освіту, не маючи загальної середньої.

Однак, досі права на ЄДБО залишаються у власності приватної фірми, а Міністерство має ліцензійну угоду і сплачує цій компанії за програмне забезпечення щороку 1 млн 107 тисяч грн.  із  6 млн 87 тисяч загального бюджету на діяльність ДП «Інфоресурс».  Із загального бюджету ще 260 тисяч йде на криптозахист бази. 4 млн 720 тис. грн. – це витрати на функціонування ДП «Інфоресурс». Після позбавлення приватної структури монополії на виготовлення документів про вищу і професійно-технічну освіту зменшилися надходження до «Інфоресурсу», а це може позначитися на  роботі державного підприємства. Адже бюджет ДП «Інфоресурс» має складати 6 млн грн. на рік. Саме тому було прийнято рішення, що до закінчення строку ліцензійної угоди на програмне забезпечення з приватною структурою на І півріччя 2016 року збільшити ціну вищим навчальним закладам за використання Єдиної державної бази з питань освіти в розрахунку на одного студента на 87 копійок. «Збільшуючи вартість підтримки бази на одного студента в квартал ми надаємо можливість заощадити близько 100 грн на документах про освіту,   гарантуємо контроль і прозорість, достовірність інформації від абітурієнта до студента і випускника», - підкреслив Сергій Квіт.

Питання виготовлення документів про освіту, їх обліку, збереження і поновлення виробничих баз – це, вважає Міністр, без перебільшення,  питання національної безпеки, які свого часу були передані на вирішення приватній структурі. «Міністерство не збирається займатися лобіюванням приватних інтересів за рахунок держави і українських сімей. Тому вирішуватиме питання з програмним забезпеченням ЄДБО», - наголосив Міністр.