A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

У 26 школах почався пілот з впровадження програми розвитку м’яких навичок СЕЕН: соціально-емоційного та етичного навчання

Опубліковано 07 жовтня 2019 року о 17:27

В Україні стартував пілотний проєкт із впровадження у школах системи соціально-емоційного та етичного навчання (СЕЕН або SEE Learning), яка не тільки розвиває м'які навички, але й має змінити атмосферу в школах та ставлення учнів до вчителів, навчання, один до одного та до самих себе. Про це йшлося під час пресконференції з нагоди старту пілоту, що відбулася сьогодні, 7 жовтня 2019 року, за участі Міністра освіти і науки Ганни Новосад у місті Харків.

У програмі беруть участь 26 шкіл із 23 областей України. Представники цих шкіл 2-6 жовтня пройшли тренінги з розробниками програми з Університету Еморі (США) та українськими експертами-консультантами проєкту.

Протягом року вчителі та вчительки будуть займатися з дітьми за новими методиками, а вже наступного року долучитися до проєкту зможе будь-яка школа. Згодом планується підписання договору між Міністерством освіти та науки, Університетом Еморі та ініціаторами проєкту в Україні EdCamp Ukraine про впровадження СЕЕН на загальнонаціональному рівні.

“Дитині у школі потрібна атмосфера дружності. Я знаю про це з власного досвіду, бо в моїй школі цього було мало. Ми маємо взаємини вчителя та дитини будувати не на страху і домінуванні, а на партнерстві, усвідомленні своїх і чужих емоцій. Саме тому ми підтримуємо програму СЕЕН” — пояснила Ганна Новосад.

Вона додала, що якщо результати пілоту будуть позитивні, МОН планує поширити СЕЕН на більшу кількість навчальних закладів.

“Ми сподіваємося, що з часом це стане невід'ємною частиною нашої шкільної навчальної програми”, — додала міністр.

Брендан Озава де Сільва, PhD, один із розробників програми SEE Learning пояснює її створення намаганням включити в освіту нові наукові дані про те, як працюють емоції, інтелект, розум людини.

“До цього моменту це були суто наукові знання, які ніяк не використовувались в навчанні дітей, — пояснює науковець. — І я переконаний, що ми маємо ділитися цими знаннями, цими техніками з дітьми”, —  відзначив науковець.

За словами Озави де Сільви, у США вже багато років працює програма СЕН (соціально-емоційного навчання) — вона стала фундаментом для СЕЕН.

“Шодо СЕН ми маємо переконливі результати — діти краще почувають себе, краще навчаються, вчителі вказують на позитивну атмосферу”, — говорить науковець.

Консультантом у розробці СЕЕН став автор книги "Емоційний інтелект", один із розробників СЕН, доктор Деніел Гоулман. Саме він і вигадав назву для програми: “Спочатку називали її просто СЕН 2.0, як робоча назва, як розвиток ідей Гоулмана. Але ж ми додали етику, тому сам доктор Гоулман запропонував відобразити це в імені нашого проєкту”, — пояснює Озава де Сільва.

У EdCamp Ukraine визначають СЕЕН як програму, яка сприяє розвитку базових людських цінностей, системному та критичному мисленню, зосередженню уваги, запобіганню стресу й стійкості до нього, співпереживанню до себе й інших.

Розробники ж кажуть, що СЕЕН базується на трьох вимірах знань та компетенцій: усвідомленості, залученості та співпереживанні, які перетинаються між собою.

Програму розробляли п’ять років, одночасно випробовуючи її елементи у 500 закладах освіти у всьому світі: у США, Індії, Бразилії, Великій Британії, Швеції, Швейцарії, Австралії та інших країнах.

Після офіційної презентації програми у 2019 році настав час для комплексного дослідження ефективності СЕЕН. Україна разом з США та Колумбією стане частиною такого дослідження. Разом з 26 закладами, вчителі яких пройшли тренінг, частиною пілоту стали 26 шкіл, які цього року будуть навчатися без змін і з якими будуть порівнювати пілотні школи.

Результатом стане порівняння показників успішності наприкінці року, а також  рівня булінгу, загального задоволення учнівства, отримання радості від навчання у школах з СЕЕН та у школах, де ця програма не практикується.

“Коли ми розповіли про такий проєкт на П’ятій національній (не)конференції EdCamp Ukraine 2019, то отримали 182 командні заявки від шкіл. Ми приймали саме командні заявки, бо суть цієї програми у партнерстві батьків, учнів, вчителів, директорів шкіл. Ми проводили інтерв’ю, обирали школи з найбільшим потенціалом для втілення СЕЕН, з якимось досвідом у схожих програмах, бо ідея працювати з емоціями не нова. Але СЕЕН — це перша всеохопна програма навчання такого масштабу, з такою науковою експертизою”, — розповідає голова EdCamp Ukraine, радник МОН на громадських засадах, Олександр Елькін.

Зараз вже готові навчальні програми для початкової та середньої шкіл, розробляється програма для старшої школи.

“У вчителів є різні можливості використати це. Можна виділити для цього окремий урок, або ж розкладати на окремі навички та використовувати в різних предметах, можна використовувати так звані “години спілкування”, або навіть 5-хвилинні практичні вправи — у нас для всіх варіантів є методичні матеріали”, — пояснює старша розробниця СЕЕН Кріста Тінарі.

Наступного року EdCamp Ukraine та Університет Еморі обіцяють оприлюднити базовий онлайнкурс із СЕЕН та надати вільний доступ до всіх методичних матеріалів, підготувати програми для старшої школи та навіть для ВНЗ і батьків, які хочуть використовувати СЕЕН у домашньому навчанні.

Допомагати у розробці будуть не тільки американські, але й українські науковці та практики, серед яких офіційна консультантка української програми, дитяча та сімейна психологиня Світлана Ройз, міністерка освіти й науки України (2016-2019) Лілія Гриневич, науковці та педагоги-практики.

“Весь цей навчальний рік ми будемо підтримувати наших учасників пілоту, збирати від них інформацію про перебіг проєкту, готувати рекомендації для адаптації СЕЕН в Україні, створювати українську проєкцію програми, доповнюючи її новими уроками, створеними українськими спеціалістами. А потім — готуватися до розширення проєкту. Бо перший рік — це тільки пілот. Потім нам потрібно підготувати 200 вже не вчителів, а тренерів, які зможуть навчати СЕЕН педагогів у всій Україні. Це програма на 5 років, і ми хочемо змінити атмосферу, в ідеалі, в кожній українській школі”, —  говорить про плани Олександр Елькін.

Ознайомитися зі списком шкіл, які беруть участь у проєкті, можна на сайті НУШ.

Запис пресконференції про впровадження СЕЕН.

Сайт EdCamp Ukraine.

Facebook-сторінка EdCamp Ukraine.