A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Тренувалися працювати з технікою та взаємодіяти в команді: полярники 25-ї УАЕ пройшли навчання перед відправкою на станцію «Вернадський»

Опубліковано 06 березня 2020 року о 11:24

Учасники річної 25-ї Української антарктичної експедиції (УАЕ) пройшли тижневий тренінг перед відправкою на станцію «Академік Вернадський». Навчання тривало з 29 лютого до 6 березня 2020 року на базі Низькочастотної обсерваторії Радіоастрономічного інституту НАН, що в с. Мартове неподалік Харкова.

Майбутні зимувальники отримали ті знання та навички, які знадобляться їм для життя та роботи в умовах Антарктиди. На станцію 25-та УАЕ поїде вже наприкінці березня.

«Річна експедиція зазвичай складається як з досвідчених учасників, так і з новачків. Цього разу в команді – половина новачків. Тож навчання є дуже важливим елементом підготовки до року в Антарктиді. Тим паче під час тренувань учасники вже максимально «відокремлені» від зовнішньої світу, що дозволяє побачити їхню командну взаємодію», – пояснив очільник Національного антарктичного наукового центру МОН Євген Дикий.

Зокрема, вчені ознайомилися з вимірювальними комплексами обсерваторії, адже подібні прилади розміщені на станції «Академік Вернадський». У наших широтах в обсерваторії вимірюють ті ж параметри атмосфери та навколоземного космічного простору, які досліджують на «Вернадському».

«Один з видів приладів – індукційні магнітометри українського виробництва. Ці надчутливі пристрої реєструють сигнали шуманівського резонансу, які є результатом випромінювання світових гроз. Магнітометри утворюють глобальну мережу. Її елементи, окрім Мартового, встановлені також на станції «Академік Вернадський» та в Арктиці, на базі партнера Радіоастрономічного інституту – Арктичного університету Норвегії. Саме завдяки полярним пунктам, де рівень перешкод мінімальний, мережа дозволяє патрулювати грозову активність у масштабах всієї планети», – розповів організатор тренінгу, заввідділом радіофізики геокосмосу Радіоастрономічного інституту Андрій Залізовський.

Також вчені-геофізики тренувалися обробляти дані з цифрового іонозонду, високочастотних приймачів, метеостанції – обладнання, що допомагає відстежувати стан навколоземного середовища. Ці прилади, зокрема, важливі для якісного радіозв’язку, надійної роботи GPS-позиціонування, налаштування резервного канала комунікації з літаками тощо.

Частина тренінга була присвячена вивченню теорії: лекціям про правовий статус Антарктики, вимоги природоохоронного законодавства, техніку безпеки на станції тощо.

Учасники 25-ї УАЕ, які були в попередніх експедиціях, поділилися досвідом з тими, хто поїде на крижаний континент вперше.

«Ми говорили про проблемні ситуації, які можуть виникати під час зимівлі, техніку безпеки, дивилися, як влаштовані будівлі станції тощо», – зазначив керівник 25-ї УАЕ Юрій Отруба, який вже вшосте вирушить на зимівлю.

Протягом зборів за командою спостерігали психологи. Вони звертали увагу на можливі «слабкі місця» і давали поради, як уникнути напруги в колективі.

Також учасники мали змогу спробувати страви кухаря Василя Омеляновича, який цілий рік готуватиме для них на станції. Для нього це буде вже п’ята зимівка.

Нагадаємо, що учасників 25-ї УАЕ було відібрано на відкритому конкурсі, без жодних гендерних обмежень.  Такий відбір НАНЦ провів уже вдруге. Тож у складі команди з 12 зимівників на станцію вирушать 2 жінки: біологиня Євгенія Прекрасна та геофізикиня Анна Соїна. Натомість з 24-ї УАЕ додому повернуться біологиня Оксана Савенко та лікарка Наталя Бабій.