A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Реформа науки потребує ще багато роботи, однак, уже запущено Нацраду та Нацфонд досліджень, зросла підтримка молодих вчених, змінюються підходи до фінансування, - Лілія Гриневич

Опубліковано 16 травня 2019 року о 19:18

За 2,5 роки вдалося зробити важливі кроки для реформування науки. Зокрема, створено Нацраду з питань розвитку науки і технологій та Нацфонд досліджень, підтримка молодих вчених зросла з 0,5% від загального фінансування науки до 1,5%, запроваджуються механізми базового фінансування науки в університетах, а загалом фінансування науки з 2019 року і до сьогодні зросло на 77 % . Про це зазначила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич сьогодні, 16 травня 2019 року, в Києві під час наукової дискусії щодо розвитку науки в університетах.

«Як ви знаєте, 2016 року ми отримали результати незалежного європейського аудиту національної системи досліджень та інновацій України, який був проведений в межах програми Горизонт 2020. На початку цього року – 29 січня, якщо бути точною, ми представили звіт МОН щодо виконання рекомендацій цього аудиту на засіданні Спільного комітету Україна-ЄС з досліджень та інновацій.

Зусилля, яких доклала Україна на шляху реформування науки, були сприйняті дуже позитивно представниками Єврокомісії. Зокрема, нам вдалося запустити Нацраду з питань розвитку науки і технологій. Науковий комітет Нацради було обрано на прозорому конкурсі Ідентифікаційним комітетом, до складу якого увійшли як українські, так і закордонні вчені. Тепер науковці мають свій потужний голос під час формування наукової політики нашої держави і можуть впливати на прийняття рішень.

Створено Національний фонд досліджень, який в подальшому стане одним з найважливіших елементів системи фінансування науки в Україні. Його основна функція – грантова підтримка наукових досліджень та розробок українських вчених. При цьому, кому саме надати грантове фінансування визначають не чиновники, а науковці. На конкурс можуть подаватися будь-які наукові колективи попри відомчі ознаки. У бюджеті 2019 року ми на його роботу заклали 262,4млн грн»,- розповіла Лілія Гриневич.

Міністр підкреслила, що одним із найважливіших пріоритетів МОН за останні роки було збільшення підтримки молодих науковців та університетської науки.

«Рішення, яке нам вдалося провести і яким як Міністр дуже пишаюся, – це запровадження базового фінансування науки в університетах. Цьогоріч для цього в бюджеті передбачено 100млн грн. Розподілятися ці гроші мають за результатами державної атестації закладів вищої освіти в частині провадження ними наукової діяльності. Кабмін вже затвердив порядок проведення цієї атестації. Залишилося лише затвердити методику, а також порядок використання коштів. Ми сподіваємось, що нам вдасться здійснити всі процедури оперативно. Ми плануємо, що і запровадження базового фінансування, і атестація дозволять нашим університетам більш якісно формувати свою довгострокову дослідницьку політику», -  додала Міністр.

Значну роль зараз у розвитку науки в Україні відіграє участь у програмі Горизонт2020.

«Наразі 189 українських організацій беруть участь у 139 проектах програми Горизонт 2020. Загалом наші організації в межах цих проектів залучили 22,2млн євро. Ми зараз бачимо значний позитивний результат від участі у програмі і маємо чітку амбіцію стати асоційованим партнером у наступній Рамковій програмі ЄС з досліджень та інновацій «Horizon Europe»,- повідомила Лілія Гриневич.

Нагадуємо, що кожен державний виш чи наукова установа зможе підключитися до Scopus та Web of Science за кошти бюджету – доступ буде з 1 червня.