A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

На які проєкти Нацфонд досліджень даватиме гранти і коли зможе створити свій сайт та бази даних – Уряд затвердив Порядок використання коштів

Опубліковано 04 грудня 2019 року о 15:43

Нацфонд досліджень зможе почати грантову підтримку наукових проєктів, а також запустити роботу зі створення власного сайту, електронної системи подання проєктів, електронних баз даних експертів та розробок. Для цього Уряд ухвалив Порядок, що регулює використання коштів НФД. Відповідна постанова була прийнята сьогодні, 4 грудня 2019 року, під час засідання Кабінету Міністрів.

У документі прописано, як формуватиметься бюджет Фонду, на що ці кошти можна буде використовувати та як про них треба буде звітувати. Це дозволить почати повноцінну поточну роботу НФД.

«Якнайшвидший старт роботи Фонду – це зараз один з наших основних пріоритетів. Ми маємо чітку мету, щоб уже весною 2020 року відбулися перші конкурси й кращі українські вчені отримали гранти під свої дослідження. Наразі спільно з представниками Фонду МОН активно працює над завершенням необхідних «документальних» процедур. Плюс у бюджеті наступного року ми збільшили фінансування НФД майже вдвічі – до 526 млн грн. Ці кошти повинні максимально швидко запрацювати для підтримки наших науковців», – зазначила Міністр освіти і науки України Ганна Новосад.

Прийнята постанова дасть «зелене світло» важливим процесам, без яких неможливо проводити конкурсний відбір проєктів. Це, зокрема,  створення:

 • офіційного сайту Фонду;
 • програмного забезпечення для формування електронної бази експертів, які здійснюватимуть експертизу проєктів;
 • електронної інформаційної системи для подання та обробки проєктів;
 • електронної бази даних досліджень та розробок, що фінансуються Фондом.

Окрім цього, кошти йтимуть на забезпечення діяльності дирекції Фонду, участь у міжнародних заходах, відрядження, комунікацію тощо.

Постанова також визначає, як та під які проєкти Фонд зможе надавати кошти. Так, гранти можна буде отримати як на повну, так і на часткову вартість робіт для:

 • виконання наукових досліджень і розробок;
 • розвитку матеріально-технічної бази наукових досліджень і розробок високого рівня;
 • розвитку наукової співпраці, зокрема наукової мобільності, організації, проведення та участі у конференціях, симпозіумах, спільних дослідженнях університетів та наукових установ тощо;
 • наукового стажування наукових працівників, аспірантів і докторантів, зокрема за кордоном;
 • створення, функціонування та розвитку дослідницької інфраструктури;
 • трансферу знань та їх поширення;
 • підтримки проєктів молодих вчених;
 • підтримки діяльності, спрямованої на залучення учнівської молоді до наукової та науково-технічної діяльності;
 • популяризації науки;
 • інших напрямів, погоджених наглядовою радою Фонду.

Щоб Фонд міг оголосити конкурси та надавати гранти, Уряд має ще ухвалити Порядок конкурсного відбору та фінансування проєктів. Документ вже розроблений Фондом і готується МОН для подання в КМУ.

Довідково: Національний фонд досліджень було створено 4 липня 2018 року. Його головною функцією буде грантова підтримка досліджень та розробок українських вчених попри їхнє відомче підпорядкування. Для відбору робіт НФД оголошуватиме конкурси. Всі подані проєкти обов’язково проходитимуть незалежну експертизу, зокрема, із залученням іноземних експертів.

Нагадуємо, що цього року українські наукові установи вперше оцінили за новими правилами – за єдиними прозорими критеріями, з долученням незалежних експертів. Атестацію вже пройшли 176 закладів, з них найкращі результати показали 31.