A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

31 лідер зі 176-и: наукові установи оцінили за новими правилами – за єдиними прозорими критеріями, з долученням незалежних експертів

Опубліковано 29 листопада 2019 року о 16:23

Цього року ефективність роботи наукових установ оцінюють за новими правилами – атестацію вже пройшли 176 закладів, з них найкращі результати показали 31. Атестаційні оцінки останньої за цей рік групи установ були затверджені 28 листопада 2019 року під час засідання відповідної експертної комісії в приміщенні МОН.

"Зараз ми вперше забезпечили прозоре та незалежне оцінювання роботи наукових установ. Його нарешті проводили не Президії академій наук чи Міністерства, яким підпорядковані ці установи, а спеціальні експертні групи. В основі оцінювання – чіткі кількісні критерії, єдині для всіх. Зокрема, ефективність використання коштів, кадровий потенціал, дослідницька база, публікаційна активність, рівень міжнародної співпраці тощо. Водночас враховувалися напрями роботи установ – медичні, військові, природничі, суспільні та інші", – зазначив перший заступник Міністра освіти і науки Юрій Полюхович, який очолює комісію.

Перша хвиля оцінювання пройшла навесні – тоді було проатестовано 144 наукові установи. У другу, "осінню" хвилю, потрапили 32 заклади.

За результатами атестації установи відносять до однієї з 4 груп:

  1. Лідери – мають високий рівень ефективності та визнані в Україні та світі. Атестуються на 5 років.
  2. Стабільні наукові установи, що можуть бути провідними за певними напрямами наукових досліджень. Атестуються на 3 роки.
  3. Наукові установи, що є унікальними у певній галузі, але демонструють невисокий рівень розвитку потенціалу. Атестуються на 2 роки.
  4. Наукові установи, для яких наукова, науково-технічна або інноваційна діяльність перестали бути основним видом діяльності, які не є унікальними у відповідній галузі та втратили перспективи розвитку. Такі установи протягом року мають бути реорганізовані чи ліквідовані.

За підсумками цьогорічної атестації 176-и установ результати такі:

  • перша група – 31 установа;
  • друга група – 100 установ;
  • третя група – 44 установи;
  • четверта група – 1 установа.

"Ми побачили, що результати незалежного оцінювання суттєво відрізняються від оцінювання самими засновниками. І це дуже важливо, адже не можуть всі "бути найкращими". Такий необ'єктивний підхід призводить до того, що й так досить обмежені державні ресурси роздаються всім потрохи, але це абсолютно непродуктивно. Ми маємо підтримувати кращих, і основою для цього буде саме незалежна атестація", – наголосив Юрій Полюхович.

За цей рік атестацію пройшли установи низки Міністерств та галузевих академій. На наступний рік планується масштабна атестація установ НАН України.

Усі матеріали щодо атестації наукових установ можна переглянути тут. 

Нагадуємо, що наступного року МОН профінансує майже 200 проєктів молодих вчених на 100 млн грн – за 4 роки бюджет конкурсу збільшили у 8 разів.