A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Діти оцінять роботу вчителів на відкритих уроках

Опубліковано 13 квітня 2017 року о 14:00
13 /04 четвер 14:00
13 /04 четвер 14:00
подію завершено

У Харкові вчителі з усієї України зможуть дізнатися свій реальний професійний рівень. На відкритих уроках їх будуть оцінювати діти — чи вправні вони з незнайомою аудиторією, чи доносять знання, чи цікавий ученицям і учням їх метод викладання. Зворотний зв'язок педагогам дадуть діти зі Станиці Луганської — приїхати до Харкова школярам допоможе Благодійний фонд Сергія Жадана. Усього таких по-справжньому відкритих уроків буде чотири.

Для запланованої на 29 і 30 квітня (не)конференції EdCamp Ukraine, у рамках якої пройдуть відкриті уроки, це — не новина, такий експеримент проводився і минулого року. Однак загалом в Україні діти, які оцінюють вчительство, — небачене явище для існуючої шкільної системи, у рамках якої педагоги володіють непорушним авторитетом, а учениці й учні, як не дивно, часто залишаються за бортом освітнього процесу, пояснюють організатори. Тому хоча (не)конференція залишається учительською, в її фокусі передусім має бути дитина — без дітей EdCamp неможливий.

«Діти — одні зі стейкхолдерів освіти, — пояснює радник міністра освіти і науки України, голова оргкомітету та натхненник (не)конференції EdCamp Ukraine 2017 Олександр Елькін. — Нам важливі їх участь і їхня думка».

Відкриті уроки на EdCamp Ukraine — певний стрес для вчителів/-ок, вважають в оргкомітеті. Адже педагоги, які погодилися на цей експеримент, самі хвилюються, готуючись постати перед суворими, але справедливими і доброзичливими критиками.

Крім дітей, за роботою педагогів на відкритих уроках спостерігатимуть фасилітатори, експертка й експерт в освіті та сучасних методах навчання: керівниця проекту Action Learning, спеціалістка з андрагогіки Лейла Алієва і директор благодійного фонду «Вільна освіта» Станіслав Дрогаєв. Вони дадуть свої рекомендації і допоможуть налагодити діалог між вчительством і учнівством:

«Те, що зараз у школах називається відкритим уроком, на жаль, більше схоже на показовий виступ, — говорить Лейла Алієва. — На (не)конференції вчитель/учителька буде працювати з незнайомою учнівською аудиторією. Ці діти вперше побачать конкретного педагога, вони незалежні й будуть щирі у своїх оцінках. Готовність почути правду від дітей про свої педагогічні здібності вимагає сміливості та вільного від забобонів мислення».

Усього на (не)конференції проведуть чотири відкриті уроки, кожен з яких буде завершуватися обговоренням роботи вчителя. Педагогів обирали з 64-х, які подали заявки. Уроки будуть різноспрямованими, з різних предметів — природничих та гуманітарних.

Наталя, досвідчена педагог, яка працює з дітьми та дорослими, описує свої очікування англійським словом «excitement».

«Я хвилююся, звичайно, але це приємне хвилювання. Безумовно, це важливо — ділитися з колегами своїми методами, напрацюваннями, для цього й потрібен EdCamp. Але для мене ще важливий і кайф від роботи з дітьми, — зізнається вчителька. — Я знаю, що діти часто оцінюють вчителя чи вчительку за одним критерієм — класно чи ні, цікаво чи нудно. Якщо знайдуть, за що критикувати, буду рада — значить, можна вдосконалюватися».

Ідея по-справжньому відкритих уроків повинна допомогти українському вчительству в саморозвитку й після завершення EdCamp Ukraine 2017, вважають організатори. Зрозуміло, не в кожній школі учениці та учні наберуться сміливості, щоб висловити свою думку про педагогів. Але критику і поради може також надати колега. Ще більш цінним може стати міждисциплінарна взаємодія.

«У нас часто двоє вчителів математики в одній школі зустрічаються тільки за чаєм в учительській, — нарікає Олександр Елькін. — Хоча увага до роботи одне одного буде корисна, наприклад, викладачам та викладачкам фізики та біології, англійської та української літератури. Ми хочемо створити атмосферу довіри на відкритих уроках, яку запозичить учительство різних регіонів країни».

Майбутній збірний клас для відкритих уроків приїде до Харкова зі Станиці Луганської за підтримки Благодійного фонду Сергія Жадана. «Це 15 учнів і учениць місцевих шкіл, і з ними — 5 педагогів. Ми давно допомагаємо школам та іншим освітнім установам в

Луганській і Донецькій областях, — розповідає виконавча директорка фонду Ірина Куніцина. — Якщо раніше більше потрібна була матеріальна підтримка, то тепер дітям і вчителькам/-ям потрібна допомога іншого роду — книги, методички, якісь нові можливості в освіті. Станиця Луганська — це частина України, і ми хочемо, щоб ті можливості, ті нові ідеї, які EdCamp дає школам всієї країни, були й у шкіл Станиці Луганської».

А нових ідей на (не)конференції буде багато. Для юних учасниць і учасників на EdCamp Ukraine 2017 приготували чимало цікавого. Наприклад, знаменитий вуличний (і не тільки) художник Гамлет Зіньковський доступною мовою відкриє слухацькій аудиторії світ сучасного мистецтва, партнери (не)конференції, представники компанії «Кока-Кола Україна Лімітед» проведуть урок екології, а освітній проект «Відкривай Україну» розповість про те, що таке волонтерський рух. Також на EdCamp Ukraine юні учасниці й учасники візьмуть участь у благодійній українсько-польській акції Flying Bag, вирушать на екскурсію по Харкову, а в рамках сформованої традиції, разом зі студією «Винахідник» і компанією «ПРО.ЛЕГО» сконструюють масштабний Lego-проект, що прикрасить простір і відобразить основні теми події.

Третя національна (не)конференція для шкільних педагогів EdCamp Ukraine 2017 відбудеться 29 і 30 квітня 2017 року в Харкові у КЦ «Бейт Дан» (вул. Тобольська, 46).

Сайт (не)конференції для шкільних педагогів EdCamp Ukraine 2017

Акредитація для роботи на EdCamp Ukraine 2017 вже розпочалася. Телефонуйте, пишіть Тетяні Ландесман (PR-аґенція «Bagels & Letters»): +38 063 22 22 583, + 38 095 592 66 68, [email protected].

EdCamp Ukraine 2017 відбудеться завдяки підтримці таких організацій:

  • Відділ преси, освіти та культури Посольства США в Україні
  • Швейцарсько-український проект «Підтримка децентралізації в Україні» — DESPRO
  • Представництво в Україні Фонду імені Гайнріха Бьолля
  • Видавництво «РАНОК»
  • Amnesty International в Україні
  • Microsoft в Україні
  • Кока-Кола Україна Лімітед
  • Видавництво «Шкільний світ»
  • Видавництво «Літопис»
  • Видавнича група «ОСНОВА»
  • ТОВ «Лінгвіст»

і ще понад 50 партнерських організацій.

Довідка: Ініціатива EdCamp народилася в 2010 році в США. Американські вчителі і вчительки вирішили створити альтернативний державному спосіб підвищення кваліфікації та професійного розвитку педагогів. Із тих пір рух EdCamp пошився у 28 країнах, однією з перших країн, яка приєдналася до американської ініціативи, стала Україна. Національна (не)конференція EdCamp проводиться вже втретє, за два роки в регіонах відбулося 35 подій для місцевих громад, а участь узяли 10 000 українських педагогів.