A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Долучення України до програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» – плани та перспективи

Опубліковано 01 лютого 2021 року о 10:23


Днями відбувся другий етап технічних переговорів з Європейською Комісією щодо умов долучення України до наступної рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» (2021-2027 рр.) (Програма «Горизонт Європа») та програми з досліджень та навчання «Євратом» (2021-2025 рр.) (Програма «Євратом»). 

На засіданні були розглянуті такі питання:

  • інформування щодо внесених змін до стратегічного плану та положень програми «Горизонт Європа»;
  • визначення попередніх термінів офіційного відкриття та запуску перших конкурсів програми «Горизонт Європа» та програми «Євратом»;
  • обговорення технічних аспектів та умов долучення асоційованих країн, а також роль України в цьому процесі;
  • перспективи та переваги участі України в європейських інструментах фінансової підтримки та особливості приєднання до партнерств (Partnerships) програми «Горизонт Європа»;
  • забезпечення можливості доступу іноземних учасників до національних інструментів підтримки наукових досліджень та дослідницької інфраструктури в Україні;
  • планування та визначення попередніх термінів проведення технічних консультацій та офіційних переговорів для приєднання України до програми «Горизонт Європа».

Протягом засідання були визначені попередні терміни проведення консультацій та офіційних переговорів. Зокрема, вже на березень-квітень 2021 року заплановано обговорення попереднього тексту Угоди та третій етап технічних переговорів. 

Також під час наступного етапу будуть більш детально розглянуті фінансові аспекти участі асоційованих країн та України. 

Початок офіційних переговорів та процедури приєднання до програми заплановано на осінь 2021 року. 

Для України будуть діяти перехідні умови при долученні до нової рамкової програми. Тобто українці зможуть брати участь у конкурсах програм «Горизонт Європа» та «Євратом» з початку їх офіційного запуску.

Європейська Комісія наголосила, що Україна має високий потенціал у сфері наукових досліджень та інноваційних рішень. Тому для українських учасників будуть відкриті всі можливі інструменти підтримки в межах програми «Горизонт Європа». 

Українськими учасниками переговорів було поінформовано європейську сторону про наявні національні програми у сфері наукових досліджень та інновацій і можливості участі іноземців у цих програмах.

Активне залучення України до проєктів наступних програм «Горизонт Європа» та «Євратом» сприятиме реалізації пріоритетних напрямів розвитку наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності в Україні. 

Зазначимо, що Україна посіла сьоме місце серед асоційованих країн за кількістю залучених коштів (близько 40 млн євро станом на грудень 2020 року) із загального бюджету попередньої рамкової програми Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт 2020». 

Довідково.

Програма «Горизонт Європа» – це семирічна програма Європейського Союзу із загальним бюджетом близько 100 мільярдів євро, що спрямована на сприяння досягненню єдиного європейського наукового простору та інноваційного союзу. Її основною метою є колобарація між європейськими країнами та країнами-партнерами з метою подолання нових викликів, спричинених проблемою зміни клімату,  початком четвертої промислової революції та подоланням наслідків пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19. 

Програма з досліджень та навчання «Євратом» є комплементарною до програми «Горизонт Європа». Головними завданнями програми є проведення навчальних заходів, забезпечення співробітництва в галузі цивільних наукових досліджень та технічних розробок у сфері ядерної безпеки та радіаційного захисту.

Нагадаємо, продовжено термін дії чинних пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки.