A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

450 студентам заблокували замовлення документів про вищу освіту

Опубліковано 27 липня 2023 року о 17:45


Тривалий час однією з головних проблем недовіри до системи вищої освіти було явище корупції під час вступу до закладів вищої освіти. Для того, щоб її викорінити, було запроваджено ЗНО – зовнішнє незалежне оцінювання. Зараз цю реформу вважають однією з найефективніших антикорупційних реформ в Україні, вона показує ефективність, а стейкхолдери залучаються до її підтримки. ЗНО дозволяє оцінити, наскільки підготовка вступників відповідає вимогам, які необхідні для успішного опанування освітніх програм, та законодавству щодо вступу до закладів вищої освіти.

Однак останніми роками почала набирати популярності тенденція, яка у побуті відома як «польський вступ». Цей «механізм» полягає у тому, що спочатку вступник зараховується до іноземного закладу освіти, а після року навчання, яке у деяких випадках відбувалося навіть без виїзду за кордон, поновлюється до закладу вищої освіти в Україні на старший курс. Така схема дозволяла «обійти» ЗНО, а іноді й обмеження, встановлені стандартами вищої освіти.

Саме тому в 2019 році було внесено зміни до Закону України «Про вищу освіту». Його доповнили нормою, яка передбачає, що у разі поновлення на певну освітню програму вступник повинен виконати ті ж вимоги, які виконували під час вступу на цю освітню програму інші здобувачі, у групу до яких здійснюється поновлення. Тобто потрібно мати відповідні результати ЗНО, якщо це передбачав вступ на освітню програму, чи відповідні результати творчого конкурсу або фахового іспиту, якщо була така вимога для вступу. Ці зміни набули чинності з серпня 2019 року.

Упродовж останніх років Міністерство освіти і науки України проводить роз’яснювальну роботу із закладами вищої освіти щодо вимог Закону та особливостей їхнього застосування. Більшість ЗВО відповідально поставилися до змін у Законі та роз’яснюють вступникам особливості й вимоги, які необхідно виконати під час поновлення.

Але деякі заклади почали обманювати вступників і здобувачів вищої освіти й зробили це своїм «брендом», розміщуючи відповідну інформацію навіть на офіційних вебсайтах. Особливо непокоїть, коли такі ЗВО здійснюють поновлення на спеціальності, здобуття освіти за якими необхідне для роботи за професіями, для яких запроваджено додаткове регулювання. Є випадки поновлення здобувачів, які або взагалі не мають результатів ЗНО (національного мультипредметного тесту, єдиного вступного іспиту, єдиного фахового вступного випробування тощо), або намагалися його скласти, але не склали з необхідними результатами. І дуже прикрим є той факт, що йдеться у такому разі про спеціальності з підвищеним рівнем соціальної відповідальності майбутніх випускників, які, розпочинаючи роботу на відповідній посаді, можуть приймати рішення, що безпосередньо впливатимуть на добробут і здоров’я громадян України – наприклад, спеціальності галузей «Право» та «Охорона здоров’я».

Отримання документів про вищу освіту такими випускниками може становити загрозу добробуту і життю громадян України та шкодитиме міжнародному іміджу України. Це також викликає питання щодо доброчесності здійснення освітнього процесу в закладах, у яких студенти, що неспроможні скласти зовнішнє незалежне оцінювання на мінімально необхідному рівні, «успішно опанували» освітню програму за спеціальністю.

Саме тому МОН після 4 років набуття чинності відповідною нормою Закону заблокувало замовлення документів про вищу освіту понад 450 здобувачам, які не відповідають вимогам Закону України «Про вищу освіту». Ці здобувачі отримають можливість узяти перерву у навчанні та завершити здобуття освіти у наступному році, якщо виконають усі необхідні вимоги.