A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

18 грудня в Бучі урочисто завершили будівництво першої в Україні фабрики-кухні

Опубліковано 19 грудня 2023 року о 12:20


Реалізація проєкту, розробленого та втіленого завдяки ініціативі першої леді України Олени Зеленської та за підтримки Фонду Говарда Баффета, стала важливим кроком у розвитку системи харчування дітей та початком нової епохи в підході до організації цього процесу в закладах освіти, коли всі діти в країні, незалежно від місця проживання, мають рівний доступ до здорової їжі в закладах освіти.

До урочистостей з нагоди завершення будівництва фабрики-кухні в Бучі долучились ініціаторка проєкту перша леді Олена Зеленська, меценат Говард Баффет, заступник керівника Офісу Президента України Олексій Кулеба, заступник міністра освіти і науки України Андрій Сташків, заступник міністра охорони здоров'я Ігор Кузін, заступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Азархіна, очільники Київської та Харківської обласних військових адміністрацій, голова міста Бучі та представники низки міжнародних організацій: Програми розвитку ООН, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Всесвітньої продовольчої програми та Європейського інвестиційного банку.

Під час відвідин нового підприємства гості ознайомились із системою його роботи та з функціонуванням окремих технологічних зон фабрики-кухні, поспілкувалися з персоналом закладу та взяли участь у приготуванні страв та дегустації. Після короткої екскурсії учасники зустрічі обговорили результати реалізації проєкту, подальші кроки та початок будівництва фабрики-кухні на Харківщині.

«Реформа шкільного харчування триває. Для кожного регіону ми добираємо оптимальний варіант: десь буде фабрика-кухня, як тут, десь уже працюють опорні кухні — це інша модель, коли один шкільний заклад, де обладнання вже оновлене, готує для багатьох інших. Так є, наприклад, на Львівщині. Тільки вчора звідти повернулася, дивилася, як все працює. Бо завжди наголошую, що ми будуємо не просто кухні чи харчоблоки, а рівний доступ кожної дитини до здорової їжі в будь-якому куточку країни: від великих міст до найменших сіл. Ми хочемо виростити здорове покоління і зробимо це. Попри все», — акцентувала Олена Зеленська

Перша леді відзначила, що принциповим було рішення підтримати деокуповані території і одночасно продовжити реформу шкільного харчування. 

«Відкриття кухні сьогодні не лише уособлює краще майбутнє для українських дітей, але й демонструє світу, що Україна продовжує рухатися вперед, залишатися сильною та дивитися в майбутнє», — зазначив меценат Говард Баффет.

«Реформа шкільного харчування передбачає, що кожен процес у забезпеченні дітей гарячими обідами має стати максимально ефективним. Будівництво фабрик-кухонь, де централізовано готуватимуть їжу для учнівства і дошкільнят одразу з кількох громад, — яскравий приклад такої ефективності. Ми вдячні партнерам, які доклалися до створення пілотної фабрики-кухні в Бучі, і особисто пану Говарду Баффету за внесок у добробут українських дітей», — зазначив Андрій Сташків, заступник міністра освіти і науки України

Орест Степаняк, керівник Проєктного офісу реформи шкільного харчування та голова правління ГО «Національна асоціація громадського харчування», розповів, що реалізація проєкту є символом переходу до нової епохи у сфері забезпечення шкільного харчування в закладах освіти. 

«Фабрика-кухня — це інноваційне рішення, яке дозволить годувати якісною їжею велику кількість дітей навіть у тих школах, де раніше не було кухні та можливості готувати взагалі. Водночас воно є енергоефективним та дозволяє заощаджувати ресурси: електроенергію, воду. Але найголовніше, що завдяки цій моделі організації харчування ми можемо забезпечити рівний доступ до поживних і корисних страв у закладах освіти всім дітям — і в найменших селах, і у великих містах. І це наша мета», — наголосив Орест Степаняк

Очільник Київської обласної військової адміністрації Руслан Кравченко зазначив, що Київщина є одним із лідерів серед областей у реформі шкільного харчування. Будівництво фабрики-кухні дозволить охопити ще більшу кількість дітей гарячим харчуванням. За словами Руслана Кравченка, дуже символічно, що першими стануть саме діти з трьох громад, які найбільше на всій Київщині постраждали від російської агресії. 

Присутній на зустрічі Олег Синєгубов, очільник Харківської обласної військової адміністрації, зазначив, що Харківщина готова перейняти естафету. Адже другу в Україні фабрику-кухню планують побудувати саме там — на місці заводу в місті Лозова. Вона дозволить забезпечувати харчуванням щодня приблизно 14 тисяч учнів та дошкільнят у п’яти громадах Лозівського району.

Довідково: 

Фабрика-кухня — це окреме підприємство, на якому здійснюється приготування, шокове охолодження (до температури +3°С — +5°С) готових страв та доставлення в охолодженому стані до закладів освіти та закладів оздоровлення й відпочинку. На його виробничих потужностях буде можливість виготовляти до 10 тисяч порцій їжі на день та забезпечувати якісним харчуванням 30–40 закладів освіти (це число залежить від кількості учнів, які в них навчаються). Водночас діти в різних населених пунктах однаково отримуватимуть поживні страви.

Основними споживачами продукції побудованої фабрики-кухні в Бучі вже наступного року стануть 30 закладів освіти самого міста Бучі і трьох громад: Бучанської, Немішаївської, Бородянської.

Модель фабрики-кухні є однією з трьох розроблених та затверджених у межах упровадження реформи шкільного харчування новітніх технологічних моделей організації харчування дітей. Її особливість полягає не лише в масштабах, але й у забезпеченні дотримання високих стандартів якості та вимог НАССР, що гарантує надійність та безпеку харчування.

Тож завершення будівництва першої в Україні фабрики-кухні, яке стало можливим завдяки ініціативі першої леді Олени Зеленської та підтримці The Howard G. Buffett Foundation, є надзвичайно важливою подією не тільки для великої спільноти, яка працює над реалізацією реформи, але й для всієї країни.