• A-
    A+

Типова освітня програма для старшої школи: розпочинаємо громадське обговорення

Опубліковано 16 квітня 2025 року о 13:15
Типова освітня програма для старшої школи: розпочинаємо громадське обговорення
Автор фото – пресслужба Міністерства освіти і науки України

Розпочинаємо громадське обговорення проєкту Типової освітньої програми для академічних ліцеїв. Запрошуємо до участі вчителів, директорів шкіл та всіх, хто небайдужий до освіти.

Реформа профільної освіти — це не просто зміна структури освітнього процесу. Це філософія освіти, де в центрі — учнівство, його інтереси, сильні сторони й майбутнє. Типова освітня програма (ТОП) для 10–12 класів — ключовий документ для втілення цієї реформи в школі.

Як і передбачено Концептуальними засадами реформування профільної середньої освіти (академічні ліцеї) і відповідним Державним стандартом, ТОП сфокусовано на можливості для учнівства обирати свій освітній шлях:

  1. Вибір профілю навчання. Учень / учениця визначається з пакетним рішенням, яке входить до профілю за замовчуванням. Обираючи, наприклад, математичний профіль, учень / учениця поглиблено вивчатиме математику та інші обовʼязкові предмети цього напряму.
  2. Вибір курсів, що поглиблюють / розширюють профіль. Учень / учениця вибирає предмети / інтегровані курси в межах профілю, які допоможуть поглибити знання та вдосконалити вміння у профільному напрямі. Наприклад, комбінаторний аналіз для математичного профілю.
  3. Вибір позапрофільних предметів. Учень / учениця обирає предмети й інтегровані курси поза профілем для задоволення особистих інтересів та забезпечення різнобічного розвитку. Наприклад, учень / учениця, навчаючись на одному зі STEM-профілів, може обрати курс драматургії й театру.

Щоб забезпечити вивчення вибіркових предметів і курсів, ліцеї зможуть формувати змінні групи: учні й учениці з різних класів і профілів можуть об’єднуватися для вивчення окремих предметів / курсів. Саме так народжується гнучка й персоналізована освіта.

Водночас усі предмети, які є обовʼязковими для складання державної підсумкової атестації після 12 класу (у форматі ЗНО / НМТ), усі учні й учениці вивчатимуть упродовж трьох років.

Одна з ключових змін — зменшення кількості обов’язкових предметів. Якщо раніше в 11 класі учні були змушені одночасно опановувати щонайменше 14 предметів, то тепер у 12 класі цей перелік може скоротитися до 5–8 (залежно від профілю). Особливо це актуально для шкіл, які впроваджують інтегроване навчання: наприклад, курс природничих наук для гуманітарних профілів або інтегрований мовно-літературний курс — для STEM-профілів. Водночас, використовуючи гнучкий підхід, закладений у ТОП, ліцей може обрати поглиблене вивчення як окремих предметів, так і інтегрованих курсів.

Такий підхід допоможе учнівству зосередитися на поглибленому вивченні профільних дисциплін, не розпорошуючи увагу на надмірну кількість предметів.

Ще одна важлива новація проєкту ТОП — можливість для шкіл самостійно створювати програми предметів і курсів за вибором. Вони не обов’язково мають базуватися на затверджених модельних навчальних програмах — заклад освіти може розробити власний зміст.

Як у проєкті ТОП розподілено години

10 клас — профільно-адаптаційний цикл (у ньому учні можуть змінити профіль)

Кількість годин для обов’язкових освітніх компонентів у першому семестрі 10 класу є однаковою для всіх учнів і учениць, незалежно від того, який профіль вони оберуть. Це дасть змогу надолужити можливі освітні втрати, поступово адаптуватися до нових форматів навчання, а головне — ознайомитися з особливостями обраного профілю та усвідомлено визначитися з подальшою освітньою траєкторією.

Уже в першому семестрі учні й учениці матимуть години для предметів і курсів за вибором. У другому семестрі кількість годин для профільних предметів збільшиться. Такий підхід посилює роль 10 класу як «перехідного» і допоможе кожному й кожній зробити усвідомлений вибір.

11–12 класи — профільний цикл

Навчальний план містить більшу кількість годин для вивчення обраного профілю та вибіркових предметів і курсів. Щороку кількість таких годин зростатиме, а кількість годин на обовʼязкові для всіх предмети — зменшуватиметься.

ТОП містить типові навчальні плани (таблиці з переліками годин на вивчення предметів / курсів) для трьох кластерів:

  • Мовно-літературний:
    - профілі з поглибленим вивченням української мови та літератури (приклади профілів: українська філологія, журналістика чи інші);
    - профілі з поглибленим вивченням української мови та літератури, мов і літератур корінних народів і національних меншин (приклади профілів: кримськотатарська мова і література, українська мова; польська мова і література, українська мова тощо);
    - профілі з поглибленим вивченням іноземної мови (приклади профілів: англійська філологія, німецька філологія тощо);
  • Соціально-гуманітарний:
    - профілі з поглибленим вивченням історії та громадянської освіти (приклади профілів: історико-філософський, юридичний тощо);
    - профілі з поглибленим вивченням географії та іноземної мови (приклади профілів: економічний, туризм тощо);
  • STEM:
    - профілі з поглибленим вивченням хімії та біології (приклади профілів: хіміко-біологічний, медичний тощо);
    - профілі з поглибленим вивченням математики та фізики (приклади профілів: інженерія, матеріалознавство та конструювання тощо);
    - профілі з поглибленим вивченням математики, інформатики, технологій (приклади профілів: ІТ, технологічний тощо).

Профілі можуть бути:

  • моногалузевими — поглиблене вивчення предметів і курсів однієї галузі (наприклад, математики).
  • багатогалузевими — поєднання предметів / курсів із різних, але суміжних галузей (наприклад, біотехнології).

Ліцей обиратиме кластер / кластери, на якому / яких базуються його профілі, і добирає відповідні навчальні предмети та курси — обов’язкові й вибіркові.

Хочете дізнатися про проєкт ТОП більше? Читайте детальні розʼяснення. А більше про «Профільну» — реформу старшої школи — дізнавайтеся тут.

Якщо ви маєте ідеї, як зробити програму кращою, зрозумілішою чи гнучкішою — надсилайте пропозиції через платформу eDEM або на електронну адресу: [email protected] до 30 квітня 2025 року.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux