Центри підтримки студентів: університети України об’єднуються задля рівних можливостей в освіті

У Тернополі відбувся захід «Центри підтримки студентів: спільні рішення для рівних можливостей», організований Міністерством освіти і науки України на базі Західноукраїнського національного університету. Його головна мета — залучити нові ЗВО до створення Центрів підтримки студентів та обговорити, як зробити вищу освіту в Україні доступною для кожного і кожної.
«Безбар'єрність — це коли ти можеш. Ми маємо об’єднати наші зусилля, щоб разом знайти кращі рішення, яким чином можемо створити всі потрібні умови, щоб кожен і кожна змогли вільно здобувати якісну вищу освіту в Україні», — зазначила радниця — уповноважена Президента України з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна.
Захід об’єднав понад 80 представників із різних університетів України. Учасники й учасниці мали змогу ознайомитися з першим досвідом упровадження Центрів підтримки студентів в 11 пілотних університетах, а також почути практичні кейси Українського католицького університету, Маріупольського державного університету, Київського університету будівництва і архітектури, Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини та Західноукраїнського національного університету, які вже активно розвивають напрями діяльності своїх центрів.
«У наших планах масштабувати проєкт Центрів підтримки студентів на всю країну, тому сьогодні ми хочемо поділитися успішним досвідом, обговорити помилки і знайти найкращі можливості в інтересах студентів та викладачів. Ми маємо це зробити задля майбутнього наших дітей, захисників і захисниць, людей третього віку — усіх, хто хоче продовжувати навчатися», — розповів заступник міністра освіти і науки України Андрій Вітренко.
Центр підтримки студентів — це новий підрозділ у структурі університету, покликаний надавати допомогу на всіх етапах освітнього процесу: від вступу до складання іспитів.
«Війна загострила питання безбар’єрності в нашій країні, але також вбачаємо в цьому велике вікно можливостей. Ми прагнемо розвивати не тільки фізичну безбар’єрність, а й освітню. Держава, громади та донори плідно працюють над створенням рівних можливостей, але ми також прагнемо розвивати міжсекторну співпрацю, щоб працювати синхронно з усіма структурами для тих, хто потребує нашої підтримки», — зазначив заступник начальника Тернопільської ОВА Павло Журба.
Уже 11 українських університетів стали частиною пілотного проєкту, тож ця ініціатива поступово охоплює все більше закладів. Окрім консультацій, Центри сприяють забезпеченню студентів технічними засобами та дбають про доступність навчальних і організаційних матеріалів у зручному форматі.
Навіщо університетам Центри підтримки студентів?
Сучасні студенти стикаються з низкою викликів, серед яких — війна, переміщення, фінансові труднощі, особливі освітні потреби, інвалідність, емоційне вигорання, брак мотивації або складнощі з навчанням. Без системної допомоги ці фактори можуть стати перешкодою для здобуття якісної освіти.
Центри підтримки студентів — це відповідь на ці виклики. Вони забезпечують:
- Індивідуальний супровід студентів з особливими освітніми потребами, інвалідністю
- Забезпечення просторової безбар’єрності, а також забезпечення усіма засобами для якісного навчання
- Консультації з навчальних, психологічних і соціальних питань
- Розвиток культури ментального здоров’я в університетському середовищі
- Інклюзивний підхід до навчання та забезпечення рівних можливостей для всіх.
«Турбота про ментальне здоров’я, безбар'єрність, безпечне освітнє середовище — це про людей і їхні різні досвіди. Наша з вами відповідальність і цінність у тому, щоб створити в закладах вищої освіти комфортний і відкритий простір, у якому ці досвіди можуть співіснувати та взаємозбагачуватись. Простір, де буде місце для видимості кожного і кожної, де можна вільно реалізовувати свій потенціал, а не підлаштовуватися під суспільні кліше чи систему», — наголосила у виступі експертка Координаційного центру з психічного здоров'я КМУ Анастасія Голотенко.
Учасники заходу не лише обговорили виклики, з якими стикаються університети, але й дійшли згоди щодо подальших кроків — зокрема, обміну досвідом, взаємної підтримки в запуску Центрів та залучення студентської спільноти до їхньої розбудови. Наступним етапом стане формування партнерської мережі закладів вищої освіти, які прагнуть запровадити сталі моделі підтримки студентів у своїх освітніх спільнотах.
Долучитися до мережі Центрів підтримки студентів може будь-який закладу вищої освіти в Україні, надіславши офіційний запит в Міністерство освіти і науки, зазначивши своє бажання бути доданим до Переліку закладів вищої освіти для впровадження 2024–2025 років пілотного проєкту з утворення та функціонування центрів підтримки студентів, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 23.01.2024 № 75.
Створення таких Центрів підтримки студентів — це важливий крок на шляху до того, щоб кожен і кожна змогли продовжувати навчатися, реалізовувати свій потенціал без бар’єрів в освіті.