Закінчив факультет фізичної культури Луцького державного педагогічного інституту імені Лесі Українки (1989). Тема його кандидатської дисертації – «Диференційований підхід у процесі підготовки майбутнього вчителя фізичної культури» була (1994). У 2005 році захистив дисертаційне дослідження на здобуття ступеня доктора наук за темою «Розвиток фізичного виховання на території України з найдавніших часів до початку XVIII століття». Цьосю А. В. присвоєно вчене звання професора (2004).
До кола наукових інтересів Анатолія Цьося входять: історія фізичної культури, теорія і методика фізичного виховання, фізична активність різних груп населення та якість життя населення.
Узагальнення наукового досвіду відображено в 180 наукових працях, у тому числі у 12 монографіях. Отримав 5 патентів й авторських свідоцтв. Науковий керівник 23 дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата наук. Головний редактор збірника наукових праць «Фізичне виховання, спорті культура здоров’я в сучасному суспільстві».
Очолює роботу вченої ради та ректорату Волинського національного університету імені Лесі Українки. Його увага спрямована на оптимізацію наукової та громадсько-виховної роботи, зростання якості підготовки студентів, покращення престижності університету. Одним зі своїх головних професійних досягнень на посаді ректора вважає видання Повного академічного зібрання творів Лесі Українки.
Із 2019 року очолює громадську організацію «Товариство історії фізичного виховання і спорту України».
Нагороджений нагрудним знаком Міністерства освіти і науки України «Відмінник освіти України», почесною грамотою Міністерства освіти і науки України, подякою Волинської обласної ради. Присуджено премію Волинської обласної ради та Волинської обласної державної адміністрації (2009). Присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України» (2019).
|