Інклюзивна освіта, спорт для людей з інвалідністю та 4 НПЦ за 2 роки — кейс Регіонального центру інноваційних технологій будівництва та промисловості (Харків)
У Регіональному центрі професійної освіти інноваційних технологій будівництва та промисловості, що у Харкові, навчається 91 учень із особливими освітніми потребами. Там є усі умови, щоб вони займалися творчістю та спортом, опановували професію та самостійно заробляли вже під час навчання. Директорка центру Наталія Юкляєвська наполягає, що крім матеріальних умов, таким учням потрібно постійно взаємодіяти з однолітками. Це допомагає їм соціалізуватися та краще навчатись.
Зараз у центрі навчається 674 учні, з яких 13% мають особливі освітні потреби. Для них тут сформували 6 спеціалізованих і 5 інклюзивних груп. Учні, які мають порушення зору, слуху, інтелектуального розвитку чи опорно-рухового апарату, можуть тут опанувати професію штукатура, маляра, квітникаря-озеленювача чи електрика.
“Ми розвиваємо ідеї інклюзивної освіти, створюємо платформи для занять музикою та плаванням, активності, де усі учні могли б спілкуватися між собою. Я постійно кажу своїм учням: коли станете керівниками підприємств, вірю, ви без застережень будете брати на роботу людей з інвалідністю. Тут, у центрі, вони вчаться сприймати одне одного цілісно, не боятися взаємодіяти. В нашій країні культура співпраці та спілкування з людьми, які мають інвалідність, ще не зовсім сформувалася, тому на нашому шляху стоїть багато викликів”, — розповіла директорка Регіонального центру професійної освіти інноваційних технологій будівництва та промисловості Наталія Юкляєвська.
На базі центру працює інклюзивна школа танцю, шумовий оркестр, а також проводять обласні рекреаційні ігри. Для учнів із інвалідністю тут організовують безкоштовні заняття з плавання у місцевому басейні “Гарт”.
За останні 2 роки Регіональний центр професійної освіти інноваційних технологій будівництва та промисловості створив 3 навчально-практичні центри:
- для електриків, куди на закупівлю обладнання інвестували 650 тис гривень з держбюджету;
- для монтажників гіпсокартонних конструкцій за підтримки компанії “Siniat”;
- для малярів за підтримки компанії “Sniezka”.
Один із найбільших партнерів закладу трест “Житлобуд-1” інвестував у ще один навчально-практичний центр для мулярів. Його мали відкрити у березні 2020 року, але через карантин відтермінували подію. Серед інших партнерів професійного центру — “Харківзеленбуд”, екопарк Фельдмана, “Харківське тролейбусне і трамвайне депо”, завод “Південкабель”, “Харківський плитковий завод”.
“Цього року 48 учнів-мулярів розпочали навчання за дуальною формою на базі “Житлобуд-1”. Більшість навчального часу вони опановують практичні навички на будівництвах компанії, а далі вчать теорію у закладі. Окрім стипендії, ці учні можуть отримувати за виконану роботу до 7 тис гривень”, — зазначила Наталія Юкляєвська.
Вступити до Регіонального центру професійної освіти інноваційних технологій будівництва та промисловості можуть випускники 9 та 11 класів, а також дорослі — для них тут проводять перенавчання чи підвищення кваліфікації за професією електрика. Докладніше про вступ можна дізнатися за номером (057) 392 01 05 або написавши лист на адресу [email protected]
Довідково:
У 2019 році стартувала масштабна реформа професійної (професійно-технічної) освіти. Результатом цих змін мають стати комфортні умови для навчання учнів, стимули для ефективної роботи педагогів та інструменти, які дозволять бізнесу впливати на політику підготовки кадрів у регіоні.
У межах реформи МОН співпрацює з програмою ЄС “EU4Skills: Кращі навички для сучасної України”. Її завданням є підвищення ефективності змін у профосвіті та модернізація інфраструктури. Програма “EU4Skills”, що фінансується ЄС і державами-членами — Німеччиною, Фінляндією та Польщею — та працює на національному рівні та у 7 пілотних областях: Вінницькій, Полтавській, Запорізькій, Рівненській, Львівській, Миколаївській та Чернівецькій.