XXIV засідання Українсько-Польської комісії щодо вдосконалення змісту шкільних підручників з історії та географії



На підставі Угоди між Міністром національної освіти Республіки Польща і Міністерством освіти і науки України про співпрацю у галузі освіти (Київ, 19 січня 2015 р.) у місті Ужгороді 27-30 січня 2025 року відбулося ХХІV засідання Українсько-Польської комісії експертів щодо вдосконалення змісту шкільних підручників з історії та географії.
У ході офіційного відкриття Мар’яна Марусик – директор департаменту освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської обласної військової (державної) адміністрації звернулася із вітальною промовою до учасників ХХІV засідання Комісії. Також з вітальним словом до учасників Комісії звернулися:
Кшиштоф Лук’янович, керівник відділу Карти Поляка Генерального Консульства Республіки Польща у Львові; співголова Комісії професор, доктор історичних наук Станіслав Кульчицький – від української сторони та співголова Комісії професор, доктор габілітований Гжегож Мотика – від польської сторони.
В межах цьогорічної теми засідання Комісії під час пленарної сесії члени Комісії виступили з такими доповідями:
- «Повстання Тадеуша Костюшка», професор, доктор габілітований Анджей Коритко;
- «Польські повстання 1830 і 1863 р. й українські інтелектуали», доктор історичних наук Ігор Гирич;
- «Злочини проти людства та геноциди у 20-21 століттях», професор, доктор габілітований Гжегож Мотика;
- «Г. Лаутерпахт і Р. Лемкін та формування концепції геноциду», доктор Єгор Врадій;
- «Голокост та вчинення російською федерацією геноциду в Україні», доктор Ігор Щупак;
- «Тримор'я: нові можливості українсько-польського партнерства», доктор географічних наук Мирослав Заячук.
Особливий інтерес у присутніх викликали «паралельні» за тематикою доповіді, присвячені явищу геноциду та їхнім сучасним оцінкам. У доповідях д-ра Є. Врадія і д-ра І. Щупака тема геноциду розглядалася, зокрема, крізь призму сучасної російсько-української війни та геноциду з боку рф проти України й Українського народу.
Учасниками пленарної сесії були вчителі історії і географії, викладачі вищих навчальних закладів Закарпатської області.
Вони мали чудову нагоду безпосереднього спілкування з членами Українсько-Польської Комісії в рамках «КРУГЛОГО СТОЛУ».
Спільність та відмінність історичного досвіду протистояння польського та українського народів імперіалізмам, особливості універсальних підходів у викладанні національної та світової історії, розуміння коріння патріотизму – неповний перелік питань до науковців України та Польщі від українських вчителів історії. Адже не так часто українські педагоги мають можливість діалогу і з українськими вченими, авторами підручників, і з польськими партнерами, які спираються на спільні цінності, проте мають своє бачення певних історичних та суспільних проблем.
Учасники Комісії представили рецензії на українські та польські підручники з історії та географії. Зазначені рецензії будуть доведені до відома авторів підручників та видавництв.
Зокрема, комісія рекомендувала авторам підручників Республіки Польща застосовувати відносно українських земель, окупованих російською федерацією, термін «тимчасово окуповані території Донецької і Луганської областей, а також Автономної Республіки Крим». А також замість терміну «війна в Україні» застосовувати терміни «російська війна проти України» або «російська агресія в Україні».
Співголови Комісії: професор, доктор історичних наук Станіслав Кульчицький та професор, доктор габілітований Гжегож Мотика підбили підсумки ХХІV засідання Комісії і підписали протокол.