Україна презентувала досягнення у межах «Партнерства Біарріц»

Перша леді України Олена Зеленська виступила на засіданні Ради з питань прав людини, гендерної рівності та різноманіття при Міністерстві закордонних справ, де представила результати виконання зобов’язань України в межах міжнародної ініціативи «Партнерство Біарріц».
Захід об’єднав урядовців, представників громадянського суспільства та міжнародних організацій, які поділилися ключовими досягненнями цього року в кожному із пʼяти пунктів, які Україна як учасниця «Партнерства Біарріц» взяла на себе.
Яких результатів досягнула Україна?
Розвивати інклюзивний і гендерно чутливий публічний простір, дружній до сімей з дітьми та маломобільних груп населення.
Уряд запровадив моніторинг безбар’єрності об’єктів соціальної інфраструктури. З 54 тисяч обстежених об’єктів 22% визнано повністю безбар’єрними. Найбільш доступними стали ЦНАПи (45,5%) й медичні заклади (41,1%). Оновлено також державні будівельні норми з інклюзивності, які гарантують доступність для всіх груп населення.
«Цього року ЮНІСЕФ провело опитування: 83% українців вважають безбар’єрність новою цінністю для суспільства. Це дуже високий показник. Але суспільна думка явно випереджає саму безбар’єрність. Отже, ще багато потрібно зробити», — наголосила перша леді.
Окрім цього, підготовлено 10 методичних рекомендацій, які передбачають доступність безбар’єрних послуг у різних сферах суспільного життя, розроблені чеклісти, підготовлено навчання для проведення перевірок. У межах напряму «Інформація без барʼєрів» ухвалено єдиний стандарт комунікації для виконавчої влади та здійснено навчання спеціалістів з комунікацій у Латвії для поширення нового професійного досвіду.
Автор фото – Офіс першої леді України
Забезпечити наскрізність принципів гендерної рівності в освіті
Наприкінці 2022 року було ухвалено Стратегію впровадження гендерної рівності в освіті та відповідний план дій для її реалізації. Окрім цього, ще у 2020 році було запроваджено обов’язкову антидискримінаційну експертизу підручників, які були надруковані державним коштом.
У 2024 році Міністерство освіти провело гендерний аудит, що заклало основу для впровадження комплексних змін, а саме:
- Запуск спеціального інтерактивного алгоритму, розробленого для практичної підтримки закладів освіти імплементації гендерних політик.
- Впровадження комплексної сексуальної освіти в закладах освіти на основі розроблених концептуальних засад.
- Підтримка STEM-навчання з активним залученням дівчат і жінок.
Автор фото – Офіс першої леді України
Протидія домашньому і гендерно зумовленому насильству
Ратифікація Стамбульської конвенції дала змогу значно посилити законодавство щодо запобігання та протидії насильству. За 2024 рік понад 66,5 тисяч постраждалих отримали допомогу в спеціалізованих центрах, зокрема на деокупованих територіях.
«Відомо, наскільки стигматизується саме ця травма. Тому це не про гроші. Це про повернення постраждалим — жінкам, чоловікам, дітям — відчуття справедливості, відчуття, що вони не забуті, що суспільство їх шанує і допомагає їм почати нове життя», — наголосила перша леді.
Запущено також інформаційний сервіс, який дає змогу знайти найближчі сервіси допомоги в зручному форматі: онлайн чи офлайн по всій Україні.
Зменшення гендерного розриву в оплаті праці
Україна приєдналася до Міжнародної коаліції за рівну оплату праці (EPIC). Ухвалено новий Трудовий кодекс, який закріплює рівні права на оплату праці та догляд за дитиною для обох батьків:
- Збільшення видів трудових договорів — до 8-ми, зокрема, легалізація надомної, дистанційної та сезонної роботи.
- Закріплення права жінок і чоловіків на рівну оплату праці за аналогічну або рівноцінну роботу.
- Забезпечення рівного права кожного з батьків на відпустку по догляду за дитиною.
«Питання праці для жінок — це питання не тільки робочих місць, а й інфраструктури: садочків, шкіл для дітей, медицини для родин, укриттів на випадок бомбардувань. Тут закликаю вже міжнародних партнерів допомагати із відновленням того, що зруйнували росіяни. Бо інфраструктура напряму впливає на здатність жінок працювати і заробляти», — сказала Олена Зеленська.
Національна стратегія подолання гендерного розриву в оплаті праці до 2030 року має амбітну мету — зменшити гендерний розрив з 18,6% до 13,6% і водночас наблизитися до середнього показника країн ЄС.
Підтримка родин з дітьми
Парламентом було ухвалено два важливі законопроєкти для поліпшення можливостей для батьківства і материнства. Це закон про двотижневу відпустку для татусів при народженні дитини, а також оплачувану відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами для жінок — тепер жінка може обирати сама, коли розпочинати відпустку, навіть з моменту народження немовля.
Розширено послугу «Муніципальна няня» для родин з дітьми з інвалідністю та ВПО. У 2024 році послугою скористалися понад 1,7 тисячі сімей. У 2025 році передбачено фінансування для 6 тисяч родин. Цього року Міністерство соціальної політики також розпочало широку імплементацію в громадах стандарту соціальної послуги супроводу під час навчання для учнів з особливими освітніми потребами. У 2025-му році з держбюджету буде фінансуватися послуга денного догляду для дітей з інвалідністю від 3 до 18 років (виділено 328, 6 млн гривень).
«Коли мова про рівні можливості, немає профільних чи непрофільних міністерств. Усі профільні, усі відповідальні. Бо це не просто «міжнародне зобов’язання». Це не для рейтингів. Це обов’язок перед українцями, перед собою, щоб всім жилося легше, і бажано вже зараз», — підсумувала Олена Зеленська.