Україна очолила Спільний морський порядок денний для Чорного моря у 2025 році

21 березня 2025 року Україна офіційно розпочала головування у Спільному морському порядку денному для Чорного моря (Common Maritime Agenda for the Black Sea, CMA). Протягом року наша країна координуватиме впровадження ініціативи, спрямованої на збереження морських і прибережних екосистем, розвиток сталої блакитної економіки та посилення співпраці між чорноморськими країнами — за винятком рф, яка не бере участі в CMA.
На засіданні були представлені проєкти, що стосуються впливу військових дій на стан Чорного моря. Зокрема:
➡️ у межах проєкту Black Sea SIERRA буде проведено оцінювання перенесення забруднення в морському середовищі; у проєкті EU4EMBLAS — проаналізовано вплив підриву греблі Каховської ГЕС і аварійного розливу мазуту на стан моря; у проєкті RESPONSE буде зібрано й систематизовано різні методи оцінювання та відновлення морських ресурсів. Україна бере активну участь в усіх цих ініціативах.
Під час установчого засідання було представлено пріоритети українського головування. Зокрема, йдеться про:
- обмін кращими практиками та спільний моніторинг морських мін як загальної чорноморської проблеми;
- доступ до новітніх рішень у сфері зелених портів, інноваційного транспорту та інфраструктури;
- обмін досвідом з імплементації морських директив ЄС, зокрема Директиви про морське просторове планування (2014/89/ЄС) та Рамкової директиви про морську стратегію (2008/56/ЄС);
- інформування про наявні фінансові інструменти для розвитку блакитної економіки.
«2025 рік — це рік головування України в CMA. Але варто пам’ятати, що для нас Чорне море — це не лише спільний ресурс, а й зона постійних викликів. Сьогоднішні новини про атаку безпілотників на Одесу — сумне тому підтвердження. Частину узбережжя окуповано, а доступ до пляжів — обмежено через мінну небезпеку. Тому ми ініціюємо дискусію з партнерами про вплив російської агресії на екологію та економіку регіону, а також про кроки до відновлення Чорного моря», — наголосив Григорій Мозолевич, генеральний директор директорату розвитку науки МОН.
Протягом 2025 року заплановано низку робочих зустрічей та обговорень за участю представників країн-членів CMA, ЄС та профільних національних установ. Вони стануть майданчиком для напрацювання конкретних рішень і спільних проєктів.
Нагадаємо, що для координації зусиль у сфері захисту екосистеми Чорного моря та розвитку блакитної економіки в Україні діє міжвідомча робоча група, створена відповідно до рішення Кабінету Міністрів України. Її діяльність спрямовано на імплементацію європейських документів у цій сфері та посилення співпраці з чорноморськими країнами.
Детальніше — за посиланням.