Україна і Велика Британія посилюють наукове партнерство для відбудови та інновацій
26 березня 2026 року заступник міністра освіти і науки України Денис Курбатов виступив на конференції «UK–Ukraine ResearchBridge: прискорення відбудови через науку та інновації», що відбулася в The Royal Society у Лондоні.
Захід зібрав представників урядів України та Великої Британії, університетів, дослідницьких організацій та інноваційних програм для обговорення того, як наука і технології можуть пришвидшити відбудову країни.
Програму конференції було побудовано навколо практичних форматів співпраці: від презентацій поточних українсько-британських проєктів у сферах MedTech, енергетики та зеленої відбудови до стратегічних сесій щодо масштабування партнерств і доступу до фінансування в межах різних європейських програм, зокрема Horizon Europe.
У своєму виступі Денис Курбатов окреслив ключові зміни в українській науковій політиці. Йдеться про перехід до моделі, де фінансування прив’язане до результатів досліджень.
Окремий фокус — міжнародна співпраця. Українські організації беруть участь у 246 проєктах програми Horizon Europe, з яких 97 реалізують разом із британськими партнерами. Водночас потенціал участі України значно ширший, а досвід британських партнерів є цінним для його розширення.
Також Велика Британія входить до Міжнародної коаліції з підтримки науки, досліджень та інновацій України, яка об’єднує 17 країн і формує довгострокову підтримку розвитку наукової системи.
Під час конференції окрему увагу надали бар’єрам, які стримують розвиток міжнародних дослідницьких проєктів — від складності доступу до фінансування до розривів між науковими і прикладними рішеннями. Саме ці питання стали основою для робочих сесій і формування практичних пропозицій для подальшої співпраці.
Українська сторона визначила кілька напрямів, де співпраця з Великою Британією може дати швидкий ефект:
енергостійкість дослідницької інфраструктури;
розвиток медичних технологій, зокрема у сфері діагностики та реабілітації;
зелена відбудова та впровадження нових енергетичних рішень;
масштабування спільних дослідницьких проєктів.
Паралельно Україна запускає нові інструменти розвитку науки та інновацій, які відкриті до міжнародної співпраці. Серед них — проєктна аспірантура, Національна система дослідників України, розвиток Science.City та створення Агенції прикладних досліджень.
«Ми будуємо систему, де наука працює на економіку і дає швидкий прикладний результат. І міжнародне партнерство — ключова частина цього процесу», — зазначив Денис Курбатов.
Участь у конференції стала кроком до розширення співпраці з Великою Британією та залучення нових партнерств для відновлення України через науку та інновації