Україна й Канада об’єднують зусилля задля розвитку студентської підтримки

У межах пілотного проєкту Центрів підтримки студентів, спрямованої на забезпечення рівних можливостей для кожного і кожної в закладах вищої освіти, відбувся важливий міжнародний круглий стіл за участі представників 11 українських університетів і представників British Columbia Institute of Technology (BCIT, Канада).
Під час зустрічі експерти BCIT поділилися багаторічним досвідом створення Центрів підтримки студентів — невіддільною частиною академічної спільноти та інфраструктури канадських закладів вищої освіти. Особливу увагу було надано принципам інклюзивності, які впроваджуються в навчальному процесі — від забезпечення універсального дизайну освітнього середовища до індивідуального підходу та адаптації навчальних програм для студентів з інвалідністю, особливими освітніми потребами, ветеранів, переселенців, іноземних студентів та інших груп.
Представники українських університетів порушили понад 50 практичних питань, які стосуються організації роботи таких центрів:
- нормативно-правове регулювання їхньої діяльності;
- структура команди та функціональні обов’язки;
- джерела фінансування та види послуг;
- організація супроводу студентів з інвалідністю;
- профілактика професійного вигорання фахівців;
- співпраця з викладачами, бізнесом, іншими організаціями;
- інструменти моніторингу академічного прогресу;
- програми підтримки ментального здоров’я, адаптації та розвитку кар'єри.
Зустріч об’єднала університети двох країн навколо спільної мети — зробити вищу освіту якісною та доступною для всіх. Учасники дійшли згоди щодо організації практичних поїздок представників українських університетів до Канади, щоб на місці ознайомитися з моделями функціонування Центрів підтримки студентів та адаптувати найкращі практики до українських реалій.
Ця ініціатива — важливий крок у створенні інклюзивної, чутливої до потреб студентів системи вищої освіти в Україні, що базується на міжнародному досвіді, доказових практиках та партнерстві.
Центри підтримки студентів — це ініціатива Міністерства освіти і науки України, яка розпочалася у межах флагманського проєкту МОН «Освіта для всіх» у 2024 році та продовжує розвиватися у межах флагманського проєкту МОН «Освітня безбар’єрність: відкриваючи нові можливості» у 2025 році.
Це новий структурний підрозділ, який створюється задля консультування під час вступу, навчання та складання іспитів. До пілотного проєкту вже долучилися 11 закладів вищої освіти — і ця мережа продовжує розвиватися. Також Центри допомагають забезпечити використання потрібних технічних засобів, інформаційну доступність навчальних та організаційних матеріалів для студентів і студенток.
Нині Центри підтримки студентів уже створюють у цих закладах вищої освіти:
- Західноукраїнський національний університет;
- Криворізький державний педагогічний університет;
- Навчально-реабілітаційний заклад вищої освіти «Кам'янець-Подільський державний інститут»;
- Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка;
- Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського;
- Київський столичний університет імені Бориса Грінченка;
- Український католицький університет;
- Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини;
- Університет Григорія Сковороди в Переяславі;
- Київський національний університет будівництва і архітектури;
- Маріупольський державний університет.
Освітня безбарʼєрність реалізується в межах Національної стратегії зі створення безбарʼєрного простору в Україні за ініціативою першої леді Олени Зеленської.