• A-
    A+

Позиція МОН щодо співробітництва з Міжнародною директорією журналів відкритого доступу (DOAJ)

Опубліковано 07 серпня 2024 року о 15:45
Позиція МОН щодо співробітництва з Міжнародною директорією журналів відкритого доступу (DOAJ)
Автор фото – пресслужба Міністерства освіти і науки України

DOAJ (Directory of Open Access Journals) – це незалежна некомерційна організація, зареєстрована у Великій Британії, що веде онлайн-каталог рецензованих наукових журналів із відкритим доступом з усього світу. DOAJ було створено у 2003 році з метою підвищення видимості, доступності та якості наукових журналів з відкритим доступом, а також сприяння їхньому використанню.

Каталог містить видання з різних галузей знань, забезпечуючи вільний доступ до наукових статей, що дає змогу дослідникам, студентам та іншим зацікавленим особам безплатно отримувати та поширювати знання. Журнали, внесені до DOAJ, проходять строгий процес добору, що гарантує якість та відповідність стандартам відкритого доступу.

Україна посідає 13-те місце серед країн, представлення яких у рейтингу DOAJ є найбільшим. У цьому контексті висока позиція нашої держави в переліку країн свідчить про значну кількість українських наукових журналів, які індексуються в DOAJ, а також є важливим показником активності та розвитку наукової спільноти, ступеня підтримки відкритого доступу до наукової інформації та може використовуватися в низці міжнародних рейтингів. 

Навесні 2024 року науковою громадськістю був виявлений випадок індексації Міжнародною директорією журналів відкритого доступу (DOAJ) наукових видань із тимчасово окупованих територій України, які асоціюють себе з росією.

Міністерство освіти і науки України провело низку зустрічей і перемовин із представниками компанії DOAJ та виклало офіційну позицію нашої держави щодо необхідності виправлення виявленої ситуації. У результаті, згідно з листом від директорки Директорії журналів відкритого доступу Джоани Болл, який отримано на початку серпня 2024 року, DOAJ підтримала позицію МОН щодо виключення журналів, які видають установи з тимчасово окупованих територій. Йдеться про три журнали, видавцями яких є наукові установи АР Крим, а саме:

  • Marine Biological Journal Інституту біології південних морів імені А. О. Ковалевського НАН України, який незаконно видавали від імені так званого Інституту морських біологічних досліджень імені О.О. Ковалевського РАН;
  • Physical Oceanography Морського гідрофізичного інституту НАН України, який незаконно видавали від імені так званого Морського гідрофізичного інституту РАН;
  • Ecological Safety of Coastal and Shelf Zones of Sea Морського гідрофізичного інституту НАН України, який незаконно видавали від імені так званого Морського гідрофізичного інституту РАН.

За повідомленням DOAJ, нині триває перегляд переліку амбасадорів DOAJ для вилучення представників держави агресора. Станом на початок серпня на офіційному сайті Директорії інформація про наявність росіян у складі Ради або Амбасадорів DOAJ уже відсутня.

МОН висловлює вдячність DOAJ за реакцію, а науковій спільноті України — за оперативне виявлення прикрих випадків порушення норм міжнародного права в науковій сфері. 

Робота щодо відмежування цивілізованого наукового світу від представників держави агресора триває.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux