Освітній портал Львівщини: «Якісна мережа загальноосвітніх навчальних закладів – якісна освіта»
Освіта є одним із вагомих чинників, який визначає майбутнє нації. Від якості освіти залежить економічний і соціальний розвиток країни. Рівень освіти впливає на ефективність соціальної інтеграції нового покоління, його готовність до самостійного життя і успішної діяльності в сучасному світі.
Для забезпечення рівного доступу до якісної освіти важливе значення має формування якісної оптимальної мережі загальноосвітніх навчальних закладів, зокрема функціонування повноцінних загальноосвітніх навчальних закладів, у яких створено сприятливі умови для надання якісної освіти, організації ефективного навчально-виховного процесу, оптимальна наповнюваність класів, яка не впливає на фінансові перевитрати, функціонування різних типів ЗНЗ з різнопрофільним навчанням, що дає можливість вибирати профіль відповідно до здібностей учнів.
Починаючи з 2013–2014 навчального року у Львівській області спостерігається позитивна тенденція у чисельності учнів. У 2013 році до першого класу ЗНЗ було зараховано 26,4 тис. учнів, що на 0,8 тис. учнів більше, ніж у 2012–2013 навчальному році, у 2014-2015 навчальному році до першого класу було зараховано 27,2 тис. учнів, що також на 0,8 тис. більше від попереднього року. У 2014-2015 навчальному році загальна чисельність учнів була більше від попереднього року на 2 тис.
Тенденція до збільшення чисельності учнів залишиться і в цьому навчальному році. За попередніми даними районних (міських) відділів освіти до першого класу в цьому році прийде 29033 дитини, що на 1867 осіб більше від попереднього року.
На збільшення чисельності учнів вплинула не тільки позитивна демографічна ситуація області, але і приїзд населення зі східних областей України. Загальна чисельність учнів у 2015-2016 навчальному році за попередніми оперативними даними органів управління освіти Львівщини збільшиться на 6796 осіб.
Збільшення чисельності учнів у загальноосвітніх навчальних закладах сприяє відкриттю нових класів. У 2015-2016 навчальному році передбачено відкрити 236 нових класів.
Однак, незважаючи на позитивну демографічну ситуацію, проблемою системи загальної освіти Львівської області є значна кількість малокомплектних шкіл у сільській місцевості. У 2014–2015 навчальному році в області функціонувало 78 загальноосвітніх навчальних закладів І ст. з числом учнів до 10 (33 % від загальної кількості ЗНЗ І ст. у сільській місцевості). Серед ЗНЗ І–ІІ ступенів – 117 шкіл з малою наповнюваністю (до 40 учнів), що становить 22 % від загальної кількості шкіл І–ІІ ступенів у сільській місцевості. До 100 учнів у минулому навчальному році навчалося у 56 ЗНЗ І–ІІІ ступенів області.
Малокомплектні навчальні заклади, як правило, не забезпечують надання якісної освіти через відсутність сучасної технічно-матеріальної бази, кадрове забезпечення.
Покращенню якості навчального середовища сприятиме формування якісної ефективної мережі навчальних закладів, які задовольнятимуть потреби учнів та їх батьків.
За інформацією Освітнього порталу Львівщини