«Новий профтех»: зміни на користь майбутнього










У Києві презентували друкований посібник «Новий профтех», який надає чіткі й інтуїтивно зрозумілі рекомендації для системного підходу до ремонту закладів професійної освіти.
Гайдлайн створено, щоб допомогти профтехам оновити приміщення, зробити їх естетичними й комфортними. Це важливий крок для того, щоб професійна освіта ставала престижною і привабливою для молоді. Адже, на жаль, сьогодні оновлення у закладах професійної освіти часто не має єдиної концепції, що призводить до стилістичної та технічної неоднорідності освітніх просторів.
«Зміна сприйняття профтехів — одне із завдань, над яким працюємо. Ми прагнемо, щоб профосвіта не сприймалась як «другий вибір» після вищої, а була повноцінною можливістю здобути класну професію та реалізувати себе у професійному житті. Саме тому працюємо над інфраструктурними змінами — оновленням гуртожитків, навчальних корпусів і насамперед майстерень. Уже створено 120 сучасних майстерень, обладнаних відповідно до потреб ринку праці. Ще орієнтовно 100 буде відкрито цьогоріч», — розповідає Дмитро Завгородній, заступник міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.
Під час підготовки посібника команда розробників вивчала міжнародний досвід подібних проєктів, зокрема в Німеччині, Австрії та Швейцарії, де професійна освіта є престижною. У процесі роботи урбан-бюро Big City Lab співпрацювало з керівниками та викладачами закладів, а також здобувачами освіти, щоб врахувати їхні потреби як щодо стандартних, так і спеціалізованих приміщень, наприклад, майстерень.
Такий підхід дав змогу адаптувати найкращі міжнародні практики до українських реалій і створити сучасні стандарти для професійної освіти в Україні.
Архітектура та організація освітніх просторів мають надзвичайний вплив на ефективність навчання:
«Часткові зміни в просторі — це доволі складно. Бо для класного результату має перетнутися багато складників. Наприклад, важлива функціональність, — щоб простір відповідав сучасним освітнім програмам, був красивим і водночас практичним, з якісними меблями та обладнанням. Важливо, щоб місце було безбарʼєрним і комфортним, а ще щоб його можна було легко змінювати на потребу: сьогодні у нас в цьому класі лекція, а завтра працюємо в групах. І, звісно, доступна ціна: щоб все рекомендоване можна було легко купити на українському ринку. Це і був наш виклик — знайти рішення на перетині красивого, практичного і доступного. Створити простір, який буде гідним людей, які в ньому перебувають», — зазначає Вікторія Тітова, CEO Big City Lab.
«Цей посібник — результат потужної роботи великої команди, яка щиро вірить у професійну освіту. Дякуємо нашим партнерам і донорам за підтримку цієї ініціативи. Мені дуже хочеться, щоб цей путівник знайшов своїх читачів. Він створений по-справжньому, «по-профтехівськи»: практичним, прогресивним і доступним — щоб кожен, хто переступає поріг оновлених закладів, почувався затишно, як удома, і був охочий здобувати нові знання», — наголосила Юлія Єпіфанова, керівниця проєкту EdUP.
«Новий профтех» пропонує системний підхід до оновлення закладів освіти, який поєднує функціональність, естетичність та інклюзивність. Посібник можна завантажити на сайті Міністерства освіти і науки України.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Посібник створено в межах Проєкту «Публічно-приватне партнерство для поліпшення професійної освіти в Україні», який реалізується за фінансової підтримки Swiss Agency for Development and Cooperation, ТОВ «Геберіт Трейдінг», ТОВ «Сіка Україна» та виконується Swisscontact за підтримки Міністерства освіти і науки України. Гайдлайн розробила команда урбан-бюро Big City Lab спільно з агенцією ARC Wayfinding Systems.