МОН пропонує до громадського обговорення оновлене Положення про проведення конкурсів наукових досліджень і розробок

Міністерство освіти і науки України запрошує до громадського обговорення проєкт Положення про проведення конкурсних відборів наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок, які виконують наукові й науково-педагогічні працівники закладів вищої освіти та наукових установ, що належать до сфери управління МОН.
Оновлене єдине Положення визначає правила проведення конкурсів, які щорічно організовує Міністерство для підтримки перспективних наукових і науково-технічних ініціатив. Метою Положення є створення уніфікованої системи проведення конкурсного добору проєктів наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок, яке відповідає сучасним вимогам прозорості, об’єктивності та ефективності використання державних коштів.
Що передбачає оновлений документ:
- пріоритетну тематику проєктів наукових досліджень, а також експериментальних розробок;
- особливу підтримку молодих учених, зокрема створення ними власних дослідницьких груп зі збільшенням обсягів державної підтримки;
- єдину електронну систему для подання, оцінювання, моніторингу та звітності виконання проєктів;
- гнучкі критерії оцінювання, які максимально відповідають вимогам часу та міжнародним стандартам;
- прозору і зручну експертизу, без дублювання із забезпеченням якості й швидкості підбиття підсумків;
- недопущення конфлікту інтересів під час експертизи та гарантування незалежності оцінювання;
- обмеження участі осіб, пов’язаних із державою-агресором, а також тих, хто співпрацював із організаціями, що діяли або діють на тимчасово окупованих територіях.
Конкурси проходитимуть у два етапи:
- перший — у закладі вищої освіти або науковій установі;
- другий — у Міністерстві освіти і науки України.
Оцінювання здійснюватимуть незалежні експерти у відповідних галузях знань та спеціальностях.
Чому це важливо
Це Положення — важливий інструмент для ефективної підтримки наукових досліджень в українських університетах. Воно дає змогу скеровувати державне фінансування на ті проєкти, які мають значення для розвитку передової науки, економіки, суспільства та обороноздатності України. А також підтримати найкращі дослідницькі колективи, зокрема молодих учених.
Зауваження й пропозиції до проєкту положення просимо надсилати до 11 квітня 2025 року на електронну пошту: [email protected] (відповідальна особа Юлія Глушковська).