• A-
    A+

«Я не почуваюся відокремленою — я частина спільноти»: студентка ЗУНУ розповідає про свій досвід вступу, навчання та розвитку

Опубліковано 23 травня 2025 року о 16:45
«Я не почуваюся відокремленою — я частина спільноти»: студентка ЗУНУ розповідає про свій досвід вступу, навчання та розвитку
Автор фото – пресслужба Міністерства освіти і науки України

Освітня безбар’єрність має бути доступною на всіх рівнях освіти — від дитячого садка до закладу вищої освіти. 

Міністерство освіти і науки запустило у 2024 році пілотний проєкт зі створення Центрів підтримки студентів на базі 9 українських закладів вищої освіти, а у 2025 році продовжує розширювати мережу в межах флагманського проєкту. Одним з перших до проєкту долучився Західноукраїнський національний університет, який активно створює рівні можливості для кожного і кожної. 

Софія Фасолько — студентка ВСП «Фаховий коледж економіки, права та інформаційних технологій» ЗУНУ, яка з власного досвіду знає, як Центр підтримки студентів працює на практиці. Вона пересувається на кріслі колісному, та це не заважає їй навчатися, танцювати, мріяти й упевнено рухатися до своїх цілей.

«Я довго шукала освітній заклад, де мене не оцінюватимуть через фізичні особливості, а бачитимуть насамперед людину, особистість, студентку. Коли я пробувала вступати до університету у Варшаві, мені прямо сказали, що є окремі заклади для студентів з інвалідністю. Тобто вже на початку мені дали зрозуміти: твій шлях — інший, не разом з усіма».

Багато закладів освіти пропонували Софії лише дистанційну форму навчання, адже не могли забезпечити фізичну доступність приміщень. Та у 2024 році Західноукраїнський національний університет долучився до мережі Центрів підтримки студентів і розпочав активну роботу над створенням безбар’єрного освітнього простору. Тепер тут дбають про те, щоб кожен студент — незалежно від особливостей — мав комфортні умови для навчання й розвитку.

«Люди, які працюють у Центрі підтримки студентів, не просто виконують посадові обов’язки. Вони насправді цікавляться мною, моїм навчанням, життям. Вони можуть запросити на каву, щоб поговорити, запропонувати нові можливості, дізнатися, чи все добре. Вони щиро хочуть, щоб я реалізувала свій потенціал. І я це відчуваю щодня», — розповідає Софія

Найбільшим викликом для Софії залишається щільний розклад: висидіти чотири пари поспіль для неї — справжнє випробування.

«Це не просто втома — це фізичний біль. Але я продовжую вчитися, бо знання дають мені свободу — свободу думки, вибору, дії».

Софія також відзначає інфраструктурні труднощі: високі бордюри, сходи без пандусів, незручне покриття. Проте ще у 2024 році ЗУНУ розпочав активні роботи зі створення сучасного, безбар’єрного простору в навчальних приміщеннях. Було встановлено пандуси, тактильну плитку, а також облаштовано спеціальні вбиральні для студентів з особливими освітніми потребами.

«Це не просто про доступність. Це про повагу до кожної людини», — наголошує Софія.

Навчання допомагає дівчині рухатися до своїх мрій, знаходити друзів та бути частиною активного студентського життя. У цьому їй допомагають у Центрі підтримки студентів — саме тут надають всебічну допомогу та підтримку у будь-яких питаннях.  Софія зізнається, що має багато мрій, але найбільша мрія дівчини — знову ходити. 

«Я дуже хочу побажати всім студентам і студенткам з інвалідністю, особливими освітніми потребами лише одне: не вірте тим, хто каже, що ви не можете чогось досягти. Ви сильніші, ніж ваші обмеження. Світ належить тим, хто вірить у свої сили. Навчайтесь, мрійте, любіть життя. І пам’ятайте, що ви не самі. Потрібно лише знайти тих, хто підтримує», — каже Софія.

До мережі Центрів підтримки студентів може приєднатися кожен університет, створивши на базі свого закладу відповідний підрозділ. Для цього достатньо офіційно звернутися до Міністерства освіти і науки України з відповідним листом, у якому зазначити своє бажання.

МОН також активно працює над розробленням практичних рекомендацій, які допоможуть кожному закладу вищої освіти створити безбар’єрний, інклюзивний та дружній до кожного студента освітній простір.

Розповідаємо про освітню безбар’єрність протягом Національного тижня безбар’єрності в межах стратегії створення безбар’єрного простору в Україні за ініціативою першої леді України Олени Зеленської.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux