Арттерапія для ветеранів від Дніпровського національного університету




- Що будемо малювати?
- Війну.
- Що саме?
- Траншеї.
- А що мені намалювати?
- Намалюй Бахмут.
- Так там і малювати нічого, просто залишимо пусте полотно.
З таких діалогів між ветеранами починалося заняття на пленері в ботанічному саду ДНУ, але потім, завдячуючи тактовності і педагогічному хисту студенток кафедри образотворчого мистецтва і дизайну, на полотні над окопами й вирвами від снарядів з’являлися сонце, синє небо та український прапор.
Ідея арттерапії для Захисників та Захисниць стала продовженням обласної програми Титини.ua, ініційованої головою Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергієм Лисаком. Депутатка Дніпровської міської ради Аліада Мансурова запропонувала ректорові ДНУ Сергію Оковитому долучитися до цієї програми, використовуючи можливості університетської інфраструктури.
- ДНУ має великий потенціал, а головне – безмежне бажання долучитися до реінтеграції ветеранів не тільки на рівні національних чи регіональних проєктів. Запропонували нашим Захисникам і Захисницям неформальну зустріч на природі, в ботанічному саду. Говорили про можливості другої освіти, про заняття в палаці спорту, про подібні родинні відпочинки на природі. У ДНУ є факультет медичних технологій діагностики та реабілітації, де багато фахівців працюють з питань ерготерапії, фізичної терапії, реабілітації, маємо факультет психології та спеціальної освіти і потужний Центр соціальних ініціатив та волонтерства. Також у нас креативне й небайдуже студентство, що долучається до волонтерування, – зазначає ректор.
- Ми як відповідальне суспільство, в першу чергу, маємо розуміти: якщо зараз не створимо для ветеранів нормальні умови соціалізації, це буде додаткове навантаження на державу. Нині всіх наших Захисників і Захисниць потрібно заново адаптувати і соціалізувати. Ветерани наразі навчаються жити заново, і їм надзвичайно потрібна наша підтримка, людський ресурс та спілкування. Для них це, насправді, велике психологічне навантаження – як їх сприйме спільнота, чи готові ми, – підкреслює пані Аліада, яка наразі також активно опікується загальнодержавною ініціативою Першої леді України Олени Зеленської – Національною стратегією зі створення безбар’єрного простору в Україні й Всеукраїнською програмою ментального здоровʼя «Ти як?» й за підтримки міжнародних партнерів займається створенням у Дніпрі великого Ветеранського хабу.