Українська наукова діаспора
Війна змусила багатьох українських науковців залишити країну. За попередньою оцінкою за кордоном перебувають майже 5 тисяч українських науковців.
За підтримки Міністерства освіти і науки України, Рада молодих учених при Міністерстві освіти і науки України та Ініціатива «Офіс підтримки вченого» з 2022 року розпочали реалізацію проєкту «Українська наукова діаспора/Ukrainian Science Diaspora», метою якого є сприяння співпраці представників української наукової діаспори та українських вчених, які працюють в іноземних закладах вищої освіти та наукових установах, з науковими установами та закладами вищої освіти України.
В сучасних реаліях співпраця з науковою діаспорою має стати важливим елементом загальної зовнішньої політики України, оскільки сприятиме не тільки інтернаціоналізації наукової сфери, але й загалом налагодженню відносин між Україною та іншими країнами світу.
У Аналітичному звіті Європейської Комісії про готовність України щодо розділів acquis окремо було зазначено, що однією з рекомендацій для України для подальшого розвитку наукової сфери є формування стратегії утримання та залучення талантів у сфері досліджень та інновацій, зокрема з діаспори, підтримки кар’єри дослідників.
Реалізація проєкту Українська наукова діаспора/Ukrainian Science Diaspora спрямована на:
- розвиток інституційної співпраці між українськими і зарубіжними закладами вищої освіти та науковими установами;
- зміцнення згуртованості українців за кордоном для реалізації ідей, пов’язаних зі повоєнним відновленням України через розвиток науки;
- підвищення міжнародного авторитету української науки в світі, тощо.
Окремими напрямами діяльності української наукової діаспори наразі є:
- розвиток наукової дипломатії із залученням української наукової діаспори;
- менторство, що має на меті інтеграцію українських вчених до міжнародної дослідницькї спільноти, сприяння професійному та кар’єрному зростанню українських вчених і дослідницьких колективів, формування інтернаціональних дослідницьких проєктних команд та налагодження інституційної співпраці між українськими та закордонними закладами вищої освіти, науковими установами, аналітичними центрами тощо.
Подальший розвиток співпраці між українською науковою діаспорою і науковими установами та закладами вищої освіти України передбачає:
- розширення діалогу та комунікації між науковою діаспорою та вченими, які працюють в Україні, шляхом популяризації та проведення спільних заходів (конференцій, воркшопів, зустрічей, семінарів, тощо);
- започаткування та реалізацію спільних наукових проєктів;
- проведення заходів із розвитку наукової дипломатії на офіційних зустрічах із представниками міжнародної спільноти та при здійсненні офіційних візитів до іноземних закладів вищої освіти, наукових та урядових установ;
- створення спільних дослідницьких інфраструктур закладів вищої освіти, закордонних наукових установ, з науковими установами та закладами вищої освіти України;
- сприяння передачі сучасного наукового обладнання українським науковим організаціям та закладам вищої освіти під їх визначені запити;
- долучення закордонних науковців до здійснення зовнішньої наукової експертизи, якісного відбору наукових ідей, оцінки результатів виконання проєктів, діяльності наукових установ і закладів вищої освіти та ін.;
- залучення, за сприяння представників української наукової діаспори, закордонних викладачів до навчання студенів українських закладів вищої освіти, а також спільної підготовки магістрів і аспірантів українськими та закордонними установами.
У 2023 році була створена цифрова платформа «Українська наукова діаспора». Платформа містить цифрову мапу з інформацією про українських вчених, які перебувають за кордоном, та готові до співпраці з вченими, які працюють в Україні.
Платформа наразі налічує 190 зареєстрованих користувачів. Більшість зареєстрованих науковців перебувають у трьох країнах: Німеччині, Польщі та Франції.
Найпоширеніші галузі досліджень, у яких працюють зареєстровані на платформі науковці:
- Економіка і бізнес;
- Біологічні науки;
- Фізичні науки.
Важливо зазначити, що дані платформи постійно оновлюються. Актуальна інформація про українську наукову діаспору розміщена на вебсайті платформи.
Українська наукова діаспора вже має осередки в таких країнах:
Австрія:
- Українська наукова діаспора в Австрії (контактна особа – Марія Михайлова [email protected]);
Бразилія:
- Українська наукова діаспора в Бразилії (контактна особа – Олена Цвірко [email protected]);
Іспанія:
- Українська наукова діаспора в Іспанії (контактна особа – Хвостенко Катерина [email protected]);
Люксембург:
- Українська наукова діаспора в Люксембурзі (контактна особа – Олексій Кірюхін [email protected]);
Німеччина:
- Німецько-українська асоціація по питаннях бізнесу та науки (контактна особа – Viktoriia von Rosen [email protected]),
- The German-Ukrainian Academic Society (вебсайт, [email protected]),
- Міждисциплінарна наукова мережа “Візія України: освіта, мова, міграція“ (контактна особа – Людмила Підкуймуха [email protected]);
Польща:
- Українська наукова діаспора в Польщі (контактна особа – Вікторія Гурочкіна [email protected]);
Португалія:
- Українська наукова діаспора в Португалії (контактна особа – Лариса Савош [email protected]);
Фінляндія:
- Науково-освітня спільнота українців у Фінляндії (контактна особа – Андрій Доманський [email protected]);
Франція:
- Українська наукова діаспора у Франції (контактна особа – Олена Ковальчук [email protected]);
Чеська Республіка:
- Чесько-українське наукове товариство (контактна особа – Володимир Волковський [email protected]);
Швейцарія:
- Женевський центр дипломатії та вирішення конфліктів (контактна особа – Анастасія Шевченко [email protected]);
Швеція:
- Українські дослідники в Швеції (Facebook група).
- Bioinformatics For Ukraine - діаспора, що об'єднує українських дослідників у біомедичній галузі (контактна особа – Матвій Михайліченко [email protected]).
Координатори проєкту:
- Євгенія Поліщук ([email protected]);
- Ігор Лиман ([email protected]);
- Олена Заїка ([email protected]);
- Зоя Петренко ([email protected]).