A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Сергій Дзюба, експерт



Сергій Дзюба долучився до організації WorldSkills Ukraine майже відпочатку розвитку руху WorldSkills в Україні.

Понад 20 років Сергій працював у НВК № 141 «ОРТ» м. Києва. 8️ років тому заснував навчальний STEM-центр «Сократ». Там підлітки вчаться збирати роботів, створюють комп’ютерні ігри, використовують сучасні мови програмування для розвʼязання різних завдань.

Долучившись до WSU, Сергій узяв на себе організацію junior-компетенцій. Їхньою особливістю є вік учасників 14-18 років, а також зміст — вони стосуються ІТ-технологій.

Більше про нашого експерта розповідаємо далі у тексті.


Чому обрав ІТ?

Моя перша освіта — інженер-хімік-технолог із виробництва шкіри та хутра. Але саме робота в школі сформувала мене як професійну особистість.

Розпочав учителем технологій, далі додалися обов’язки заступника директора. Наш ліцей був одним із перших в Україні, хто почав упроваджувати робототехніку. Я стежив за трендами глобального ІТ-ринку і намагався втілити їх у своєму закладі. Було очевидно, що за програмуванням, інженерією, 3D-моделюванням та технологіями — майбутнє.

Далі став співзасновником STEM-центру і долучився до WorldSkills Ukraine.


Яка роль на WorldSkills Ukraine?

Останні роки надавав методичну підтримку в організації junior-компетенцій. Відповідав за 6 компетенцій: «Веброзробку», «Мобільну робототехніку», «Мехатроніку», «Інтернет речей», «Мережне та системне адміністрування» та «Кібербезпеку».

Формування груп експертів, консультування, розроблення документації — це все мій шмат роботи.


Створення робочої групи та завдання

За 23 роки роботи в освіті в мене з'явилося багато контактів, зокрема в ІТ. Це допомагає формувати команду. З мінусів — складно мотивувати людей на неоплачувану роботу. Якби участь у WSU зараховувалася хоча б як підвищення кваліфікації або надавала інші професійні привілеї, залучати людей було б простіше.

Створюючи завдання, вивчаємо документи міжнародного конкурсу, зокрема країн Азії, адже вони також проводять конкурси серед юніорів. Намагаємося адаптувати міжнародні завдання до наших реалій, балансувати зі складністю.

Ще використовую потужності Cisco Academy або Oracle Academy. Вони є лідерами в розробленні ПЗ, мережевого обладнання. Відповідати їхнім трендам — означає бути класним фахівцем.


Хто готує конкурсантів?

Як правило, їхні вчителі або викладачі на гуртках. Треба розуміти, що від фаховості тренера дуже залежить якість підготовки конкурсанта.

2022 року я організував вебінари про junior-компетенції WorldSkills Ukraine. Вони мали певний успіх серед учителів. Завдяки вебінарам майже 3 тис. учителів дізналися про конкурс, серед них — 1 тис. директорів шкіл.

Відео та матеріали з вебінарів є на сайті WSU.


Що найбільше подобається?

WorldSkills Ukraine — це все ж про професійну освіту. Мені подобається її гнучкість, адаптивність, швидкість. Для ІТ-професій це головне!

На WorldSkills професії ІТ відносять до професійної, а не вищої освіти. І це правильно! Немає потреби готувати оператора БПЛА, робототехніка чи сисадміна 4 роки в інституті. Достатньо кількох місяців, а далі — практика.

Сучасні технології розвиваються настільки швидко, що тут треба робити акцент на самонавчанні. Заклад освіти має дати основи професії, сучасну матеріально-технічну базу для розвитку.


Які враження від EuroSkills?

2023 року я вперше відвідав європейський чемпіонат. Побачив високий рівень підготовки як учасників, так і журі.

Наприклад, на майданчику компетенції «Мережні технології» був експерт Cisco, який має рівень архітектора, — у світі ІТ це дуже високий професійний щабель. Хочеться, щоб більшість експертів WSU також мала високий рівень кваліфікації.

На EuroSkills познайомився з багатьма колегами. Вони дуже відкриті до спілкування, готові ділитися знаннями і це дуже цінно.


Які перспективи конкурсу?

Допоки триває війна, насамперед треба дбати про безпеку дітей і молоді. Але життя триває, навчання теж. Молоді люди будують кар'єру в Україні. Тож конкурс треба продовжувати.

Одна з важливих місій WSU — обмін досвідом, інформацією. На конкурс приходять і працівники-початківці. Нехай навіть деякі з них працюють на старому обладнанні, але тут вони можуть дізнатися про новинки ринку, далі запропонувати своїм керівникам апгрейд інструментів. Урешті WSU — це майданчик, де можна перетнутися з бізнесом і знайти найкращого роботодавця!


Чого навчився у WSU?

Конкурс навчив мене не зупинятися і рухатися вперед.

Ще він стимулює вивчати світові стандарти, відстежувати рівень фахової майстерності в Європі та світі.


Чим займаєшся у вільний час?

Поза роботою я допомагаю фронту — збираю дрони. Водночас навчаю дорослих їх збирати: шукати інженерні рішення, паяти дрібні деталі.

Відпочинок у звичному розумінні буде після нашої перемоги.