A-
A+
Пошук
Пошук офіційних документів
Шукайте накази Міністерства та інші законодавчі акти в галузі освіти та науки

Доступ до електронних баз даних наукової інформації



Забезпечення доступу до електронних ресурсів за кошти державного бюджету

Міністерство освіти і науки України вживає необхідні заходи для надання українським вченим доступу до важливих електронних ресурсів наукової інформації. 

У 2017 році заклади вищої освіти та наукові установи вперше отримали доступ до найбільших реферативних, бібліографічних баз даних Scopus та Web of Science (тоді за результатами проведеного відбору 68 установ отримали доступ до бази даних Scopus та 64 установи – до Web of Science).

У 2018 році кількість установ, які отримали доступ до цих баз даних, зросла (уже 135 установ мали доступ до Scopus і 105 установ – до Web of Science).

З 2019 року доступ до баз даних Scopus та Web of Science надається у форматі національної передплати, завдяки чому протягом останніх трьох років понад пів тисячі закладів вищої освіти та наукових установ змогли скористатися таким доступом.

Окрім реферативних, бібліографічних баз даних, українським науковцям за бюджетні кошти було надано доступ до повнотекстових баз даних найбільших світових видавців наукової літератури (у 2020 році – доступ до електронних книг та журналів Springer Nature, а у 2021 році – доступ до колекції електронних книг видавництва Elsevier).

На ці потреби щорічно виділялися кошти з державного бюджету.

Довідково: Доступ до електронних ресурсів наукової інформації за бюджетні кошти здійснюється відповідно до Порядку забезпечення доступу закладів вищої освіти і наукових установ до електронних баз даних наукової інформації, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 27 лютого 2019 р. № 269, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 травня 2019 р. за № 463/33434 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 03 серпня 2021 року № 880).

Відповідно до Порядку рішення щодо переліку електронних баз даних наукової інформації, до яких надається доступ за рахунок бюджетних коштів, та переліку установ, яким надається такий доступ, приймається МОН на підставі рекомендацій Комісії з питань доступу до електронних баз даних наукової інформації, до складу якої входять представники МОН, ДНТБ України та за згодою – фахівці наукових установ і закладів вищої освіти, експерти в галузі наукометрії (посилання на склад Комісії https://bit.ly/3QRh2P0 ).

Організовує підключення установам доступу до електронних ресурсів наукової інформації Державна науково-технічна бібліотека України.

У 2022 році через війну забезпечення доступу до електронних ресурсів наукової інформації за кошти державного бюджету унеможливлено.

Разом з тим, підтримуючи Україну в складних умовах війни, багато видавництв та компаній відкрили або ж зберегли (у разі, якщо раніше такий доступ передплачувався за бюджетні кошти) безкоштовний доступ для українських вчених до своїх електронних ресурсів.

Таким чином завдяки підтримці міжнародних партнерів суттєво розширилися можливості використання українськими закладами освіти і науковими установами електронних баз даних наукової інформації.