• Людям з вадами зору
  • A-
    A+
  • English

Сергій Худолій, експерт

Як на WSU з’явилася і змінювалася «Мехатроніка» чудово знає Сергій Худолій. Він був одним із перших, хто розвивав цю компетенцію на конкурсі

Сергій розповів, що на першому WorldSkills Ukraine завданням організаторів було перш за все познайомити молодих профі зі світом мехатроніки, адже навіть сам термін був новинкою. З часом хлопці і дівчата настільки зацікавилися компетенцією, що довелося ділити команди за віком, з’явилося декілька ліг учасників.

Більше цікавого дізнавайся з розмови з нашим експертом.


Розкажи про себе

За першою базовою освітою я інженер з електромеханіки. Зараз працюю завідувачем кафедри електроприводу НТУ «Дніпровська політехніка». Також працюю в кваліфікаційному центрі університету, де проводять оцінювання та визнання навичок за професією «Технік мехатронік».

З мехатронікою вперше стикнувся 2017 року. Компанія «Інтерпайп» започаткувала у Дніпрі фестиваль науки та сучасних технологій TechFest, до якого залучалися й заклади освіти. На фестивалі проводилися змагання з мехатроніки Mechatronic Battle. Згодом «Інтерпайп» став офіційним спонсором «Мехатроніки» на WSU, а Дніпровська політехніка — методичним партнером цієї компетенції.

Наш університет налагодив партнерські відносини з бізнесом, який потребував фахівців-мехатроніків, а також із компанією Festo, яка є спонсором «Мехатроніки» на світовому рівні.


Яка роль на WSU?

Уперше долучився до WSU 2017 року, тоді працював у команді журі. Надалі входив в робочу групу, яка займалася розробленням документації, регламентів, завдань.

Нині я експерт WorldSkills Ukraine з компетенції «Мехатроніка».


Як готували завдання?

Головним орієнтиром були матеріали з офіційного сайту WorldSkills. Ми розробили документацію відповідно до світових правил, але врахували наші підходи в навчанні та виробництві.

Орієнтувалися на доступність устаткування в Україні, оскільки в усьому світі змагання з «Мехатроніки» проводиться на техніці Festo. Наші учасники були зовсім не знайомі з цим обладнанням, доводилося проводити ознайомчі тренінги.


Як оцінюєш підготовку учасників?

Завдання перших конкурсів було не стільки виявити вміння, скільки створити розуміння, що таке мехатроніка, де вона використовується, які підприємства потребують таких фахівців. Навіть сам термін був новим. Тому проводили багато профорієнтаційних заходів.

Спочатку під час тренування команд ми ділили учасників за рівнем освіти. Щоб усі були в рівних умовах. Згодом наша робоча група розробила навчально-тренувальні програми, які дозволяють навіть із нульовою підготовкою з «Мехатроніки» досягти певних результатів під час WSU.

Найбільш активними були учасники із профтехів. Студенти, майстри і викладачі проявляли зацікавленість, практикувалися. Потім були з ними на зв’язку після конкурсу. Тут діяв ефект лавини: заклади освіти почали самостійно проводити попередню підготовку команд, тож це дало змогу розширити кількість команд-учасників.


Які особливості?

WorldSkills Ukraine все ж має певний формат та загальний регламент. Деякі, на перший погляд, дрібниці, мають вирішальне значення під час фінального оцінювання. Це не стосується знань із фізики чи вміння програмувати. Ергономіка, дотримання правил техніки безпеки, зовнішній вигляд і дисципліна на робочому місці також впливають на оцінку команди.

Тренери інколи можуть не враховувати таких нюансів, думаючи, що їхнє завдання — навчити hard skills. Але конкурс проходить свою еволюцію — за нею треба стежити, постійно вдосконалюватися попри статус у цих змаганнях.


Чи цікавиться молодь інженерією?

Так. Сучасні підлітки відкриті до комунікації і всім цікавляться. Вони більше розуміються в технічних напрямах, бо їх оточують електромобілі, штучний інтелект, роботизовані або автоматизовані системи. Тобто інженерія — частина їхнього повсякденного життя. У багатьох школах з’являються STEM-кабінети, гуртки з інженерії.

Якщо ж говорити про вибір професії — усе залежить від регіону. На Дніпропетровщині багато промислових підприємств, тому відсоток вступників на інженерні або технічні професії збільшується.


Чи сприяє цьому WorldSkills Ukraine?

Так! WSU один із гарних прикладів популяризації технічної, інженерної, професійної освіти. Звісно, компетенції різняться між собою за складністю. Але завдяки тому, що конкурс може охопити широкий спектр професій, молодій людині легше визначитися ким бути. Це гарний майданчик для профорієнтації.

Для бізнесу — це також гарний конкурс, тому що потенційний робітник може одразу показати, що вміє та на якому професійному рівні перебуває.


Чого б хотів від конкурсу надалі?

Зараз, коли ми вже пройшли певний шлях у WorldSkills, потрібно концентруватися над розширенням регіональних центрів компетенцій, залучати нових експертів, проводити національні семінари серед тренерів та експертів.

Також хотілося б регулярних зустрічей з міжнародними експертами та організаторами. Спілкуватися з ними, обмінюватися досвідом. Нам є про що розказати, але й є чому вчитися. Потрібно адаптуватися під українські виробництва, які подекуди не поступаються світовим бізнесам. Потрібна стала комунікація та взаємодія бізнесу, закладів освіти та влади.


Як проводиш вільний час?

Поняття «вільного часу» наразі для мене втратило свою актуальність. Концентруюся на роботі та заняттях зі студентами у сфері робототехніки, мехатроніки. Усе інше зачекає.

Зараз проводимо тренування університетської команди у форматі WorldSkills. Сподіваюсь, що змагання відновляться і ми матимемо підготовлену у команду.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux