• Людям з вадами зору
  • A-
    A+
  • English

Олександр Воробйов, експерт

Усі «змістовики» WorldSkills Ukraine мають бути професіоналами своєї справи. Приміром, головний експерт напряму «Зварювальні роботи» Олександр Воробйов багато років керує зварниками на Одеському припортовому заводі, а ще очолює Одеське товариство зварників.

Олександр щедро ділиться досвідом з молодими колегами, завжди відкритий до нових знань. Він зізнається, що навіть у такій консервативній сфері, як зварювання, ледь не щодня з’являються новітні рішення. А отже, навіть досвідченим зварникам потрібно постійно навчатися.

Більше про особисті та професійні інсайти нашого експерта розповідаємо в тексті.


Чому став зварником?

Професію обрав випадково. Закінчуючи 8 клас, я зустрів знайомого, який на той час навчався на зварника. Він поцікавився моїми планами — я відповів, що хоч школа не подобається, йтиму в 9 клас. Знайомий сказав: «Навіщо воно тобі треба? Йди до нас!». Я почитав у книжках, що таке зварювання, та зацікавився професією, а далі забрав документи зі школи.

Я родом з Керчі. При місцевому суднобудівному заводі працював технікум, куди і вступив на зварника. Там мені відкрилися очі, що можна отримувати задоволення від навчання. Далі вступив до Миколаївського кораблебудівного інституту. Потім — до аспірантури, але часу на наукову діяльність бракувало.


Чим займаєшся зараз?

Я керівник зварювальних робіт на Одеському припортовому заводі і голова Одеського обласного товариства зварників.


Яка роль на WorldSkills Ukraine?

Займався проведенням конкурсу за компетенцією «Зварювальні роботи».

Для цього готував технічну документацію та завдання, консультував учасників та їхніх тренерів, запрошував експертів-практиків до суддівства, забезпечував робочі місця необхідним інструментом, а також працював з бізнесом, який надавав обладнання та зварювальні матеріали на майданчик.


Який досвід?

Гадаю, мене запросили до WSU через великий досвід у підготовці зварників до конкурсів. Ще я неодноразово організовував професійні змагання, оцінював роботи.

Наприклад, підготовлював учасників до конкурсу молодих зварників «Золотий кубок Лінде», який щороку проходить у Чехії.

Товариство зварників проводило конкурс «Золотий кубок Бенардоса» — названий на честь українського винахідника, творця дугового електрозварювання Миколи Бенардоса. Але як і в 2014, так і 2022 року, змагання призупинили через агресію рф.


Що дають міжнародні конкурси?

По-перше, участь у них стимулює підвищувати майстерність. Неодноразово бачив, як молоді зварники перевершували себе, готуючись до змагань. По-друге, відрядження робітників на конкурс допомагає підприємству зробити об’єктивний тест знань і вмінь персоналу.

На WSU було чимало зварників від підприємств. Після ми надавали їхнім роботодавцям розгорнуті відомості з оцінкою кожного виду зварювання, дій на робочому місці. Зворотна сторона такого підходу — потреба щось робити, якщо рівень майстерності робітників низький. Не кожен бізнес готовий працювати з цим.

Компетенцію «Зварювальні роботи» на WSU підтримував бізнес, а це означає, що в Україні є роботодавці, зацікавлені розвивати людський капітал.

Восени 2023 у польському Ґданську пройшов Чемпіонат EuroSkills. Які враження?

У Польщі мав можливість побачити реальне конкурсне життя, спостерігав за змаганням зварників. Рівень проведення EuroSkills був високим і складним.

Учасники мали 3 робочі дні (по 6 год) для зварювання конструкції різними способами. Конструкція мала багато швів різної товщини, які треба зварювати в різному положенні, на стиках і в кутах. Переможець мав майстерно володіти всіма способами зварювання, а це дуже важко з огляду вікову межу не більше ніж 22 роки.

В Україні на професійних конкурсах ми робимо поділ: переможець у ручному дуговому зварюванні електродом, механізованому зварюванні в захисних газах, аргонодуговому зварюванні. Але, враховуючи вимоги WorldSkills, ми в завданнях для конкурсантів WSU ці способи також об’єднали. У нас часто перемагали хлопці з «Азовсталі», бо їхній рівень був значно вищим ніж рівень студентів-початківців.

Роботи учасників EuroSkills — дуже майстерні, а отже, журі мають прискіпливо оцінювати кожного, щоб обрати найкращого.


Чи треба проводити WSU надалі?

У період війни непросто організувати конкурс. Суто через те, що зібрати молодь на одній локації, знайти підтримку для організації стало ще складніше, а головне — створити безпечні умови конкурсу.



Як проводиш вільний час?

У мене є хобі — я колекціоную іноземні монети. Якщо дістаю нову монету, читаю, коли і чому вона з’явилася, цікавлюся історією країни, звідки ця монета походить. Дізнаюся про викарбувані на ній символи і малюнки.

З часом помітив, що коли ворог окупує наші території, миттєво вводить в обіг свої гроші. Щоб люди візуально всотували ці символи.

Думаю, українцям треба якомога чіткіше відображати свої символи, знаки і пам’ятки на купюрах і монетах. Такі речі мають значення, і їх треба оберігати.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux