Як громади використовуватимуть дотацію на укриття в школах і профтехах: МОН затвердило особливості
Міністерство освіти і науки України затвердило механізм використання 5 млрд грн дотації на укриття в закладах загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2024 р. № 954 кошти виділено на 77 проєктів укриттів у 8 прифронтових і прикордонних з росією областях: 24 укриття буде облаштовано в закладах ПТО, а 53 — у школах.
Детальніше про перелік проєктів і критерії їхньої пріоритезації читайте за покликанням.
Ключові особливості використання коштів громадами:
- Проєкти, які отримають фінансування, мають облаштувати протирадіаційні укриття або споруди подвійного призначення із властивостями протирадіаційного укриття. Обов'язково має бути враховано чинні державно-будівельні норми про захисні споруди цивільного захисту.
- Дотаційні кошти не передбачені на розроблення проєктно-кошторисної документації. Якщо в громад немає ПКД на момент виділення коштів, то її потрібно розробити не пізніше 1 грудня 2024 року. Перелік типових проєктів можна знайти на сайті «Моя Фортеця» у розділі «Хочу укриття».
- Якщо вартість укриття вища за обсяг дотації, то розпорядник, громада, має виділити фінансування з місцевих бюджетів.
- Моніторинг використання коштів і перебіг робіт здійснює МОН через електронну систему DREAM. Громади мають звітувати в системі до 10 числа щомісяця. Звітність передбачає бюджет, структуру і графік будівництва та актуальні фотографії.
- Укриття має бути введено в експлуатацію не пізніше за 1 вересня 2025 року.
За результатами реалізації проєктів очікується збільшення кількості учнів, які матимуть доступ до очної освіти, наприклад, через організацію позмінного навчання та підвезення. На закупівлю автобусів уряд виділив 1,2 мільярда гривень, станом на вересень 400 автобусів області вже закупили.
Нагадаємо, що у квітні уряд виділив субвенцію в розмірі 2,5 мільярда гривень для ремонту й будівництва укриттів у школах на прифронтових та прикордонних територіях. Комісія МОН затвердила 59 проєктів, з яких 54 активно будують та проводять капітальний ремонт, 5 перебувають на етапі підготовки чи фіналізації тендеру.
Очікується, що коштом субвенції та дотації вдасться збудувати понад 100 укриттів, які дадуть змогу перейти до очного / змішаного навчання майже 100 тисячам учнів.