• A-
    A+

Українські дослідники отримають нові можливості для роботи в Арктиці

Опубліковано 26 червня 2026 року о 16:30
Українські дослідники отримають нові можливості для роботи в Арктиці
Автор фото – НАНЦ
Українські дослідники отримають нові можливості для роботи в Арктиці
Автор фото – НАНЦ
Українські дослідники отримають нові можливості для роботи в Арктиці
Автор фото – НАНЦ
Українські дослідники отримають нові можливості для роботи в Арктиці
Автор фото – НАНЦ
Українські дослідники отримають нові можливості для роботи в Арктиці
Автор фото – НАНЦ
Українські дослідники отримають нові можливості для роботи в Арктиці
Автор фото – НАНЦ
Українські дослідники отримають нові можливості для роботи в Арктиці
Автор фото – НАНЦ
Попередній слайд
Наступний слайд
НАНЦ

Українські вчені зможуть проводити спільні дослідження в Арктиці. Національний антарктичний науковий центр та Інститут геофізики Польської академії наук підписали угоду про співпрацю, яка відкриває українським дослідникам доступ до польської полярної станції «Хорнсунн» імені Станіслава Сідлецького на архіпелазі Свальбард.

Документ передбачає спільні геофізичні дослідження у 2026 та 2027 роках на двох полярних станціях: польській «Хорнсунн» в Арктиці та українській «Академік Вернадський» в Антарктиці. Мета співпраці — створення двох синхронних лабораторій у північному та південному полярних регіонах.

Для української науки це важливий крок, адже Україна не має власної дослідницької бази в Арктиці. Завдяки партнерству з польськими колегами українські науковці отримають доступ до інфраструктури, даних, обладнання та польового досвіду, необхідних для дослідження глобальних кліматичних, геофізичних і геологічних процесів.

«Українські дослідники мають сильну експертизу в полярній науці, яку держава розвиває навіть в умовах війни. Угода з польськими партнерами дає нашим науковцям можливість працювати одночасно з даними з Антарктики та Арктики, порівнювати процеси у двох полярних регіонах і робити внесок у міжнародні дослідження зміни клімату, магнітного поля Землі, стану льодовиків і вічної мерзлоти. Це важливо також у відношенні до розвитку ініціативи Уряду  щодо створення Об’єднаного інституту морських досліджень в Україні», — зазначив заступник міністра освіти і науки України Денис Курбатов.

У межах співпраці українські та польські фахівці проводитимуть:

  • взаємокалібрування обладнання для магнітних вимірювань;

  • польові вимірювання магнітного поля;

  • відбір зразків гірських порід та осадів;

  • дослідження ґрунтів і вічної мерзлоти за допомогою георадара;

  • сейсмологічні спостереження, зокрема за відколом льодовиків;

  • екологічний моніторинг у контексті зміни клімату.

Окремий акцент угоди — порівняння процесів, які відбуваються в Північній і Південній півкулях. Такий підхід дає змогу краще розуміти, які зміни мають глобальний характер, а які пов’язані з особливостями конкретного регіону.

«Біполярними бувають не лише розлади, а й дослідження. Порівняння одних і тих самих процесів у двох полярних регіонах — ключ до виокремлення глобального від локального і до розуміння планетарних процесів. За враженням, Арктика — це в чомусь „Антарктика навиворіт“. Схоже, але не ідентично. Щиро тішуся, що ми з польськими колегами дивимося в майбутнє, а не в минуле. І завдяки цій співпраці нашим науковцям відкрито шлях до Арктики. Наступний крок, звісно, після Перемоги — своя станція там», — зазначив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

Перші практичні кроки в межах угоди заплановані вже на кінець літа. До Арктики вирушать двоє українських геофізиків: Юрій Сумарук і Антон Кушнір. Вони долучаться до спільних досліджень, зокрема вимірювання складників геомагнітного поля та вибору місця для встановлення додаткового обладнання.

Дані таких спостережень потрібні для вивчення сонячно-земних зв’язків, геологічної структури земної кори та процесів, які впливають на стан полярних регіонів. Надалі польські фахівці також працюватимуть на українській антарктичній станції «Академік Вернадський».

Співпраця між Національним антарктичним науковим центром та Інститутом геофізики Польської академії наук посилює присутність України у міжнародній полярній науці та створює нові можливості для українських дослідників, які працюють у сфері геофізики, кліматології, екологічного моніторингу та наук про Землю.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux