• A-
    A+

Україна очолила Конференцію стейкхолдерів Спільного морського порядку денного для Чорного моря 2025

Опубліковано 30 жовтня 2025 року о 17:10
Україна очолила Конференцію стейкхолдерів Спільного морського порядку денного для Чорного моря 2025
Автор фото – Олена Марушевська

28–29 жовтня 2025 року в Констанці (Румунія) українська делегація очолила щорічну Конференцію стейкхолдерів Спільного морського порядку денного для Чорного моря (СПДЧМ) 2025. У 2025 році Україна головує у СПДЧМ і як країна-організаторка забезпечила модерування програмних сесій, а також головувала у засіданні Керівного комітету.

Про конференцію

Щорічна Конференція СПДЧМ об’єднує урядовців, політичних лідерів, науковців, бізнес і громадянське суспільство Чорноморського регіону для просування сталої блакитної економіки та реалізації цілей ЄС у морському вимірі. Програма 2025 року охоплювала панелі високого рівня та інтерактивні семінари «Блакитна дилема», під час яких учасники напрацьовували рішення щодо актуальних пріоритетів розвитку регіону — зокрема, питань зонування Чорного моря з урахуванням безпекових аспектів та посилення освітнього складника.

Під час заходу Україна представила фотопрезентацію наслідків агресії російської федерації проти України для Чорного моря та прибережних громад.

Авторка фото: Ольга ЛермаковаОльга Лермакова

Ключові теми 2025 року:

  • новий стратегічний підхід ЄС до Чорноморського регіону та його імплементація через Європейський пакт океанів;

  • інновації у морському просторовому плануванні;

  • фінансування інновацій на рівні прибережних громад, підтримка ранніх стадій стартапів і механізми на кшталт Black Sea Accelerator.

До складу української делегації увійшли представники Міністерства освіти і науки України та наукових установ: керівник підрозділу МОН Сергій Таран, експерти національного хабу Механізму допомоги Чорному морю Олег Рубель і Олена Марушевська, а також науковці з Інституту ринку і економіко-екологічних досліджень НАН України та Чорноморського національного університету імені Петра Могили.

Позиція та результати України

Україна презентувала послідовну політику посилення морських досліджень та інновацій і зосередилася на таких пріоритетах:

  • фіксація і подолання негативних наслідків агресивної війни росії проти України для екосистеми Чорного моря та секторів блакитної економіки;

  • консолідація міжнародної підтримки відновлення дослідницької інфраструктури морської науки, використовуючи останні інновації;

  • інтеграція питань безпеки в морське просторове планування;

  • розвиток океанічної грамотності: підвищення обізнаності, ефективна наукова комунікація, інклюзивне залучення стейкхолдерів.

Довідково

Спільний морський порядок денний для Чорного моря (Common Maritime Agenda for the Black Sea) є партнерством між шістьма державами: Болгарією, Грузією, Молдовою, Румунією, Туреччиною та Україною.

Відповідну декларацію було схвалено 21 травня 2019 року міністрами чорноморських країн як продовження зобов'язання, узятого в межах Бургаської міністерської декларації 2018 року «На шляху до Спільної морської програми для Чорного моря». 

Партнерство спрямовано на:

  • збереження здорових морських і прибережних екосистем;

  • формування конкурентоспроможної, інноваційної та стійкої блакитної економіки;

  • залучення інвестицій у проєкти морської тематики в Чорноморському регіоні.

Науковим компонентом ініціативи є Порядок денний стратегічних досліджень та інновацій (SRIA) та План його впровадження (SRIA IP), що забезпечують науково обґрунтоване ухвалення рішень

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux