Україна активізує участь у програмі «Горизонт Європа»: у Києві відбувся круглий стіл за участю МОН, НФДУ, ЄС і наукової спільноти



15 квітня 2025 року в Києві відбувся круглий стіл «Активізація участі України в Рамковій програмі ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт Європа». Захід організовано Міністерством освіти і науки України спільно з Національним фондом досліджень України.
До обговорення долучилися понад 60 учасників: представники Міністерства освіти і науки України, Національного фонду досліджень, Представництва ЄС в Україні, національних контактних пунктів (НКП), представники України до програмних комітетів «Горизонт Європа».
З вітальним словом до учасників звернувся заступник міністра освіти і науки України Денис Курбатов: «Україна вже перевищила показники залученого фінансування і кількості проєктів, у яких беруть участь українські організації в межах програми «Горизонт Європа», порівняно з показниками участі в попередній рамковій програмі «Горизонт 2020». Також наша країна посідає достатньо високі місця — 6-те за рівнем участі та 7-е за кількістю залученого фінансування ЄС серед 19 асоційованих країн програми «Горизонт Європа». Водночас переконаний, що в України є набагато більший потенціал для зростання, і ми вбачаємо вагому роль мережі НКП у збільшенні показників та ефективності участі у найбільшій науковій грантовій програмі ЄС».
Також до учасників звернулися виконавча директорка НФДУ Ольга Полоцька та науковий радник Представництва ЄС в Україні Єгор Пивоваров.
Під час заходу керівник «Офісу Горизонт Європа в Україні» Ігор Таранов презентував результати роботи Офісу як координаційного центру програми, а також аналіз діяльності усіх НКП за встановленими ключовими показниками.
Під час виступу генерального директора директорату розвитку науки МОН Григорія Мозолевича йшлося про теперішній стан і перспективи участі України у програмі «Горизонт Європа». Зокрема, було наголошено:
- станом на квітень 2025 року 205 українських установ та організацій беруть участь у міжнародних консорціумах з виконання проєктів за програмою «Горизонт Європа», підписано 207 грантових угод на суму 59 млн євро.
- у 2025 році МОН передбачено продовження фінансування у розмірі 500 тис. грн на діяльність кожного НКП, що майже вдвічі більше, ніж у 2024 році (267 тис. грн);
- у червні 2025 року планується впровадження системи електронного звітування НКП через Національний портал міжнародного науково-технічного співробітництва. Перший етап — для моніторингу без оцінювання. До 20 грудня 2025 року заплановано річне оцінювання діяльності НКП за встановленими КРІ;
- для кожного НКП уже створено персональні кабінети на Порталі «Наука».
У межах панельної дискусії учасники обговорили важливість синергії між НКП, представниками програмних комітетів, «Офісом Горизонт Європа в Україні» як координаційним центром та МОН — для системного представлення інтересів України у формуванні робочих програм ЄС і розширення участі українських колективів у конкурсах. Спільно напрацьовано пропозиції щодо врахування кількості конкурсів під час аналізу виконання ключових показників ефективності НКП, налагодження ефективнішої комунікації між НКП та представниками України до програмних комітетів у межах відповідних напрямів діяльності, проведення спільних заходів з українськими виконавцями проєктів «Горизонт Європа» для поширення досвіду, опрацювання з європейською стороною питання подальшої підтримки в контексті можливого навчання проєктних менеджерів закладів вищої освіти, наукових установ, організацій України.
Захід завершився сесією питань і відповідей, що дало змогу обговорити технічні та організаційні аспекти подальшої взаємодії.