Україна: 10 мільйонів євро банківської підтримки ЄС разом із E5P та грантами ЄС на оновлення українських університетів
У рамках пакету невідкладних заходів ЄІБ «Солідарність в Україні» кошти в розмірі 10 мільйонів євро, гарантовані ЄС, спрямовані на підвищення енергоефективності в 16 університетах по всій Україні.
Полтавський національний технічний університет першим завершив реконструкцію двох навчальних корпусів, покращивши екологічність та зменшивши споживання енергії, з подальшою модернізацією.
Грант у розмірі 3,25 мільйона євро від мультидонорського фонду E5P надано для подальшого розвитку Проєкту вищої освіти в Україні, підтримуючи будівництво Полтавського університету та інших обраних закладів.
У рамках зусиль ЄС в Україні Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) співпрацює з Представництвом ЄС в Україні та іншими партнерами, щоб підтримати стійкість освітнього сектору країни. У рамках пакету термінових заходів «Солідарність в Україні» ЄІБ надає 10 мільйонів євро під гарантії ЄС для підвищення енергоефективності українських університетів у містах Чернігів, Івано-Франківськ, Харків, Київ, Луцьк, Львів, Одеса, Полтава, Рівне, Суми, Ужгород, Вінниця.
Полтавський національний технічний університет, один із університетів-учасників, завершив енергоефективне оновлення двох будівель: навчального корпусу та гуртожитку. Це перша з 10 запланованих модернізацій в університеті, що включають теплоізоляцію, сучасні системи опалення та вентиляції, а також покращену доступність для підвищення комфорту, зменшення енергоспоживання та зниження експлуатаційних витрат.
Урочисте відкриття оновлених корпусів Полтавського університету відбулося разом із заходами, організованими в рамках комунікаційної кампанії Представництва ЄС в Україні «Вчимося та розвиваємось разом». Під час церемонії представники Представництва ЄС та ЄІБ підтвердили свою відданість підтримці вищої освіти в Україні та підкреслили вплив гранту ЄС у розмірі 3,15 мільйона євро, який був наданий як технічна допомога для покращення енергоефективності в університетах.
Шість обраних університетів, у тому числі Полтавський, також отримують грант від Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (Фонд E5P), який нещодавно виділив 3,25 мільйона євро на модернізацію. За ці кошти вже розпочато капітальний ремонт Полтавського університету, а до кінця року планується розпочати капітальний ремонт двох корпусів СумДУ. Очікується, що до початку 2025 року всі шість університетів, які отримають грант Фонду E5P, завершать ремонт.
Віцепрезидент ЄІБ Тереза Червінська, яка відповідає за діяльність Банку в Україні, сказала: «Зміцнення стійкості освітнього сектору України має вирішальне значення не лише для його негайного відновлення, але й для інвестування в майбутнє країни. Модернізуючи університетську інфраструктуру, ми допомагаємо створити основу для розвитку людського капіталу, забезпечуючи студентам і співробітникам доступ до безпечніших, стійкіших та енергоефективних об’єктів. Ці зусилля відображають зобов’язання Європейського інвестиційного банку підтримувати Україну в складні часи та в подальшому, оскільки освіта є наріжним каменем довгострокового розвитку та процвітання».
Ремі Дюфло, Тимчасовий повірений у справах Представництва ЄС в Україні: «ЄС залишається непохитним у своїй відданості підтримці освітнього сектору України, зокрема зусиль щодо модернізації його закладів. Ці підвищення енергоефективності, які ми підтримуємо у співпраці з ЄІБ та E5P, демонструють, як ініціативи, які підтримує ЄС, підвищують енергоефективність і створюють безпечніші та стійкіші кампуси для українських студентів, навіть незважаючи на постійні виклики».
Вітренко Андрій, заступник міністра освіти і науки України, зазначив: «Цей проєкт демонструє, як підтримка ЄС дозволяє модернізувати наші університети навіть у складних умовах війни. Енергоефективні оновлення зменшують витрати та створюють безпечніші та надійніші приміщення для студентів і персоналу. Проєкт «Вища освіта в Україні» відіграє життєво важливу роль у підтримці та зміцненні нашої системи вищої освіти як частини відновлення та майбутнього розвитку країни».
Ректор Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Володимир Онищенко зазначив: «Завершення будівництва перших двох енергомодернізованих корпусів нашого університету є визначною віхою. Будучи першим закладом серед 16 університетів-учасників, який завершив будівництво, ми пишаємося тим, що лідируємо в просуванні сталого розвитку та покращенні інфраструктури для наших студентів і співробітників».
Довідкова інформація
Проект «Вища освіта України» має на меті підвищення енергоефективності 16 українських університетів шляхом реконструкції навчальних, дослідницьких та допоміжних приміщень. Ці зусилля сприяють відновленню інфраструктури вищої освіти в рамках ширших ініціатив з реконструкції країни. Термомодернізація 13 університетів фінансується за рахунок позики Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) у розмірі 120 мільйонів євро, з яких 50 мільйонів євро спеціально перерозподілено для надання термінової підтримки Україні у 2022 році. Проект також співфінансує Північна екологічна фінансова корпорація. (NEFCO) із позиками на загальну суму 12 мільйонів євро для ще 3 університетів. Крім того, 6 із 16 університетів-учасників отримають 10 мільйонів євро грантового фінансування через Фонд E5P. Для сприяння реалізації проекту Європейська комісія також надала 3,15 млн євро технічної допомоги. Ці кошти були використані на координацію проекту, проведення енергоаудиту, підготовку документації та закупівлі за міжнародними стандартами на рівні університетів. Координує реалізацію проекту Міністерство освіти і науки України.
Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) є довгостроковою кредитною установою Європейського Союзу, що належить державам-членам. Це робить довгострокове фінансування доступним для інвестицій, щоб сприяти досягненню цілей політики ЄС.EIB Globalє спеціалізованим підрозділом Групи ЄІБ, який займається підвищенням впливу міжнародних партнерств і фінансування розвитку, а також ключовим партнером у Global Gateway. Ми прагнемо підтримати 100 мільярдів євро інвестицій до кінця 2027 року, що становить близько третини загальної мети цієї ініціативи ЄС. За допомогою команди «Європа» ЄІБ Глобал підтримує міцне, цілеспрямоване партнерство разом із іншими фінансовими установами розвитку та громадянським суспільством. EIB Global робить Групу ближчою до людей, компаній та установ через наші офіси по всьому світу.
Східноєвропейське партнерство з енергоефективності та навколишнього середовища (E5P) – це фонд підтримки багатьох донорів і міжнародних фінансових організацій, створений завдяки ініціативі головування Швеції в Європейському Союзі в 2009 році. Загальна сума фонду E5P для України становить 137,5 млн євро, які представляють зобов’язання, зроблені Європейським Союзом, як найбільшим донором, Швецією. як найбільший двосторонній вкладник до фонду, Німеччина, Норвегія, Швейцарія, США, Данія, Польща, Фінляндія, Естонія, Ісландія, Латвія, Литва, Ірландія та Словаччина. Україна також є донором E5P з 20 млн євро. Гранти Фонду E5P використовуються разом із позиками МФО для підтримки інвестицій у муніципальну інфраструктуру, які підвищать енергоефективність України, а також матимуть благотворний вплив на довкілля та боротьбу зі зміною клімату.
Північна екологічна фінансова корпорація (NEFCO) – це міжнародна фінансова установа, що належить п’яти скандинавським країнам (Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія та Швеція), яка фінансує малі та середні зелені проекти з метою демонстрації нових технологій або рішень із потенціалом розширення. В Україні Nefco профінансувала та реалізувала понад 350 проектів у сфері енергоефективності, відновлюваної енергетики, управління відходами та стічними водами. Наразі та у зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії Nefco підтримує українські муніципалітети у відновленні та відновленні екологічних і кращих умов за допомогою багатодонорської Програми зеленого відновлення на суму 300 мільйонів євро, за рахунок внесків ЄС та країн-власників Nefco.