У Києві в «Мистецькому Арсеналі» відбувся перший інтерактивний освітній фестиваль для дітей і підлітків «Арсенал ідей»
У Києві в «Мистецькому Арсеналі» за підтримки Малої академії наук України відбувся перший інтерактивний освітній фестиваль для дітей і підлітків «Арсенал ідей»
Цей захід об’єднав і продемонстрував найбільш прогресивні напрацювання в освітній сфері, ефективність використання нових форм навчання та широку палітру інноваційних підходів до позашкільної освіти в Україні.
Українські діти, молодь та їхні батьки ставили досліди та брали участь у освітніх іграх на просторах фестивалю.
Територія «Мистецького Арсеналу» була поділена на кілька зон: мистецтва, літератури, театру, музики, науки, медіа та зону арт-терапії. Учасники фестивалю підготували понад 500 заходів. На відвідувачів чекали творчі уроки з мистецтва, цікаві інтерактиви у просторі музеїв, простір робототехніки, наукові експерименти, кінопрограма і театральні вистави, школи юних журналістів, фотографів, кінодокументалістів, школи вокалу та хореографії, чемпіонат зі складання кубика Рубіка, майстер-класи від школи діджеїнгу, вуличний парк археологічних досліджень, спеціальна програма для дітей з особливими потребами, і навіть – дипломатична дитяча гра «Моделювання ООН».
Про інтерактив у секції наукового простору подбали Мала академія наук та її партнери, поділивши всі активності на три зали. Зокрема, провідний інженер відділу створення навчально-тематичних систем знань лабораторії «МАНЛаб» Євгеній Шаповалов протягом фестивалю працював із показовими хімічними дослідами та ознайомив присутніх з аналізом води і харчових продуктів в «ЕкоLab»-зоні.
Біля сусіднього стенда мінералогії зони «ГеоLab» гості фестивалю мали змогу дізнатися про мінерали України і Київської області від провідного фахівця в цій галузі, завідувача лабораторії наук про Землю НЦ «МАНУ» Євгена Пащенка, могли потримати в руках зразки мінералів й роздивитися на стенді зуб доісторичної акули.
У зонах «ЕнергіяLab» та «ІнженеріяLab» відбувалися демонстрації з механіки, термодинаміки, оптики, в яких використовувалися сучасні цифрові вимірювальні комплекси. Також усі охочі виміряли пульс і визначили швидкість дихання за допомогою цих приладів. Гості фестивалю взяли участь у лабораторних роботах зі складання та дослідження елементарних електричних ланцюгів і вивчення альтернативних джерел енергії.
Про те, хто такі «генетично модифіковані організми» і наскільки вони безпечні, відвідувачі фестивалю дізналися у «БіоLab»-локації, де свої досліди з природничих дисциплін розгорнув науково-популяризаційний проект «Дні науки», організований радами молодих вчених Національної академії наук України. Особливістю цієї зони, яка викликала неабиякий інтерес не тільки дітей, а й дорослих відвідувачів фестивалю, були генетично модифіковані миші, вуха, хвостики та вусики яких світилися під дією ультрафіолетового світла.
Особливо успішним у рамках фестивалю став проект молодіжного конструкторського бюро «Geek Workspace», яке функціонує при НЦ «МАНУ», «Recycle Hackathon» – відкритий простір, де молоді науковці робили винаходи із побутового сміття. У змаганні взяло участь шість команд: п’ять – з Києва й одна з Вінниці. У результаті марафону учасники презентували цікаві винахідницькі проекти, які можуть бути корисними для малого та середнього бізнесу.
МАНівський проект «Дитячі наукові студії» представив майстер-класи з робототехніки, програмування, дизайну, анімації, основ фінансової грамотності, живопису, а також з базових дисциплін: фізики, хімії, біології, де ставилися досліди переважно позашкільної програми. Заняття проводили студенти старших курсів київських університетів.
Окрім збагачення власної ерудиції з наукової тематики, учасники «Арсеналу ідей» мали змогу поповнити свій словниковий запас наукової англійської мови і попрактикувати навички усного мовлення на майстер-класі з англійської «Brainy English». Кожен слухач майстер-класу отримав словник термінів, використаних протягом заняття, і сертифікат про участь.
Привертали увагу гостей фестивалю не тільки поважні науковці, а й юні винахідники – учні Малої академії наук. Вони представили свої інноваційні науково-дослідницькі проекти. Киянин Дмитро Ліпко презентував малогабаритну станцію для зрошення власного авторства, яка у разі потреби автоматично поливатиме рослини. Рівненський школяр Іван Остапін запропонував нові технічні рішення для одержання наноструктур електророзрядним методом, розробивши п’ять конструкцій. Ці та інші, не менш цікаві винаходи вже можна реалізовувати у разі бізнес-пропозиції.
Відчути себе творцем художнього продукту можна було у медіапросторі, до створення активностей в якому долучився Центр науки і мистецтва «DIYA» НЦ «МАНУ». Зокрема, учасники фестивалю мали змогу повчитися у школі документалістики та школі фотографії, поєднуючи теоретичні заняття з практичними.
Мистецьку складову науки МАН втілила у виставках картин з наукового світу. Перша із них – це колекція німецького наукового Товариства ім. Макса Планка «Картини зі світу науки», яку на прохання МАН для фестивалю надало Посольство Німеччини в Україні. Виставка налічує 50 широкоформатних зображень із різних галузей наукових досліджень. Спектр використаних технологій для отримання цих знімків дуже широкий: від звичайної фотографії за допомогою кольорової зйомки із застосуванням різного виду мікроскопів – світлового, растрового, растрово-тунельного – і до комп’ютерного моделювання. При цьому світлини були зроблені не спеціально для показу широкій публіці, а у процесі реальних наукових досліджень.
Другу виставку – «Мистецтво науки» забезпечили ради молодих вчених НАН України, які представили гостям фестивалю 32 широкоформатних зображення мікро- та макросвіту, отриманих науковцями з використанням найсучаснішого обладнання: конфокальних, електронних, скануючих тунельних та атомно-силових мікроскопів, радіотелескопів і потужних комп’ютерів.
Задоволені залишились і організатори, і учасники, і відвідувачі фестивалю, який надав як можливість для самореалізації, так і натхнення для нових спільних проектів.