Цьогоріч в Україні відбудеться пілотний етап міжнародного дослідження якості освіти PISA-2025
2025 року Україна візьме участь в основному етапі дев’ятого циклу міжнародного дослідження якості освіти PISA (далі — PISA-2025). Для нашої країни це вже третій цикл дослідження, попередньо брали участь у PISA-2018 і PISA-2022. Дослідження спрямовано на оцінювання здатності 15-річного учнівства застосовувати знання й уміння з читання, математики та природничо-наукових дисциплін у реальних життєвих контекстах.
Цьогоріч відбудеться пілотний етап PISA-2025. Його завдання — апробувати інструменти й процедури цього освітнього моніторингу. Наказ від 27 лютого 2024 року № 237 визначає особливості організації та проведення пілотного етапу PISA.
Пілотний етап проводитимуть на репрезентативній вибірці закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, у яких навчаються 15-річні підлітки. Він триватиме з 8 квітня до 6 травня.
Наказом затверджено перелік можливих закладів-учасників (перелік конфіденційний згідно з вимогами PISA), проте Український центр оцінювання якості освіти спільно з Інститутом освітньої аналітики відповідно до вимог, визначених міжнародною агенцією з формування вибірки «Westat», сформують остаточний перелік.
У пілотному етапі участь у дослідженні візьмуть майже 2500 учнів / студентів. У закладах, які потраплять до вибірки, доберуть по 50 підлітків, які народилися 2008 року й навчаються в 7–11 класах або на 1–2 курсах. У кількох закладах, зокрема в спеціальних школах, у яких навчаються менше ніж 50 п’ятнадцятирічних, участь у дослідженні візьмуть усі учні, які відповідають вимогам PISA.
Учасники пілотного етапу проходитимуть оцінювання з трьох галузей, як і в основному етапі дослідження: читання, математики та природничо-наукових дисциплін. Однак фокусом дослідження будуть природничо-наукові дисципліни — провідна галузь PISA-2025 (у PISA-2018 провідним було читання, а в PISA-2022 — математика).
Тестовий інструментарій для оцінювання знань і вмінь 15-річного учнівства матиме три особливості.
Перша стосується природничо-наукових дисциплін: інструментарій оцінювання розробили відповідно до оновленого рамкового документа, який відображає зміни в розумінні завдань шкільної природничо-наукової освіти в сучасному світі.
Із завданнями, які використовують для оцінювання рівня сформованості читацької, математичної та природничо-наукової компетентностей, можна ознайомитися на сайті PISA.Ukraine.
Друга особливість полягає в тому, що в межах пілотного етапу апробують інструментарій для оцінювання спроможності 15-річних використовувати цифрові інструменти для досягнення певних життєвих цілей, адже інноваційною галуззю поточного циклу дослідження є навчання в цифровому світі (Learning in the Digital World, LWD). Ознайомитися з прикладами інтерактивних завдань цієї галузі можна на сайті Організації економічного співробітництва та розвитку за покликанням.
Учні / студенти будуть працювати над двома 30-хвилинними модулями. Кожен модуль складатиметься з таких трьох частин:
- «Демонстрація» (учасники мають виконати кілька завдань із вибором відповіді, щоб показати, що вони вже знають);
- «Тренування» (потрібно використати цифрові інструменти для вивчення і розв’язання простих інтерактивних завдань);
- «Застосування» (учасники мають показати здатність використовувати щойно набутий досвід для розв’язання складніших завдань із використанням цифрових інструментів).
Третя особливість полягає в апробації тестових матеріалів додаткової опції PISA-2025 — оцінювання з іноземної мови.
Тестування з англійської мови передбачатиме оцінювання здатності 15-річних підлітків читати англомовні тексти, сприймати інформацію на слух (аудіювання) і зв’язно висловлюватися в усній формі на запропоновану тему. У межах пілотного етапу в закладах освіти, які потраплять до вибірки, буде дібрано по 9 учнів / студентів, які виконуватимуть цей тест.
Україна є однією з-поміж лише 22 країн, які цьогоріч пілотують інструменти оцінювання з іноземної (англійської) мови. Це стало можливим завдяки підтримці Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. Участь в апробації цих інструментів є важливою з огляду на нещодавнє ухвалення Верховною Радою України в першому читанні законопроєкту № 9432 «Про застосування англійської мови в Україні», який пріоретизує на державному рівні питання належного знання українцями англійської мови.