Професійна освіта на «Фестивалі кар’єри»








Про перспективи та зміни у професійній освіті України на «Фестивалі кар’єри» в Києві розповів заступник міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Дмитро Завгородній. Він виступив разом із партнерами проєктом EdUP та урбан-бюро Big City Lab.
У межах галузевої панелі «Як ми робимо профтехи популярними і до чого тут архітектурні рішення» говорили детальніше про путівник «Новий профтех».
Цей гайдалайн із ремонтних робіт у закладах професійної освіти — перший крок на шляху до оновлення просторів: навчальних корпусів, майстерень, гуртожитків, прилеглих територій. Усе це допоможе зробити профтех естетичним й комфортним.
Про важливий складник загального оновлення інфраструктури професійної освіти розповів Дмитро Завгородній, заступник міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації:
«Усі кроки та принципи, викладені в путівнику “Новий профтех”, покликані змінювати сприйняття, яким має і може бути заклад професійної освіти. Ми хочемо показати, що простір впливає, тож намагаємося донести це до всіх, хто залучений у трансформацію інфраструктури. Важливо змінити не лише зовнішній вигляд, але й функціональність та доступність закладів освіти. Робити це можливим вдається завдяки проєкту EdUP. Ми продовжуємо цього року вкладати ще більше в інфраструктуру закладів і сподіваємося, що ці інструменти та інструкції, які ми створюємо, дадуть змогу зробити цей процес ефективнішим».
Як виникла ідея впроваджувати зміни через простір та як реалізується цей процес, розповіла Юлія Єпіфанова, керівниця проєкту «EdUP»:
«У проєкті ми сфокусувалися на двох ключових факторах, що впливають на привабливість закладів професійно-технічної освіти — це партнерство та інфраструктура. Оновлений простір — це не просто ремонт, це про інклюзивність, базовий комфорт і безпеку. Адже профосвіта не може відбуватися лише онлайн. Якісне опанування саме практичних навичок потребує безпечного навчального середовища — саме над цим ми й працюємо».
Путівник «Новий профтех», що містить ключові рекомендації з оновлення закладів професійної освіти, створено на основі міжнародного досвіду аналогічних проєктів у Німеччині, Австрії та Швейцарії, який вивчала команда урбан-бюро повного циклу Big City Lab.
Крім того, у гайдлайні враховано побажання й запити українських профтехів, про що розповіла Марина Мельник, архітекторка Big City Lab:
«Розробляючи рекомендації для системного оновлення закладів професійної освіти, ми провели дослідження та вивчили міжнародний і локальний досвід. Серед принципів трансформації профтехів — функціональність, ергономіка, практичність, доступність і естетика. Ми створили дизайн-систему: завдяки посібнику можна легко підібрати, наприклад, колір фарби чи тип меблів відповідно до призначення простору. Як забезпечити доступність закладу, як естетично облаштувати зони для відпочинку й навчання у гуртожитках — усе це ми зібрали в путівнику. Адже профтехи мають бути гідними людей, які в них навчаються й працюють».
Посібник можна завантажити на сайті Міністерства освіти і науки України.
Посібник створено в межах Проєкту «Публічно-приватне партнерство для поліпшення професійної освіти в Україні», який реалізується за фінансової підтримки Swiss Agency for Development and Cooperation, ТОВ «Геберіт Трейдінг», ТОВ «Сіка Україна» та виконується Swisscontact за підтримки Міністерства освіти і науки України. Гайдлайн розробила команда урбан-бюро Big City Lab спільно з агенцією ARC Wayfinding Systems.
Презентація відбулася в межах «Фестивалю кар’єри», що проходив на ВДНГ 22–25 травня. Захід об’єднав молодь, студентів, батьків, ветеранів та всіх, хто шукає нові можливості, і зібрав понад 100 000 відвідувачів. До фестивалю долучилися 215 учасників — провідні українські компанії, державні та освітні установи, громадські організації. Вони провели майстер-класи, лекції, воркшопи, профорієнтаційні ігри, експрес-співбесіди та інші активності. Наступний «Фестиваль кар’єри» на ВДНГ запланований на 21–24 травня 2026 року.