Позиція МОН стосовно проєкту Закону України «Про наукову діяльність та збір даних у галузі рибного господарства»
Враховуючи численні звернення від представників наукової спільноти, природоохоронних громадських організацій, громадських організацій представників бізнес-асоціацій рибної промисловості та аквакультури, а також відкритий лист науковців України МОН публікує свою позицію стосовно законопроєкту «Про наукову діяльність та збір даних у галузі рибного господарства», який був розроблений Державним агентством України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм і оприлюднений для громадського обговорення.
МОН не брало участь в розробці згаданого законопроєкту.
МОН у травні поточного року отримало на погодження зазначений законопроєкт і не підтримало його.
МОН наголошує, що запропонований розробником спосіб вирішення порушеного у законопроєкті питання шляхом прийняття спеціального закону є неприйнятним.
Зокрема, МОН вважає, що прийняття окремих законів щодо розвитку наукової діяльності в окремій сфері є неефективним рішенням з точки зору забезпечення системності законодавства та адекватності форми законодавчого регулювання. Крім того, механічне збільшення кількості законодавчих актів за рахунок прийняття нових в умовах, коли відповідна проблема може бути врегульована шляхом внесення змін до чинних законодавчих актів, може сприяти посиленню неузгодженостей між різними законодавчими актами, що негативно позначиться на ефективності правового регулювання відповідних суспільних відносин.
Станом на сьогодні в Україні діє загальний Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність», який визначає правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку у сфері наукової і науково-технічної діяльності, створює умови для провадження наукової і науково-технічної діяльності, задоволення потреб суспільства і держави у технологічному розвитку шляхом взаємодії освіти, науки, бізнесу та влади.
Основні засади діяльності та державного регулювання в галузі рибного господарства, збереження та раціонального використання водних біоресурсів, порядок взаємовідносин між органами державної влади, органами місцевого самоврядування і суб'єктами господарювання, які здійснюють рибогосподарську діяльність у водних об’єктах (їх частинах), внутрішніх морських водах і територіальному морі, континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні України та відкритому морі, визначаються Законом України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів». Цей Закон містить окремий розділ IV «Наукове забезпечення рибного господарства. Державний моніторинг, державний облік і державний кадастр водних біоресурсів та рибогосподарських водних об’єктів (їх частин)».
Зважаючи на зазначене, МОН вважає, що досягти мети проєкту Закону можна шляхом внесення змін до законів України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» та «Про аквакультуру», уникаючи дублювання норм, визначених Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
У разі надходження згаданого законопроєкту на повторне погодження до МОН, усі зауваження та застереження, висловлені науковою спільнотою, будуть враховані.