Посилюємо співпрацю з Обсерваторією з викладання історії в Європі Ради Європи (OHTE)





Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий та голова Ради правління OHTE Дімітріс Сотіропулос підписали Домовленість про співробітництво між МОН України та Обсерваторією з викладання історії в Європі Ради Європи.
Цей документ покликаний зміцнити відносини та діалог з питань історичної освіти, розвивати співпрацю в цій галузі заради демократичного розвитку та протидії дезінформації через якісне викладання історії.
У межах Домовленості сторони заявили про спільні наміри, зокрема:
- Проводити спільні заходи для просування політики історичної пам’яті з урахуванням національних особливостей та різноманіття. Україна братиме участь у підготовці тематичних та загальних звітів щодо стану викладання історії в Європі. У межах повноважень Обсерваторія підтримуватиме дослідження підручників для шкіл та університетів, а також друкованих матеріалів у європейських країнах щодо представлення історії України та її місця в ширшому європейському контексті.
- Докладати зусиль, щоб викладання національних історій з урахуванням «європейського виміру», зосередженому на сприянні тіснішим відносинам між освітніми системами різних європейських країн.
- Залучати заклади освіти для популяризації знань про історичну освіту, цінності демократичного громадянства та культури. Підтримати створення Центрів вивчення європейської історії в закладах освіти України з метою ініціювання спільних проєктів або програм між українськими та європейськими істориками, зокрема, задляборотьби з дезінформацією, викорінення пропаганди та просування фактологічної історичної освіти.
Підписання Домовленості відкриває більше можливостей для зміцнення національної освітньої політики в історичній галузі та посилення міжнародної присутності української історії в Європі.
Вдячні за послідовну та системну політику Ради Європи щодо підтримки України, особливо у сфері освіти!
Довідково:
Обсерваторія з викладання історії в Європі (www.coe.int/en/web/observatory-history-teaching) — це розширена часткова угода Ради Європи, створена з метою сприяння якісній історичній освіті як основі для розвитку демократичної культури та критичного мислення. Обсерваторія забезпечує об’єктивне уявлення про стан викладання історії в державах-членах, спираючись на надійні дані та факти, зібрані у загальних і тематичних звітах, що аналізують, як саме викладається історія. Станом на лютий 2025 року учасниками Обсерваторії є 19 країн-членів Ради Європи, ще 1 (Молдова) має статус спостерігача.
Україна долучилася до діяльності Обсерваторії з викладання історії в Європі Ради Європи у статусі країни-спостерігача з 1 червня 2023 року строком на 1 рік. З 1 червня 2024 року наша країна стала повноправним членом Обсерваторії.