Національна рамка кваліфікації є ключовим документом для забезпечення навчання впродовж життя

Національний План заходів із впровадження Національної рамки кваліфікацій (НРК) віднесено до пріоритетів роботи МОН. Про це йшлося 5 липня в приміщенні КНУ ім. Тараса Шевченка під час проведення семінару з обговорення та підготовки цього Плану на 2016-2020 рр.
«Національна рамка кваліфікації – це інструмент, який здійснює прив’язку системи освіти до ринку праці. Вона також допоможе нам зрозуміти як людина буде просуватися у своєму навчанні упродовж життя. Хочу зауважити, що це семінар не на якусь вузько-спеціальну тему. Це семінар про реформу, яка стосується якості освіти та якості кваліфікації. НРК фактично є парасолькою, яка об’єднує і середню, і професійно-технічну, і вищу освіту. Тому зміст цієї рамки суттєво впливає на формування стандартів», – зауважила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.
Модератор семінару, директор Міжнародного фонду досліджень освітньої політики Тарас Фініков розповів учасникам семінару про труднощі з реалізацією попереднього плану та особливості підготовки плану на 2016-2020 рр. Зокрема, він зазначив, що попередній План заходів із впровадження Національної рамки кваліфікацій був розроблений навесні 2012 року, але впровадити його так і не вдалося. Саме тому впродовж року аналітики з’ясовували, як цей план мав би виглядати і які ресурси потрібні для того, щоб він запрацював.
Для комплексного вирішення проблеми із запровадженням Національної рамки кваліфікації потрібно прийняти Закон України «Про освіту». Зараз цей документ знаходиться у парламенті та очікує на перше читання.
Зокрема, Лілія Гриневич зауважила, що Законом «Про освіту» передбачено створення міжінституційного майданчика для наповнення рамки кваліфікацій – Національного агентства кваліфікацій. Також Закон деталізує деякі положення рамки, наприклад визначено, що є національна та галузеві рамки кваліфікацій. Фактично Національне агентство кваліфікацій має стати містк??м, який поєднає систему освіти та ринок праці.
В заході взяли участь Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич, представники Міністерства соціальної політики України, Європейського фонду освіти, КНУ ім. Тараса Шевченка, Інституту професійних кваліфікацій та інших урядових, професійних, освітніх та наукових організацій.
Довідково:
Національна рамка кваліфікацій (НРК) – системний і структурований за компетентностями опис кваліфікаційних рівнів. Національна рамка кваліфікацій призначена для використання органами виконавчої влади, установами та організаціями, що реалізують державну політику у сфері освіти, зайнятості та соціально-трудових відносин, навчальними закладами, роботодавцями, іншими юридичними і фізичними особами з метою розроблення, ідентифікації, співвіднесення, визнання, планування і розвитку кваліфікацій. НРК була затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1341, однак план заходів із її впровадження та наповнення так і не було реалізовано повністю.