На базі ЗНУ розробляють новітні технології для галузі літакобудування

Третій рік поспіль на базі Запорізького національного університету діє Навчально-науково-виробничий центр «Металспецпроект». Головними напрямами його діяльності є наукові дослідження, апробація та впровадження у виробництво новітніх технологій з виготовлення зносостійких і надміцних матеріалів для галузі літакобудування та космічних технологій, а також підготовка кадрів з напряму «Авіаційне матеріалознавство».
До складу вищеназваного Центру входить чотири лабораторії кафедри прикладної фізики: фізико-технологічна лабораторія, лабораторія магнетизму, лабораторія металографічних досліджень і лабораторія отримання тонких композитних плівок, а також навчально-наукова лабораторія паралельних і розподілених обчислень математичного факультету. Тут працює колектив науковців, очолюваний завідувачем кафедри прикладної фізики, лауреатом державної премії України в галузі науки та техніки, професором Валерієм Міщенком.
Окрім запорізького національного університету до складу Центру входить також два підприємства – ДП «Запорізьке машинобудівне конструкторське бюро «Прогрес» ім. О. Г. Івченка» та ПАТ Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь» ім. А. М. Кузьміна.
Керівник навчально-науково-виробничого центру «Металспецпроект» розповів, що за період, відколи почала діяти структура, його колективом був створений новий прилад – диференціальний дилатометр, за допомогою якого здійснюється контроль і регулювання процесів хіміко-термічної обробки деталей для двигунів літака. На балансі лабораторії Центру вже є два таких прилади. Відтак, відкривається можливість не лише проводити поточний технологічний контроль процесів, але й розробляти нові технології і створювати нові марки легованих цементованих сталей. Завдяки впровадженню нової технології завод «Дніпроспецсталь» заощадив близько 380 тисяч гривень.
За результатами наукових досліджень представники ЗНУ опублікували 22 статті у фахових виданнях, 2 – у міжнародних, видали монографію, отримали 7 патентів на свої розробки, 4 з яких вже впроваджені у виробництво, виконали держбюджетну науково-дослідну роботу з теми «Розробка математичної моделі розподілу напружень у важконавантажених зубчастих колесах і створення прогресивної технології їхнього виготовлення», працюють над держдоговірною темою, надають консультації підприємствам тощо.
Результати наукових досліджень Центру також впроваджуються в освітній процес, зокрема при підготовці фахівців із авіаційного матеріалознавства. Зокрема, професор Валерій Міщенко викладає курси лекцій із тем: «Авіаційне матеріалознавство», «Системи технологій» та «Механіка нанокомпозитів» студентам фізичного факультету, а доцент Олександр Багрійчук викладає спецкурс «Основи теплофізики», в яких також висвітлюються результати напрацювань Центру «Металспецпроект». Студенти-фізики ЗНУ за цими напрямами виконують лабораторні дослідження, виступають із доповідями на конференціях, у тому числі на міжнародних. Талановитим молодим науковцям, Максиму Гвоздецькому й Олександру Булаху, запропонували після закінчення навчання на факультеті роботу в Навчально-науково-виробничому центрі.
Незабаром, 26-28 травня, у Виставковому центрі Запорізької Торгово-промислової палати «Козак-Палац» у рамках ХХIII Міжнародної спеціалізованої виставки «Машинобудування. Металургія-2015» і XI Міжнародної спеціалізованої виставки «ЛИТВО-2015» відбудеться конференція, у якій візьмуть участь і науковці ЗНУ.
За інформацією прес-центру ДВНЗ «Запорізький Національний Університет»