Міністр освіти і науки України взяв участь у форумі «Стійкість людини — стійкість системи» в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?»
26 листопада відбувся Форум ментального здоров’я за участю першої леді Олени Зеленської, Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, заступниці керівника Офісу Президента України Ірини Верещук, представників регіонів, громад, експертів, міжнародних партнерів і психологів.
«Дякую всім, хто в різних секторах, у різних умовах, із різним досвідом робить спільну справу — огортає українців турботою й надає моральних сил. На жаль, ми не можемо залікувати всі рани. Але можемо дати кожному, кому боляче, відчуття підтримки, розуміння та небайдужості», — сказала під час відкриття перша леді Олена Зеленська.
На тематичній панелі, яку модерував Оксен Лісовий, обговорили деякі пріоритетні проєкти напряму ментального здоров’я МОН:
- Трансформація психологічної служби в системі освіти, у межах якої розробляють нові стандарти, алгоритми й підходи до підготовки фахівців та надання послуг. Окрім цього, запроваджується підвищення кваліфікації та підготовки педагогів з основ психологічної допомоги, супервізії для психологів, механізм міжсекторального перенаправлення, коли первинна допомога не може бути достатньою для розв'язання проблеми.
- Упровадження інтегрованого курсу «Уроки щастя» для дошкільнят і учнів 1–7 класів з метою навчити українців турбуватися про своє ментальне здоров’я та добробут змалечку. Курс не є обов’язковим та адаптований під українські реалії, а його матеріали інтегруватимуть в інші предмети.
- Упровадження тематик із психічного здоров’я безпосередньо в зміст освіти на всіх рівнях, а також упровадження політики піклування про психічне здоров'я і формування психологічної культури на рівні закладів освіти та громади.
- Підготовка фахівців за напрямом Психологія і Військова психологія: забезпечення якісними можливостями і ресурсами для навчання, підвищення кваліфікації.
«Змінюючи підхід до діяльності психологічної служби в системі освіти нам дійсно потрібно навчитися мислити категоріями послуг, зробивши ці послуги видимими й зрозумілими для всіх учасників освітнього процесу та самих фахівців психологічної служби. Це дасть змогу інакше подивитися на фінансування цих послуг та перерозподілити навантаження фахівців. Саме такий підхід обрала команда міністерства під час створення концепції трансформації психологічної служби в системі освіти, яка зараз фіналізується», — зазначив міністр.
Форум ментального здоров’я — це триденний майданчик для обміну досвідом і напрацювання подальших рішень на шляху розбудови системи та послуг із ментального здоров’я в Україні під час війни та відновлення. Серед учасників форуму були народні депутати, представники центральних органів виконавчої влади, експертної і наукової спільнот, закладів вищої освіти та неурядових організацій.
Форум організовано Всесвітньою організацією охорони здоров’я, що надає експертну підтримку «Ти як?», та Координаційним центром з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України, що здійснює її супровід та впровадження.