Міністр освіти і науки Оксен Лісовий відвідав заклади освіти Харківщини
Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий здійснив робочу поїздку до Харківської області, де ознайомився з освітньою галуззю регіону в умовах воєнного стану.
Під час візиту міністр відвідав заняття з надолуження освітніх втрат від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Ізюмі та Балаклії. Тут, як і в більшості інших міст України, діти змушені були навчатися дистанційно через пандемію COVID-19, згодом очному навчанню завадили бойові дії, відсутність електроенергії, повітряні тривоги та перебування в укриттях. Станом на кінець минулого навчального року діти могли навчатися очно лише в половині шкіл по всій країні. Тож учні зазнали значних втрат у навчанні.
Щоб підготуватися до подальшого навчання, школярі мають систематично надолужити прогалини у знаннях. Так, на Харківщині понад 4 500 дітей відвідали заняття від ЮНІСЕФ та партнерів, де пройшли ключові пропущені теми з математики та української мови. Понад 85% дітей продемонстрували підвищення рівня знань.
Під час візиту міністр отримав детальну інформацію про стан освітньої мережі області, яка налічує 1612 закладів різних рівнів. Особливу увагу було надано питанням відновлення пошкоджених закладів та організації освітнього процесу в умовах війни.
Місто Харків
Відновлення та адаптація:
- У Харкові з 486 закладів освіти 258 зазнали руйнувань. За 2020–2024 роки вдалося відновити 56 будівель, ще в 48 закладах триває процес відновлення.
- Офлайн-навчання забезпечується в метрошколі для 2205 дітей та першій в Україні підземній школі на базі гімназії.
Харківська область
Дошкільна та загальна середня освіта:
- Із 709 закладів дошкільної освіти лише половина з них (354) продовжила роботу в дистанційному режимі.
- Із 698 шкіл області 621 заклад продовжував освітній процес у 2023–2024 навчальному році в дистанційному форматі.
- У школах області навчається приблизно 224 тисячі учнів.
Вища та професійна освіта:
- 30 ЗВО продовжують роботу, охоплюючи понад 122 тисячі студентів.
- 30 профтехів забезпечують навчання майже 12 тисяч осіб.
Фінансування та проєкти
Шкільний транспорт. На Харківську область виділено 62,949 млн грн субвенції на придбання 21 шкільного автобуса. У 2023 році було придбано 12 шкільних автобусів для 9 закладів загальної середньої освіти на суму 31,206 млн грн. Зараз забезпеченість шкільними автобусами в області становить 64% від потреби.
Захисні споруди. На будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт захисних споруд для закладів освіти виділено 500 млн грн з державного бюджету. Реалізується 6 проєктів зі створення захисних споруд загальною вартістю 580,566 млн грн.
Харчоблоки та навчально-практичні центри. Погоджено 7 проєктів з капітального ремонту харчоблоків у школах Близнюківської та Лозівської громад. Загальна потреба у фінансуванні на капітальний ремонт 30 харчоблоків та будівництво 1 нового становить 520,393 млн грн. На створення навчально-практичних центрів у закладах професійної освіти у 2024 році виділено 29,702 млн грн.
Інші субвенції
- Освітня субвенція на оплату праці становить 127,079 млн грн.
- Залишок субвенції на заходи «Нової української школи» на початок 2024 року — 21,235 млн грн.
- На реалізацію програми «Захист України» залишок субвенції — 6,18 млн грн.
- Субвенція на підтримку осіб з особливими освітніми потребами становить 33,197 млн грн.
Підсумки візиту
За підсумками візиту Оксен Лісовий відзначив стійкість та адаптивність освітньої галузі Харківщини в умовах воєнного стану. Незважаючи на значні виклики, освітяни, учні та студенти продовжують навчальний процес, використовуючи інноваційні підходи. МОН й надалі підтримуватиме регіон у відновленні освітньої інфраструктури та забезпеченні якісної освіти для всіх.