• A-
    A+

Європейський тренд по-українськи: студентські дебати як стиль життя

Опубліковано 04 лютого 2016 року о 17:23
Європейський тренд по-українськи: студентські дебати як стиль життя
Автор фото – пресслужба Міністерства освіти і науки України

Дебати – міжнародна студентська інтелектуальна гра, що протягом кількох десятиліть об'єднує студентів з усього світу. Щороку в різних державах проводяться сотні міжнародних турнірів, Чемпіонат світу та Чемпіонат Європи. В Україні організацією й розвитком дебатів займається Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Федерація дебатів України», яка налічує близько 20 регіональних осередків.

У цьому році на студентів очікує Всеукраїнський дебатний турнір «Kyiv Debate Stories», що відбудеться 20-21 лютого в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету імені Т. Шевченка. Змагання організовує Київське відділення ВМГО «Федерація дебатів України»

Понад 100 учасників з Одеси, Дніпропетровська, Харкова та інших міст України дебатуватимуть у форматі засідання британського парламенту. Команди зі сторін уряду й опозиції будуть почергово відстоювати свою думку перед найкращими суддями України. В кожному з відбіркових раундів турніру учасникам буде надана тема для обговорення. Дебатери, чиї аргументи виявляться найсильнішими, пройдуть до фіналу та боротимуться за звання переможця.

Слід зазначити, що унікальна технологія дебатів турніру спрямована на здобуття молоддю соціально важливих навичок, а саме: вміння публічних виступів, критичного мислення, здатності вести конструктивну дискусію, вміння бачити системно суспільні проблеми та знаходити оптимальні шляхи їх вирішення.

Як розповів голова оргкомітету Арьє Мора, «дебати – це набагато більше, ніж просто гра. Адже вони не лише навчають структурному мисленню, навичкам аргументації, але й дарують незабутні емоції, неоціненних друзів, та, як освітня технологія, часто стають фундаментом розвитку громадянської свідомості».

Для учасників турніру слід пам’ятати, що дебати - командна, рольова  інтелектуальна гра, мета якої – переконати третю сторону. Відбувається все у формі засідань Британського парламенту, в якому Опозиція опонує Уряду задля ухвалення/відхилення тієї чи іншої Резолюції/Пропозиції/Законопроекту. Уряд має відстояти необхідність схвалення резолюції, тоді ж як Опозиція має переконати суддів (третю, незаангажовану в суперечці сторону) у необхідності її відхилення.

Із історії створення дебатів відомо, що ця інтелектуальна гра з’явилися в середині ХІХ століття у Великобританії. В цей час відкриваються найстаріші дебатні об`єднання світу. Мова йде про Оксфорд та Кембридж.

Дебатний клуб Кембриджу (Cambridge Union Society) було засновано у 1815 році. Він поглинув усі існуючі на той час в університеті дискусійні клуби. Дещо пізніше, а саме у 1823 році, було засновано Дебатний клуб Оксфорду (Oxford Union Society), випускниками якого з того часу стали впливові члени політичного життя як Британії, так і світу загалом (Білл Клінтон, Беназір Бхутту та багато прем`єр-міністрів та членів уряду Британії). На даний момент Дебатний клуб Оксфорду має у своєму розпорядженні окрему будівлю в центрі Оксфорду, а членами клубу є близько 80% студентів університету.

Вже потім дебати виникають і в інших країнах. Спочатку США, а потім і англомовні колонії переймають цю гру. Слід зазначити, що майже всі президенти Сполучених Шта??ів були випускниками дебатного руху. З кінця 70-х років проводиться щорічний Чемпіонат світу з парламентських дебатів. А з 90-х років ХХ століття дебатний рух охоплює фактично весь світ.

Щодо історії дебатів на теренах України, то вона починається у 1994 році, коли фонд Джорджа Сороса починає впроваджувати програму «Дебати Карла Поппера». Вона мала на меті прищепити українській молоді, а точніше школярам, демократичні цінності. Після закриття програми, розвитком дебатів займалися активісти, які об`єдналися і створили у 2011 році вже громадську організацію – «Федерація дебатів України», яка сьогодні налічує близько 20 регіональних осередків та проводить біля 70-ти заходів міжнародного та регіонального масштабу. 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux