Атестаційна колегія МОН провела чергове засідання: ключові рішення

24 квітня 2025 року відбулося чергове засідання Атестаційної колегії МОН, на якому ухвалено низку важливих рішень, які стосуються як традиційних питань присудження наукових ступенів, присвоєння вчених звань, так і питань імплементації рішень Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти щодо підтвердженого плагіату в дисертаціях, а також питання моніторингу виконання обов'язкових вимог фаховими виданнями тощо.
Ключові рішення Атестаційної колегії:
- Підтримка академічного розвитку
Затверджено рішення про присудження 213 наукових ступенів і присвоєння 513 вчених звань - Реагування на академічний плагіат
На підставі висновків Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти чотирьох осіб позбавлено наукових ступенів через встановлений (у визначеному законодавством порядку) академічний плагіат. - Моніторинг відповідності статусу наукових видань
Нещодавно МОН розпочало системний моніторинг статусу фахових видань категорії Б. Упродовж майже двох місяців здійснено базову перевірку видань, раніше внесених до Переліку наукових фахових видань України категорії Б на відповідність чинному Порядку й обов'язковим вимогам, зокрема на відповідність заявленій періодичності, а також формалізованій наявності рецензування.
На основі аналізу офіційних вебресурсів, платформи «Наукова періодика України» в Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського, звернень засновників було виявлено, що 18 видань не опублікували жодного випуску за останні два і більше років. Деякі видання випустили останні номери 4–5 років тому. Ще одне видання порушило вимоги до належного рецензування матеріалів. Ці видання вилучено з Переліку наукових фахових видань України та позбавлено відповідного статусу.
Ще низка видань отримає відповідні попередження й час на виправлення виявлених недоліків.
- Контроль за присвоєнням вчених звань
Скасовано рішення вченої ради одного із закладів вищої освіти про присвоєння вченого звання доцента у зв’язку з невідповідністю освітньої діяльності заявленій спеціальності здобувача. - Оновлення системи спеціалізованих рад
Утворено 53 нові докторські ради, а також внесено часткові зміни до складу чинних. Водночас припинено повноваження 9 постійних спеціалізованих учених рад, зокрема і ради Д 26.613.02 Національного університету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика.
«Важливо, що з огляду на дискусію, яка природно повинна бути у складних питаннях, у підсумку всі рішення Атестаційної колегії Міністерства ухвалено одноголосно. Це означає розуміння і консенсус. Принципова позиція МОН — не лише реагувати на порушення, а й випереджати їх. Ми продовжимо роботу і повинні забезпечити якісніший стандарт у сфері наукової атестації, а отже, і якості досліджень», — наголосив Денис Курбатов.
З рішеннями Атестаційної колегії можна ознайомитися за посиланнями:
- наказ № 621 від 24.04.2025
- наказ № 641 від 28.04.2025